Domáce Politika Parlamentné voľby Top

AKTUÁLNE Nicholsoná sa vracia do SaS. V čase, kedy má skončiť Galko

Zdroj: Glob/Peter Korček

BRATISLAVA – V SaS sa rozhodne nenudia. Aj keď vnútrostranícky konfikt vyplával na povrch až teraz, dusno bolo v strane Richarda Sulíka už dlho. Koniec koncov prvým náznakom, že niektorým predstaviteľom dochádza trpezlivosť, bol aj krok Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Tá si krátko po úspešných eurovoľbách pozastavila svoje členstvo strane. Dnes, keď problémy vrcholia, urobila europoslankyňa zásadné rozhodnutie. Podľa informácií Glob.sk sa Nicholsonová rozhodla do strany naplno vrátiť a obnoviť si svoje členstvo.

 

11:20 Aktualizované o stanovisko Richarda Sulíka 

K rozhodnutiu zrušiť svoje pozastavenie členstva dospela bývalá podpredsedníčka parlamentu v čase, kedy sa rozhoduje o budúcnosti SaS. Vnútorné spory totiž viedli k zvolaniu ďalšieho mimoriadneho kongresu, o ktorý požiadali členovia strany Richarda Sulíka. Ten bol pritom potvrdený vo svojej funkcii šéfa strany na mimoriadnom kongrese len pred dvoma týždňami. S jeho zvolaním ako aj samotnou voľbou od začiatku nesúhlasilo krídlo okolo exministra obrany a podpredsedu strany Ľubomíra Galka. Ešte v deň, kedy Sulík získal podporu väčšiny straníkov, ohlásili vznik názorovej platformy Demokratické jadro. Vraj aby stranu zachránili.

Ich konanie však svedčí o presnom opaku. Sulíka začali otvorene kritizovať a na sociálnej sieti verejne prepierať vnútrostranícke záležitosti. Predsedovi SaS dokonca pripravili vlastnú kandidátku do parlamentných volieb, ktorej súčasťou sú samozrejme aj oni sami. Kandidátku pritom podľa stanov strany predkladá predseda.

Po posledných udalostiach sa Sulík rozhodol konať a svoju predstavu kandidátky predloží všetkým členom strany na kongrese začiatkom októbra. Politikov, kvôli ktorým chcela opustiť stranu aj Lucia Ďuriš Nicholsonová, v parlamente viac nechce. Práve skupina okolo Ľubomíra Galka sa postarala o to, aby jedna z najobľúbenejších političiek neobhájila svoje postavenie v Republikovej rade SaS. Nicholsonová pritom v sebe nesie vysoký potenciál hlasov. Do europarlamentu sa dostala vďaka krúžkom, ktoré získala. Po Sulíkovi dokáže pritiahnuť pre SaS najviac voličov. Jej plnohodnotný návrat strane môže skutočne pomôcť.

Richard Sulík chce, aby Lucia Ďuriš Nicholsonová bola dvojkou na kandidátke pre budúcoročné parlamentné voľby. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Sulík návrat Nicholsonovej potvrdil

To, že Lucia Ďuriš Nicholsonová zrušila v stredu pozastavenie svojho členstva potvrdil aj predseda strany Richard Sulík. Zároveň uviedol, že Nicholsonová bude dvojkou na jeho návrhu kandidátky do budúcoročných parlamentných volieb. O tom, či by po voľbách následne pôsobila v našom parlamente, alebo ostane v európskom, sa podľa neho zrejme rozhodne až po voľbách. “Keby získala viac preferenčných hlasov ako v roku 2016, bude to pre ňu silný signál, aby pôsobila v slovenskej politike, ale každopádne bude kandidovať, bude sa zúčastňovať kampane,” uviedol Sulík.