Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Zdravie Top

AKTUÁLNE Na Slovensku sa šíri vysoko INFEKČNÉ ochorenie: TAKTO zistíte, či ho máte aj vy

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk
Zdroj: zregionu.sk

BRATISLAVA – Po pandémii koronavírusu tu máme ďalšie vysoko infekčné ochorenie, ktoré sa šíri po celom Slovensku. Konkrétne ide o svrab, ktorý sa v poslednom období objavil aj v susednej Českej republike. Ako informuje Televízia Markíza, najhoršia situácia je na východe krajiny.

 

Svrab je vysoko nákazlivé ochorenie kože, ktoré sa prenáša z človeka na človeka. Na Slovensku sa vyskytuje bežne, napríklad v minulom roku sa eviduje približne 1 300 prípadov. “V roku 2023 sme k 28. februáru zaznamenali 274 prípadov svrabu,” uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva. Ochorenie je prítomné vo všetkých ôsmich krajoch, no najviac prípadov hlási Prešovský kraj.

Prítomnosť svrabu sme evidovali aj začiatkom decembra minulého roka, kedy kvôli jeho prítomnosti museli uzatvoriť jednu základnú školu v Ružinove. Išlo o jeden potvrdený prípad svrabu. Ochorenie sa šíri najmä v kolektívoch. Spôsobuje ho mikroskopický, okrúhly roztoč, ktorý sa volá zákožka svrabová,” informovala v tom čase hovorkyňa ÚVZ. Hygienici prijali opatrenia na zabránenie šírenia tohto vysoko nákazlivého ochorenia kože. Viac podrobností nájdete v našom článku.


Vystrašení rodičia! Hygienici zatvorili bratislavskú školu. Majú tam SVRAB!


O svrabe sa hovorí, že ide o chorobu zo špiny, pretože súvisí aj s nižším hygienickým štandardom. Najčastejšie sa šíri medzi väčšími skupinami ľudí a komunitami, kde sú ľudia v užšom kontakte a používajú napríklad aj spoločné uteráky či posteľnú bielizeň. Môže ísť napríklad o rodiny, školy, internáty, nemocnice, ubytovne, domovy dôchodcov a podobne.

Ako sa môžete svrabom nakaziť?

Toto ochorenie spôsobuje mikroskopický roztoč zákožka svrabová. Úrad verejného zdravotníctva SR na svojom webe informuje o tom, že svrabom sa môžeme infikovať prakticky kdekoľvek. Zvyčajne sa prenáša priamym kontaktom s nakazenou osobou, pohlavným stykom alebo nepriamym prenosom zdieľaním predmetov, ktoré použila infikovaná osoba. Inkubačná doba je zvyčajne 14 – 21 dní, pri opakovanej infekcii 1 až 4 dni.

“Samičky sa zavŕtavajú do hornej vrstvy kože, kde kladú vajíčka. Z nich sa liahnu larvy, ktoré žijú na povrchu tela. Z lariev sa za 10 až 14 dní vyvinú nové samičky, ktoré sa opäť zavŕtavajú do kože, alebo sa môžu preniesť na ďalšieho hostiteľa,” informuje ÚVZ SR.

Svrab, ZDROJ: wikipedia.org

Ako sa toto infekčné ochorenie prejavuje?

Ako názov napovedá, toto ochorenie sa prejavuje predovšetkým svrbením kože rôznej intenzity približne 2 až 6 týždňov po infikovaní. Ďalej sa môžu vyskytnúť kožné vyrážky či pľuzgiere. Pocit svrbenia sa stupňuje najmä počas noci a v teple.

“Najčastejšie postihnuté miesta sú tam, kde je jemná koža, medzi prstami rúk, v podpazuší, v zápästí, v lakťovej a v podkolennej jamke, v ryhe pod prsníkmi, v slabinách, v okolí pupka a v oblastiach, kde prilieha odev,” upresňuje Úrad verejného zdravotníctva.

Zákožka svrabová je citlivá na sucho, vlhko a slnečné žiarenie. Dokáže ju zničiť dezinfekcia a teplota nad 60 °C, napríklad žehlenie. Na liečbu sa najčastejšie používa sírna masť alebo kortikoidové krémy. Veľmi dôležité je tiež dbať na pravidelnú hygienu.