Domáce Politika Kauzy Top

AKTUÁLNE Prezident Andrej Kiska vypovedal na NAKA. Kvôli vyhrážkam

Prezident Andrej Kiska. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA –  Hlava štátu vypovedala na Národnej kriminálnej agentúre v súvislosti s vydieraním jeho osoby. Prezident bol na výsluch predvolaný po tom, ako sám v priamom prenose povedal, že sa mu mal šéf politickej strany Smer-SD Robert Fico vyhrážať v prípade, že ho nevymenuje za sudcu Ústavného súdu. Národná protizločinecká jednotka NAKA začala na základe medializovaných informácií následne konať v trestnej veci zločinu vydierania.

Prezident o tom, že je vydieraný zo strany bývalého premiéra, prehovoril koncom februára po tom, ako začala polícia trestne stíhať konateľa rodinnej firmy Kiskovcov Eduarda Kučkovského. Stíhanie sa týka neoprávnenej vratky DPH vo výške 146-tisíc eur, ktorú si firma vypýtala od štátu. KTAG platila Kiskovi prezidentskú kampaň a sumu si potom dala do nákladov. Daňový úrad to však neuznal. Druhým konateľom firmy je prezidentov brat Jaroslavov Kiska. Konateľom bol v minulosti pred vstupom do politiky aj samotný prezident.

Kiska predložil dôkazy

Kiska dnes na NAKA absolvoval prvý výsluch, jeho právny zástupca Daniel Lipšic nevylúčil, že bude ešte predvolaný. “Bol to štandardný výsluch, prezident opísal jednotlivé stretnutia s relevantnými osobami, priložili sme k tomu aj ďalšie dôkazy, ktoré potvrdzujú výpoveď prezidenta,” povedal Lipšic. Ďalšie úkony teraz budú na vyšetrovateľovi a dozorovom prokurátorovi, ktorí majú prípad na starosti.

Lipšic však predpokladá, že vykonané budú aj ďalšie výsluchy. Podľa neho je možné, že predvolané budú aj ďalšie osoby, ktoré majú mať o údajnom Ficovom vydieraní informácie, vrátane premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) či podpredsedu parlamentu Bélu Bugára (Most-HÍD).

Právny zástupca prezidenta tiež informoval o tom, že okrem svojej výpovede Kiska predložil vyšetrovateľom aj objektívne dôkazy. “Potvrdzujú, že došlo k vyhrážkam vo vzťahu k tej situácii, ak by sa rozhodol nevymenovať poslanca Fica za predsedu Ústavného súdu,“ povedal Lipšic. O čo presne ide, však špecifikovať nateraz nechcel.

Polícia vo svojom stanovisku uviedla, že v prípade je naďalej vedené trestné stíhanie pre zločin vydierania. “Viac informácií, vzhľadom na prebiehajúce trestné konanie, nie je možné poskytnúť,” povedali.

Fico: Kiska nemal čo predložiť 

Predseda strany Smer-SD Robert Fico popoludní povedal, že podľa neho je prezident Andrej Kiska “plačko.” “Vždy keď sa niečo stane, plače,” vyhlásil. Čo sa týka dôkazov, ktoré mal Kiska predložiť vyšetrovateľom, bývalý premiér tvrdí, že nevie “čo predložil, lebo nemal čo predložiť.”

Politický rozmer

Prezident v stíhaní konateľa svojej firmy vidí politický rozmer. Za všetkým mala byť snaha Fica dostať sa na Ústavný súd a dohoda, ktorú chcel kvôli tomu s hlavou štátu uzavrieť. Predseda strany Smer-SD mu mal ešte v decembri minulého roka oznámiť, že chce na Ústavný súd. Téme sa mali venovať aj začiatkom roka osobne na stretnutí, na ktorom mal byť prítomný aj predseda vlády Peter Pellegrini. Okrem toho mal Fico Kiskovi posielať odkazy. Po podpredsedovi parlamentu Bélovi Bugárovi (Most-Híd) mu mal odkázať,  že v prípade Ficovho menovania sa situácia medzi nimi utlmí. Prezident mal však tento návrh odmietnuť. “Ficovi som odkázal, že ho nikdy za predsedu Ústavného súdu nevymenujem,” vyhlásil. “Nenechám sa zastrašiť a nenechám sa vydierať.”

Vzťahy medzi Andrejom Kiskom a Robertom Ficom sú dlhodobo napäté. FOTO TASR – Martin Baumann

Kiska hovorí o pomste

Stíhanie konateľa jeho firmy bolo podľa Kisku reakciou na toto odmietnutie. “Nestalo sa to náhodou, trestné stíhanie je pomstou za to, že som mu (Robertovi Ficovi, pozn. red) odmietol politický dôchodok na Ústavnom súde,” povedal Kiska. Ďalej tvrdil, že po skončení jeho pôsobenia v úrade bude pravdepodobne obvinený aj on osobne. “Hrozí mi trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov. Takto vyzerá pomsta,” vyhlásil. “Jedna vec je, keď sa človek nevie zmieriť s prehrou, druhá vec je zneužívanie moci na šikanovanie politického súpera a jeho spolupracovníkov,” povedal prezident.

Polícia aj prokuratúra sa ohradili

Ihneď po Kiskových vyhláseniach z konca februára polícia odmietla akýkoľvek vplyv na vyšetrovanie z vonkajšieho prostredia. K obvineniu konateľa firmy KTAG podľa nich došlo po dohode s dozorovým prokurátorom. “Ak má ktokoľvek podozrenie o protiprávnom konaní policajta, môže podať podnet na inšpekciu ministerstva vnútra,“ uviedli. Podobne reagovala aj prokuratúra. “Generálna prokuratúra SR garantuje, že trestné stíhanie proti obvinenému Ing. Eduardovi K. je a bude vedené len zákonným spôsobom a na základe zákonných dôvodov,” povedali.

Voči slovám Andreja Kisku sa ohradil aj Robert Fico. Odmietol, že by ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní a zabezpečil tak obvinenie konateľa firmy KTAG Eduarda Kučkovského. Šéf strany Smer-SD povedal, že očakáva od polície aj prokuratúry, že sa k tomuto obvineniu vyjadria a odmietnu ho. “Ak sa prezident Kiska cíti poškodený, mal sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní,” odkázal hlave štátu.