Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Domáce Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

AKTUÁLNE LOCKDOWN sa pravdepodobne predĺži! Odborníci chcú sprísniť aj zákaz vychádzania

zdravotné sestry, nemocnica, covid, Poprad
Na snímke zdratovníèky pri presune pacienta v Nemocnici Poprad. Poprad, 20. novembra 2021. FOTO TASR - Michal Svítok

SLOVENSKO – To, čoho sa každý obával najviac, sa pravdepodobne stane realitou. Konzílium odborníkov navrhuje predĺžiť lockdown do 16. decembra. A to nie je všetko. Tiež odporúčajú zintenzívniť kontroly zákazu vychádzania a home officu.

 

Odborníci navrhli aj nové opatrenie, ktorým je zavedenie režimu OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách. Odborníci totiž veria, že znížením mobility sa spomalí šírenie ochorenia COVID – 19.

Rezort zdravotníctva konštatuje, že epidemická situácia sa na Slovensku, desať dní od zavedenia lockdownu, viditeľne nezlepšila. „Priemerné denné prírastky sa držia nad úrovňou 10 000 pozitívnych testov, počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 osciluje okolo úrovne 3400 a oproti minulému týždňu sa počet úmrtí zvýšil o 38 percent,“informuje hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Počet nakazených stále stúpa

Pripomína, že na uvoľňovanie opatrení pre očkovaných ľudí a pre tých, ktorí prekonali ochorenie, bol podmienkou pokles nových prípadov. Nemocnice prijmú denne 375 pacientov s ochorením COVID-19, čo je o 25 pacientov viac, než bol denný priemer pred týždňom, poukazuje ministerstvo. Dodáva, že výrazne rastú príjmy pacientov v nemocniciach v Trenčianskom, Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji.

“Dobrou správou je podľa ministerstva zdravotníctva nárast záujmu o prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Zaočkovanosť dospelej populácie aspoň prvou dávkou vakcíny je 58 percent. „Práve očkovanie je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19,“ podotkla Eliášová s tým, že v novembri bolo do nemocníc prijatých 10.300 pacientov, z toho 8400 nezaočkovaných.

Vláda uplynulý týždeň zaviedla pre zlú pandemickú situáciu v krajine a vysoký počet hospitalizovaných ľudí v nemocniciach lockdown. Vládny kabinet avizoval, že po desiatich dňoch dôjde k prehodnoteniu opatrení.