Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Košice Domáce Top

AKTUÁLNE FOTO Slovensko po ORKÁNE! Strhával STRECHY, zrážal ĽUDÍ na zem, napáchal veľké ŠKODY

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Zvraty v počasí, ktoré nás prekvapujú v posledných dňoch čoraz viac, sme na našom území nezažili naozaj veľmi dlho. Kým v piatok 10. marca prevládalo na Slovensku veľmi teplé počasie s búrkami a krupobitím, dnešná sobota prinesie na severe sneženie a počas dňa tu môže aj mrznúť. V noci zo soboty na nedeľu 12. marca zasiahnu mrazy podľa meteorológov z Imeteo.sk celé Slovensko.

 

Aktualizované 19.45 Hasiči aktuálne zasahujú pri poškodenej streche školy v Starej Ľubovni.  Odtrhlo asi jednu desatinu strechy v rohu, odkiaľ fúkal vietor. Pracuje sa na tom, aby sa to nerolovalo ďalej. Informoval o tom operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove. Podľa jeho slov v Prešovskom kraji v sobotu evidovali doposiaľ šesť zásahov súvisiacich s nepriaznivým počasím. “Prevažne išlo o popadané stromy v lokalite Vysokých Tatier. Vo Svite sa vyvrátil strom, ktorý sa oprel o bytovku. Jeden výjazd evidujeme v Humennom.”

Aktualizované 18.45 Plné ruky práce mali v dôsledku nepriaznivého počasia aj hasiči. Za sebou majú viac ako 150 výjazdov. Ako informuje Ministerstvo vnútra, členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí odstraňovali najmä spadnuté stromy na cestných komunikáciách, strhnuté strechy z objektov, spadnuté bilboardy, či poškodené drôty elektrického vedenia. Najviac výjazdov uskutočnili hasiči v Trnavskom kraji, kde ich bolo 64, nasleduje Bratislavský kraj v počte 50 výjazdov a Nitriansky kraj s 23 výjazdmi.

Galéria
Situácia na Slovensku
FOTO, ZDROJ: FB Ministerstvo vnútra
Situácia na Slovensku
FOTO, ZDROJ: FB Ministerstvo vnútra
Situácia na Slovensku
FOTO, ZDROJ: FB Ministerstvo vnútra
Situácia na Slovensku
FOTO, ZDROJ: FB Ministerstvo vnútra
Situácia na Slovensku
ZDROJ, FOTO: FB Ministerstvo vnútra
navigate_before
navigate_next

Aktualizované 14.55 Záchranári zatiaľ ošetrili v Bratislave dvoch ľudí, ktorým úrazy spôsobil silný vietor. Ako informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová, na Betliarskej ulici staršiu ženu zhodil silný vietor. Utrpela zlomeninu stehnovej kosti a vyslaní záchranári ju previezli do nemocnice.

K druhému prípadu došlo pred nákupným centrom na Vajnorskej ulici ešte ráno, kde silný poryv vetra zvalil na zem staršieho muža. Utrpel povrchové poranenia. Posádka ho podľa hovorkyne taktiež previezla do nemocnice.

Aktualizované 13.20 Pozrite sa, ako vyčíňa vietor.

Galéria
Situácia na Slovensku
FOTO: Bratislava-Dlhé Diely, ZDROJ: FB Severe Weather Slovakia o.z./DonP
Situácia na Slovensku
FOTO: Šamorín, ZDROJ: FB Imeteo.sk/Štefan Kováč
Situácia na Slovensku
FOTO: Šamorín, ZDROJ: FB Imeteo.sk/Štefan Kováč
Situácia na Slovensku
FOTO: Šamorín, ZDROJ: FB Imeteo.sk/Štefan Kováč
Situácia na Slovensku
FOTO: Šamorín, ZDROJ: Imeteo.sk/Etela Danišová
Situácia na Slovensku
FOTO: Šamorín, ZDROJ: FB Imeteo.sk/Štefan Kováč
Situácia na Slovensku
FOTO: Košické Oľšany, ZDROJ: FB Severe Weather Slovakia o.z./Miroslav Janočko
Situácia na Slovensku
FOTO: Dargov, ZDROJ: FB Dopravný servis TV MI KE VT PO/Kristal Angel
Situácia na Slovensku
FOTO: Ždiar, ZDROJ: FB Dopravný servis – okres PP, KK, SN/Katarina Uhlárová
Situácia na Slovensku
FOTO: Oravská Lesná, ZDROJ: FB Dopravný servis Orava/Jozokk Jozokk
navigate_before
navigate_next

 

Aktualizované 12.30 Od rána meškajú už aj niektoré vlaky. Ako informuje Železničná spoločnosť Slovensko, na trati medzi H. Dúbravou a H. Štubňou spadol strom do koľajiska, pod Tatrami bolo vlakové spojenie medzi Štrbou a Štrbským plesom pre silný vietor odrieknuté. Osobný vlak 6773 z Brezna do Tisovca mal taktiež meškanie z dôvodu spadnutého stromu v koľajisku. Doprava je od 11.00 h pre nepriaznivý vplyv počasia a poškodené trolejové vedenie prerušená aj v úseku Holíč nad Moravou – Gbely. Poskytnutá bude od osobného vlaku 2417 náhradná autobusová doprava. Osobný vlak 2014 Trnava-Kúty bude meškať do železničnej stanice Trnava približne 70 minút opäť pre nepriaznivý vplyv počasia. Z dôvodu počasia v úseku Cífer – Trnava je obmedzená prevádzka vlakov. Môže dochádzať k meškaniu vlakov približne od 15 do 30 minút.

Aktualizované 11.00 Silný vietor už na našom území spôsobuje prvé škody. Ako informuje imeteo.sk, popadané stromy na cestách sú hlásené v úsekoch: Lovinobaňa – Cinobaňa, Makov – Makov-Bumbálka, Nováky – Horné Vestenice. Jazdite preto opatrne!

Podľa informácií trnavských policajtov, v Šamoríne na mestskom majeri spadli stromy a konáre na autá. V obci Trnávka v okrese Dunajská Streda vietor nadvihol strechu domu. Napokon sa ju ale podarilo uchytiť späť.

„V Trnavskom kraji padali na cesty konáre a stromy, našťastie si tieto udalosti nevyžiadali žiadne zranenia,“ píšu policajti na sociálnej sieti.

Aktualizované 10.40 Horská záchranná služba neodporúča pohyb vo vysokohorskom prostredí vzhľadom na zlú viditeľnosť, silnú až mohutnú víchricu, nízke teploty a sneženie.

Do nepríjemného počasia sme sa mnohí prebudili už dnes ráno, kedy sa teploty pohybovali od -3 do +4 °C. Tieto nízke teploty však zvýrazní ešte silný, nárazový vietor, ktorý by mal v nárazoch dosahovať rýchlosť až okolo 90 km/h. “Na severe, predovšetkým na Orave a na Kysuciach bude snežiť aj výraznejšie a do sobotňajšieho večera môže napadnúť 10 až 15 cm nového snehu. Na severných, náveterných stranách hôr by mohlo napadnúť aj viac,” uvádza Imeteo.sk.

zima
Ilustračné foto: ZDROJ: Pixabay/qimono

Dnešná sobota tak môže okrem spomínanej zmeny priniesť ďalší nebezpečný jav. O silný nárazový vietor sa postará orkán Diethalm, ktorý môže predovšetkým na západnom Slovensku spôsobovať aj materiálne škody. Veterno bude v tejto časti už počas ranných hodín a najnebezpečnejšiu situáciu očakávajú meteorológovia medzi 9:00-15:00 h. Poryvy vetra na západe nášho územia môžu dosahovať rýchlosť dokonca aj v nízkych polohách až do 100 km/h. Silný vietor sa nevyhne ani východnému a strednému Slovensku okolo 12:00 h. “Najsilnejšie poryvy budú na horách, kde dosiahnu nárazy až silu orkánu,” dopĺňa Imeteo.sk.