VIDEO Po brexitovom debakli. Mayová s plačom oznámila svoju demisiu

LONDÝN – Britská premiérka Theresa Mayová v piatok oznámila, že 7. júna odstúpi z postu šéfky Konzervatívnej strany.

 

Konštatovala, že bude vždy „hlboko ľutovať“, že sa jej nepodarilo zabezpečiť odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Podľa vlastných slov urobila všetko, čo bolo v jej silách, aby došlo k brexitu, a bolo pre ňu „cťou“ jej života slúžiť na premiérskom poste takmer tri roky. „(Som) druhou premiérkou, ale určite nie poslednou,“ uviedla.

Uviedla tiež, že dočasne zostane vo funkcii premiérky, až kým nebude zvolený nový líder konzervatívcov. Tento proces bude trvať podľa agentúry AP pravdepodobne niekoľko týždňov.

Nový líder konzervatívcov sa následne stane premiérom, a to aj bez potreby usporiadania parlamentných volieb.

„Proces voľby nového vedenia by sa mal začať budúci týždeň,“ uviedla pred svojím sídlom na Downing Street.

Podľa jej slov už bude na jej nástupcovi, aby našiel v parlamente zhodu v otázke dohody o brexite. „Takýto konsenzus sa dá dosiahnuť, iba ak všetky strany debaty budú ochotné ku kompromisu,“ uviedla.

V tejto súvislosti citovala slová sira Nicolasa Wintona, ktorý zachránil stovky detí, keď ich evakuoval z nacistami okupovaného Československa: „Nikdy nezabúdaj na to, že kompromis nie je sprosté slovo. Život záleží na kompromise.“

V závere svojej reči sa neubránila slzám, keď povedala, že neodchádza so zášťou, ale je nekonečne vďačná za to, že mala možnosť slúžiť krajine, ktorú miluje.

Mayová na konci vyhlásenia neudražala emócie a rozplakala sa. Zdroj: YouTube

Mayová ešte tento týždeň predstavila desať bodov, ktoré označila za dôležité návrhy na zmeny v dohode o odchode Británie z EÚ. Poslancom chcela napríklad umožniť hlasovať o colnej únii s EÚ, ako aj o referende o brexitovej zmluve, či o tzv. írskej poistke.

Jej pozmenená dohoda sa však nepáčila opozičným labouristom a ani viacerým konzervatívnym poslancom a v súvislosti s ňou odstúpila líderka Konzervatívnej strany v Dolnej snemovni britského parlamentu Andrea Leadsomová. Hlasovanie o Mayovej návrhu, ktoré malo byť v prvom júnovom týždni, nakoniec vláda odložila.

Lídri Európskej únie a Británie sa na aprílovom mimoriadnom summite v Bruseli dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra. Pôvodne mali Briti Úniu opustiť 29. marca.

Podľa prieskumu je medzi členmi britskej Konzervatívnej strany jasným favoritom na post nového šéfa strany bývalý minister zahraničných vecí Boris Johnson.

Na základe výsledkov prieskumu inštitútu YouGov, ktoré zverejnil v piatok minulý týždeň denník The Times, by 35 percent opýtaných členov Konzervatívnej strany jasne zvolilo na líderský post práve Johnsona, popredného zástancu vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Na druhom mieste sa umiestnil bývalý minister pre brexit Dominic Raab s 13-percentnou podporou. Johnson svoju kandidatúru už aj oznámil – minulý týždeň vo štvrtok 16. mája.

Meno nového šéfa konzervatívcov a premiéra bude známe do 20. júla

Britská Konzervatívna strana v piatok oznámila, že nástupca Theresy Mayovej na čele britskej Konzervatívnej strany i na poste predsedu vlády by mal byť známy do 20. júla, keď sa parlament odoberie na letné prázdniny.

Ako informovala agentúra AFP, za favorita na tieto posty je označovaný bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson. Predpokladá sa však, že kandidovať bude viac ako desať vysokopostavených členov Konzervatívnej strany.

Záujem o tieto funkcie okrem Johnsona už prejavili bývalá ministerka práce Esther McVeyová a minister pre medzinárodnú rozvojovú pomoc Rory Stewart.

Predkladanie nominácií by sa malo ukončiť v týždni začínajúcom 10. júna.

Poslanci potom do konca júna vyber spomedzi týchto kandidátov dvoch, o ktorých budú následne hlasovať poslanci parlamentu. Výsledok tohto procesu bude známy skôr, ako sa začnú letné parlamentné prázdniny.

Viac o téme: aktualizované, Brexit, demisia, dohoda o vystúpení z EÚ, konzervatívna strana, odchod Británie z EÚ, odklad brexitu, odstúpenie, premiérka, rezignácia, Spojené kráľovstvo, Theresa Mayová, Veľká Británia, vystúpenie z EÚ

Súvisiace články