AKTUALIZOVANÉ FOTO A VIDEO: Palma padla popolom, Kusý varuje zatvorte si okná!

BRATISLAVA – Desiatky hasičov momentálne bojujú s plameňmi v budove Palma na Račianskej ulici. Chemické látky podľa starostku Nového mesta neunikajú. Občanom však odporúča, aby si zatvorili okná.

Príslušníci Hasičského zboru aktuálne zasahujú pri rozsiahlom požiari budovy na Račianskej ulici v Bratislave, v areáli bývalého podniku Palma. Informácie potvrdili z operačného strediska hasičov s tým, že na mieste je 28 hasičov s deviatimi kusmi techniky, vrátane tej výškovej. „Ide o staršiu budovu v asanácii. Je plne zasiahnutá požiarom. Žiadne zranené a ani usmrtené osoby nie sú hlásené,“ spresnili z operačného strediska. Na mieste zasahujú hasiči zo všetkých bratislavských hasičských staníc a dobrovoľní hasiči z Ružinova, Petržalky, Starého Mesta a Podunajských Biskupíc.

Z niekdajšej priemyselnej budovy šľahajú plamene!
Zdroj: HaZZ

Požiar podľa hasičov vypukol krátko pred 10:00. „Ide o historickú dvojpodlažnú budovu s rozlohou 60×40 metrov s dreveným krovom a eternitovou strechou,“ spresnili. „Vykonávajú sa tiež opatrenia na zamedzenie rozšírenia požiaru na okolité objekty a merajú kvalitu ovzdušia. Zatiaľ neboli namerané zvýšené hodnoty nebezpečných látok. Veliteľ zásahu si na miesto vyžiadal hasičský dron,“ spresnili z komunikačného oddelenia Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý ubezpečil, že podľa hasičského veliteľa na mieste nehoria nebezpečné chemické látky. Pre rozsiahly požiar a silné zadymenie však vyzval obyvateľov v okolí Račianskej ulice, aby si pozatvárali vo svojich bytoch a domoch okná.

Spoločnosť Corwin, ktorá v areáli Palmy chystá postaviť svoj developerský projekt, vo svojom stanovisku spresnila, že došlo k požiaru v objekte bývalej lisovne. „Aká bola jeho bezprostredná príčina v tejto chvíli nevieme. Celá udalosť bude predmetom vyšetrovania,“ napísal developer na sociálnej sieti. Ako tvrdí, situácia ho mrzí, keďže objekt bývalej lisovne v budúcnosti plánoval zachovať a zapracovať do jeho vízie – Palma pre ľudí. „Chceli sme ho adaptovať a zrekonštruovať rovnako, ako aj ďalšie industriálne stavby v rámci pripravovanej revitalizácie areálu,“ deklaroval investor.

Corwin tvrdí, že už dlhodobo upozorňoval, že napriek ochranným opatreniam a snahe bezpečnostnej služby, ktorá dohliada na túto časť areálu bývalej Palmy, susediacu so železničnou traťou, nie je dlhodobo udržateľné zabezpečiť zdevastované objekty pred vniknutím nepovolaných osôb. „Tieto budovy tu stáli celé roky bez povšimnutia a ich stav je vo viacerých prípadoch už havarijný. Podobné incidenty vrátane opakovaných vlámaní do areálu sme v minulosti riešili a hlásili opakovane,“ uviedol s tým, že vyvinie maximálne úsilie s cieľom predchádzať podobným udalostiam.

 

Viac o téme: Bratislava, hasiči, palma, požiar, Račianska

Súvisiace články