Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Na Slovensko sa ženie obrovský BÚRKOVÝ systém s nebezpečným BOW ECHO: Tu udrie už o chvíľu so silným VETROM

búrka, búrky, počasie
Ilustračné foto: Pixabay

Ilustračné foto: PixabaySLOVENSKO – Nad Maďarskom aktuálne zúri rozsiahly búrkový systém. Začal sa formovať v Chorvátsku a podľa predpovedí by mal čoskoro doraziť aj na naše územie. Na juhozápade Maďarska sa sformovalo aj bow echo, čo je veľmi nebezpečný jav.

22:10 – Na čele postupujúcich búrok cez Slovensko sa vyskytol shelf cloud. Našťastie, naše územie sa opäť vyhlo tým najnebezpečnejším sprievodným javom, no búrkový systém spôsobil za hranicami veľké škody. Zatiaľ čo rakúsky Graz zasiahlo tornádo, tak susedný Gyor odstraňuje škody po silnom vetre, uvádza iMeteo.

20:35 – V Bratislave možno sledovať zaujímavé oblaky búrkového systému. “Na jeho čele sa totiž vyskytuje efektný shelf cloud. Následne silnie vietor a prichádza prudký lejak. Úhrny zrážok rýchlo rastú k 10 mm. Intenzita dažďa napríklad v Bratislave dosahuje aktuálne 33 mm za hodinu,” približuje portál. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 2. stupňa pred povodňami na juhovýchode Slovenska. Výstraha platí od 20:00 hod. do 23:00 hod. počas utorka (21.5.).

SHMÚ vydal výstrahu 2. stupňa pred povodňami. Zdroj: SHMÚ

20:20 – Búrky sa pomaly presúvajú na naše hranice. V Bratislave už búrkový systém zúri a prináša so sebou podľa iMeteo “silné poryvy vetra, ktoré majú potenciál páchať materiálne škody. Nárazy vetra prekračujú 70 km/h. Búrka prináša okrem vetra silný lejak.” V Dunajskej Strede zatiaľ možno pozorovať hrozivo vyzerajúce šedé až tmavošedé oblaky.

20:10 – V Rakúsom Grazi zaznamenali menšie tornádo. “Vytvorilo sa na línii búrok, ktoré postupujú od Chorvátska cez Maďarsko a Rakúsko. Vo večerných hodinách by mali doraziť aj na naše územie,” vysvetľuje portál.

Portál takisto odporúča sledovať dnešný hokejový zápas z pohodlia domova najmä na juhozápade Slovenska. Búrkový systém okrem “spomínaných javov prináša aj vysokú bleskovú aktivitu. Práve preto dnes neodporúčame pozerať v tejto lokalite hokejový zápas vonku.”

19:17 – Búrky postupujú k našim hraniciam. Spozorované bolo aj tzv. gustnado. “Môže vzniknúť na rozhraní výtoku studeného vzduchu z búrky, kde je výraznejší horizontálny strih vetra. Nebýva väčšinou spojené s oblakom, tak ako v prípade tornáda. Aj tento vír ale môže spôsobiť škody,” približuje portál iMeteo.sk.

18:46 – Bow echo, ktorý sa vyskytuje v búrkových systémoch, je často spojené s veľmi silným vetrom na povrchu, ktorý môže dosahovať rýchlosť až 100 km/h alebo viac. Dokonca môže prinášať intenzívne zrážky v krátkom čase, čo môže viesť k lokálnym záplavám, vysvetľuje portál iMeteo.sk.

Búrkový systém má doraziť aj na Slovensko. “Bude sa presúvať ďalej smerom k severovýchodu až k severu, k Slovensku. Okolo západu Slnka by tento búrkový systém mal doraziť aj nad naše územie. Najsilnejší by mal byť v Podunajskej nížine, kde hrozí predovšetkým silný nárazový vietor,” dopĺňa portál.

Slovenský hydrometeorologický ústav dopĺňa, že búrkový systém môže zasiahnuť aj časť Banskobystrického kraja. “Prinesie krátkodobý lejak, prechodne aj silnejšie nárazy vetra, v búrkových jadrách sa môžu vyskytnúť aj krúpy,” tvrdí SHMÚ na sociálnej sieti.