Politika Domáce Top

AKTUÁLNE Pellegriniho odvolávanie je zavŕšené. Nemusí byť posledné

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Peter Pellegrini ostáva v premiérskom kresle. Parlament dnes nevyslovil nedôveru predsedovi vlády, ktorá by zároveň znamenala aj pád vlády a predčasné voľby. Aj napriek tomu, že vládna koalícia stratila v priebehu pár dní až dvoch svojich poslancov a zároveň aj väčšinové postavenie v pléne Národnej rady, svojho premiéra si podržala.

 

Na vyslovenie nedôvery vláde je potrebný nadpolovičný počet poslancov, teda 76. Dnes zaň zo 131 prítomných zahlasovalo však iba 62 zákonodarcov, proti bolo 66 a traja sa zdržali. Peter Pellegrini tak v premiérskom kresle ostáva.

Jedenásť hodín 

Piatková mimoriadna schôdza trvala takmer 11 hodín. Začala o jednej popoludní a skončila pár minút pred polnocou. Za ten čas sa za rečníckym pultom vystriedalo niekoľko rečníkov na čele s Igorom Matovičom, ktorý zvolanie schôdze inicioval. Slovo na svoju obhajobu si zobral aj samotný predseda vlády. Toho prišlo do pléna podporiť aj niekoľko členov vlády. Dnešného hlasovania sa už však Pellegrini kvôli výjazdovému rokovaniu vlády zúčastnil sám.

Igor Matovič. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Pellegrini si počas rozpravy vypočul slová o tom, že je najzbytočnejší premiér, aký v tomto úrade bol a tiež bol označený iba za “bábku.” Dôvodom bolo, že z pozície predsedu vlády neodvolal dnes už bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú. Opozícia žiadala jej koniec vo funkcii kvôli údajnej komunikácii s Marianom Kočnerom. Keď tak premiér bez jasných dôkazov urobiť nechcel, pristúpili k ďalšiemu kroku a iniciovali mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa mu pokúsili vysloviť nedôveru. “Myslel som si, že keď ma raz budú odvolávať, tak to bude pre to, že som zradil záujmy Slovenskej republiky alebo Ústavu,” povedal počas rozpravy Pellegrini. Premiér trval na tom, že dôvody, ktoré uvádza opozícia sú smiešne. Nespokojný bol tiež s tým, že ho opoziční poslanci spájajú s Kočnerom. „Za vašej vlády chodil Kočner so Sulíkom na raňajky, za mojej vlády tento človek sedí v base a je vyšetrovaný,“ odkázal.

Oba tábory, čiže opozícia na jednej strane a koalícia na strane druhej počas piatka spomínali meno podnikateľa Mariana Kočnera, obvineného z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, opakovane. Opakovane zaznievali aj informácie o tom, kto sa s ním mal koľkokrát stretnúť a aký kontakt s ním udržiaval.

Poslanci Petrovi Pellegrinimu nedôveru nevyjadrili. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Na piaty pokus

Piatkovej rozprave predchádzali dokopy štyri neúspešné pokusy otvoriť schôdzu. Pôvodne bola zvolaná ešte na piatok 6. septembra. V sále sa však neprezentovalo dostatok poslancov na to, aby bola aj otvorená. Nepomohlo ani polhodinové čakanie a opakovaný pokus. Mimoriadna schôdza sa tak presunula na pondelok. Opäť sa však opakoval rovnaký scenár ako tri dni predtým. Predseda parlamentu sa tak rozhodol presunúť bod venovaný odvolávaniu premiéra na záver riadnej schôdze. To už však opozícia zbierala podpisy na zvolanie ďalšej mimoriadne schôdze, no s tým istým zámerom – odvolať premiéra z funkcie. Tá bola zvolaná na minulý piatok a dočkala sa aj otvorenia. Dnes už vieme, že Pellegriniho stoličku nestála.

Možno ešte raz

Pôvodne zvolaná mimoriadna schôdza, ktorú sa ani na dvakrát nepodarilo otvoriť, však ostala aj naďalej zaradená v zozname riadnej schôdze ako posledný bod programu. Je tak stále možné, že poslanci budú o konci Pelleginiho v premiérskom kresle zrejme v krátkom čase hovoriť znova. Či opozícia túto možnosť aj využije, nateraz jasné nie je. Ako dnes povedal Igor Matovič, musia sa dohodnúť aj s ostatnými stranami, ktoré boli pod návrhom podpísané.