Politika Domáce Top

AKTUÁLNE Novým policajným prezidentom je Milan Lučanský. Už aj chystá zmeny

Denisa Saková menovala Milana Lučanského do funkcie policajného prezidenta. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Novým policajným prezidentom je definitívne Milan Lučanský. Do funkcie ho dnes menovala ministerka vnútra Denisa Saková. Predchádzali tomu mesiace nejasností o tom, akým spôsobom sa bude nový šéf polície menovať a kto sa ním nakoniec aj stane.

 

Ministerka vnútra Denisa Saková zopakovala, že Milana Lučanského vymenovala na post prezidenta Policajného zboru na základe odporúčania brannobezpečnostného výboru, na ktorom dostal najviac hlasov. Zároveň zdôraznila, že nikto z poslancov nebol proti. „Nemyslím si, že je to môj kandidát, ale je to kandidát, ktorý bol vybratý na verejnom híringu brannobezpečnostného výboru,“ povedala Saková. Tiež zdôraznila, že nová úprava voľby policajného prezidenta mala „zmysel“ a „bola namieste“. Podľa nej si ju vyžiadala aj celospoločenská situácia.

Milan Lučanský potom, ako si z rúk ministerky prevzal menovací dekrét, povedal, že bude pokračovať v práci, ktorú začal. Pokračovať chce v zvyšovaní dôvery ľudí v prácu polície. Zároveň povedal, že čo sa týka zloženia vyšetrovacích tímov v kauze Gorila, či vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, meniť ich neplánuje. „Nemám ani najmenší dôvod, aby som tieto tímy menil,“ povedal s tým, že majú jeho plnú dôveru. V prípade pochybení je však pripravený riešiť situáciu tak, ako mu to umožňuje zákon. Zmeny chystá v rámci Národnej kriminálnej agentúry, aké presne však zatiaľ špecifikovať nechcel.

S ministerkou vnútra sa zhodli v tom, že je potrebné motivovať ľudí, aby vstupovali do Policajného zboru. Lučanský pritom hovoril o potrebe odborníkov. Ako vysvetlil, „nie je to len o kvantite, ale aj o kvalite.“

Svoje rozhodnutie oznámila Denisa Saková iba včera. “Je to pevné rozhodnutie. Môžem povedať, že hlavný dôvod bol výsledok hlasovania, pretože za generála Lučanského hlasovalo sedem poslancov brannobezpečnostného výboru, to znamená že aj poslanec opozície. Naopak, nikto nebol proti jeho menovaniu do funkcie,“ povedala ministerka na margo svojho rozhodnutia.

Mal byť iba dočasný šéf

Keď v máji minulého roka skončil predčasne vo funkcii policajného prezidenta Tibor Gašpar, ministerka vnútra Denisa Saková mala s hľadaním skúseného policajta, ktorý by v napätej atmosfére dočasne šéfoval polícii, veľký problém. Po tom, ako si vypočula “nie” z úst viacerých oslovených, 30. mája 2018 oznámila, že policajný zbor povedie Milan Lučanský, dovtedajší šéf inšpekcie. Už vtedy nezabudla vyzdvihnúť viaceré jeho úspechy a vyhlásila, že „kde sa iní báli, on čelil organizovanému zločinu.“

Po niekoľkomesačnom pôsobení v pozícii policajného prezidenta sa Lučanský rozhodol prihlásiť do novej voľby. Tá sa konala už podľa nových pravidiel. Trojicu kandidátov najskôr vypočúval minulý týždeň brannobezpečnostný výbor. Ministerke vnútra posunul nakoniec dvoch. Okrem Lučanského mala na výber aj policajného pridelenca v Prahe Ivana Ševčíka. Nakoniec siahla po mužovi, ktorý má za sebou viaceré úspechy, no aj kritiku. 

Galéria
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Ministerka vnútra Denisa Saková. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Denisa Saková menovala Milana Lučanského do funkcie policajného prezidenta. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next