Domáce Šport Top

AKTUÁLNE Šok a zdesenie. Pre koronavírus v Saganovom tíme Bora zrušili etapy Paríž – Nice aj Giro d´Italia

Slovenský cyklista Peter Sagan sa konečne dočkal na pretekoch Paríž - Nice. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Už je to na spadnutie. Peter Sagan bol aj v piatej etape na Paríž – Nice až do záverečných metrov v hre o víťazstvo, no chýbalo mu viac šťastia, síl, energie a možno aj lepšie taktiky.

No šiesta etapa je mu šitá na mieru a najmä dojazd je ako stvorený pre Petra Sagana. Na pelotón čakalo “iba” 161 kilometrov, no jej profil je poriadne kopcovitý, so šiestimi horskými prémiami druhej a tretej kategórie. Pritom ešte 3 kilometre pred cieľom je krátky, ale prudký kopec s dĺžkou 1,2 km, s brutálnym sklonom 8,2 %. To sú presne trate, aké vyhovujú slovenskému šampiónovi, aj keď podobne sú na tom aj Philippe Gilbert, Julian Alaphilippe, Zdeněk Štybar, Thomas De Gendt alebo Richie Porte. Všetko súviselo aj s taktickými plánmi jednotlivých tímov, či pustia niekoho nepodstatného v celkovej klasifikácii do úniku. V hre by tak boli dva scenáre. Súboj o víťazstvo v etape a v celkovej klasifikácii. Aj z pohľadu Bory, ktorá mala v hre lídra Maxa Schachmanna.

Profil šiestej etapy cyklistických pretekov Paríž – Nice, kde bol favoritom na víťazstvo Peter Sagan. ZDROJ: laflammerouge.com

Konečne bolo aj počasie zodpovedajúce prezývke Paríž – Nice “Preteky za slnkom”. Slnečno, slabý vietor, teploty okolo 20 stupňov, ideálne podmienky na cyklistiku. Aj keď v cieľovej rovinke v meste Apt platili reštrikcie s koronavírusom, neboli tam žiadni diváci, slávnostný ceremoniál bol zrušený a takisto neboli možné individuálne rozhovory s jazdcami alebo v priestoroch pred tímovými autobusmi. No jazdci mali pred štartom 6. etapy v hlavách inú, delikátnejšiu informáciu. Z preventívnych dôvodov bol testovaný na koronavírus jeden z členov tímu Bora-Hansgrohe. Výsledok?

“V noci mal jeden z našich zamestnancov príznaky prechladnutia. Náš doktor následne informoval lekára pretekov v súlade s oficiálnymi usmerneniami organizátorov, ako aj podľa aktuálnych medzinárodných pokynov. Po vyšetrení sa však ukázalo, že zamestnanec nemal žiadne typické symptómy, ktoré by naznačovali nakazenie vírusom Covid-19. Nie sú potrebné žiadne ďalšie opatrenia, no tím sa napriek tomu rozhodol izolovať zamestnanca a v záujme bezpečnosti všetkých zúčastnených aktívne monitorovať situáciu,“ uvádza Bora-Hansgrohe na svojom webe. No asi to nebude také jednoduché, keďže tím Bahrain-McLaren sa rozhodol odstúpiť z pretekov Paríž – Nice, navyše o celkové zrušenie podujatia hlasovalo päť tímov, 11 bolo za ich za pokračovanie. „Pretrvávajúce obmedzenie pohybu po celej Európe a zdravie našich cyklistov znamenajú, že toto preventívne opatrenie je okamžitou prioritou,“ uviedol tím Bahrajn-McLaren.

Sú to všetko vážne veci, keďže organizátori Paríž – Nice rozhodli pred štartom šiestej etapy, že nedeľná záverečná etapa do Nice je zrušená a preteky skončia v sobotu vo Valdebore la Colmiane! Ak to už nebude v piatok… Na štart sa totiž navyše nepostavili už ani elitní špurtéri Rudy Barbier, Krists Neilands, Elia Viviani, Jasper De Buyst a Caleb Ewan, plus ďalšie tímy nemajú záujem v pretekoch pokračovať. Je to reakcia na aktuálnu situáciu v pelotóne a medzi jazdcami. Takže to nebude iba búrka v pohári vody a Peter Sagan a jeho brat Juraj sú tak nielen v ohrození karantény, ale aj celý tím Bora a ďalších 127 cyklistov. Nuž a to je už poriadny masaker. Ak sa potvrdí koronavírus v proficyklistike, môžeme aj na Tour de France v tejto sezóne zabudnúť.

No to nie je všetko. Tá najhoršia správa prišla z Maďarska, keď Máriusz Révész oznámil, štart Giro d’Italia sa v Budapešti neuskutoční v plánovanom termíne 9. mája. Révész je vládny komisár – predseda miestneho organizačného výboru Giro d’Italia. Povedal to po stretnutí s talianskymi organizátormi a na sociálnych sieťach po vyhlásení núdzového stavu Maďarska a zákazu cestovania z Talianska. Nové opatrenia „znemožňujú organizovať medzinárodné podujatia“. Révész dodal, že „cieľom oboch strán je zmeniť zmluvu tak, aby Maďarsko mohlo byť spoluorganizátorom v neskoršom alebo inom termíne.” Nasledovalo už iba nevyhnutné. Giro d´Italia definitívne pre rok 2020 zrušili. Šok, apatia, zdesenie, bezmocnosť a svetová cyklistika sa otriasa v základoch.

“RCS Sport berie do úvahy medzinárodnú a národnú situáciu, ktorá momentálne panuje v súvislosti s ochorením COVID-19. Začiatok pretekov preto bude posunutý. Po rozhodnutí organizátorov, že tri etapy v Maďarsku sa neuskutočnia podľa plánu, sa všetky zainteresované strany zhodli, že štart v Budapešti je potrebné odložiť na neskôr,” uvádza sa vo vyhlásení organizátorov Giro d´Italia.

Situácia v pelotóne sa v priebehu šiestej etapy vykryštalizovala podľa prognóz, utrhla sa sedem členná skupina, veľmi silná, kde boli Stefan Kueng, Romain Bardet, Nicola Edet, Antony Perez, Mads Pedersen, Winner Anacona, Alexis Gougeard. Postupne si delila body na horských prémiách a pred hlavným balíkom si udržiavala náskok do dvoch minút. V úniku 40 km pred cieľom ostali už iba Bardet a Edet, no bolo iba otázkou času, kedy sa skončí aj ich aktivita na špici, keďže tam udávali tempo Bora a Deceuninck-QuickStep. Peter Sagan kontroloval dianie v pokoji, bez zbytočného výdaja energie. Jazdci už medzitým informácie od svojich šéfov dostali a aj na ich reakciách bolo vidno prekvapenie, údiv a veľké prekvapenie. Prvý krát od roku 1945 nebudú preteky Giro d´Italia. Aj preto mal finiš šieste etapy horko-kyslú príchuť. Mohol byť totiž posledným na pekne dlhú dobu.

Záver etapy sa rozhodoval na poslednom stúpaní 13,5 kilometra pred cieľom, kedy sa na špici utvorila veľmi silná skupina, kde nechýbali Julian Alaphilippe, Vincenzo Nibali, Max Schachmann, Michael Matthews, Sergio Higuita, Nairo Quintana či Thibaut Pinot. Peter Sagan v elitnej skupine chýbal. Ešte pred ňou si 20 sekundový odstup držal Tiesj Benoot, ku ktorému sa v závere pridali Bob Jungles a Filip Grosschartner. Bude to stačiť, alebo ich pohltí na cieľovej páske celá hlavná skupina? Benoot si stále udržiaval minimálny náskok, ale ten mu stačil k tomu, aby si súperov držal na dištanc. Napokon sa ukázal ako rozhodujúci a Benoot vyhral poslednú etapu Paríž – Nice v tomto roku. Druhý bol Michael Matthews a tretí Sergio Higuita. V žltom drese jazdiaci Schachmann mal na poslednom kilometri technické problémy s bicyklom, no napriek tomu sa stal celkovým víťazom Paríž – Nice 2020.

V sobotu sa sa mala ísť záverečná etapa, keďže organizátori oznámili, že podujatie skracujú o jeden deň. Následne však viacero jazdcov uviedlo, že už nechce nastúpiť ani v sobotu a napokon rozhodla Francúzska cyklistická federácia, ktorá preteky definitívne ukončila a Paríž – Nice  sa skončilo.
“Niektorí pretekári už odišli, iní nie. Skončíme možno s 30 jazdcami. Sám seba sa pýtam, kde je v tom zmysel. Ideme si naše malé preteky, akoby sa nič nedialo… Nechápem, prečo sme v piatok vôbec odštartovali. Nemali by sme byť vôbec na bicykloch, keď sa všetci ostatní snažia zabrániť šíreniu vírusu,” povedal po etape rozčarovaný Romain Bardet.

Paríž-Nice 2020

6. etapa (Sorgues – Apt, 161,5 km): 1. Tiesj Benoot (Belg.) Sunweb 3:57:02 h, 2. Michael Matthews (Aus.) Sunweb +22 s, 3. Sergio Higuita (Kol.) EF Pro Cycling +22, 4. Bob Jungels (Lux.), 5. Julian Alaphilippe (Fr.) obaja Deceuninck – Quick Step – obaja +23, 6. Vincenzo Nibali (Tal.) Trek-Segafredo +26,… 79. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +20:58 min

Poradie po 6. etape: 1. Maximilian Schachmann (Nem.) Bora-Hansgrohe 22:46:24 h, 2. Tiesj Benoot (Belg.) Sunweb +36 s, 3. Sergio Higuita (Kol.) EF Pro Cycling +1:01 min, 4. Felix Grossschartner (Rak.) Bora-Hansgrohe +1:01, 5. Michael Matthews (Aus.) Sunweb +1:10, 6. Vincenzo Nibali (Tal.) Trek-Segafredo +1:18,… 43. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +22:12.

Bodovacia súťaž: 1. Maximilian Schachmann (Nem.) Bora-Hansgrohe 33 bodov, 2. Tiesj Benoot (Belg.) Sunweb 31, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 22

 

Mohlo by vás zaujímať