Kauzy Domáce Top

AKTUÁLNE Rybanič je vinný. Za prezeranie účtov sa Kaliňákovi ospravedlňovať nemusí

Zdroj: TASR - Pavol Zachar

BRATISLAVA – Trojčlenný senát Krajského súdu (KS) v Bratislave rozhodol v utorok na svojom verejnom zasadnutí o odvolaní Filipa Rybaniča, asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS) voči minuloročnému rozsudku Okresného súdu (OS) Bratislava V. Odvolací krajský súd ho uznal vinným a vymeral mu nový trest. Kaliňákovi sa za prezeranie účtov ospravedlňovať nemusí. 

 

Krajský súd v Bratislave potvrdil, že Rybanič porušil bankové tajomstvo a uznal ho vinným. Podľa ich slov si bezdôvodne pozrel účty exministra vnútra Roberta Kaliňáka, pričom z nich mal urobiť fotografie a poskytnúť ich médiám. Odvolací súd mu vymeral nový trest – tri roky podmienečne s ročným dohľadom. Nemôže sa zamestnať tam, kde treba dodržiavať bankové tajomstvo a musí vypracovať vlastnú analýzu nakladania s bankovými údajmi. Oproti rozsudku Okresného súdu zo septembra sa však za porušenie bankového tajomstva nemusí Kaliňákovi ospravedlniť.

Nižší bratislavský súd ho 25. septembra 2018 uznal za vinného zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. OS Bratislava V mu vtedy vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou.

“Zastávam názor, že postup polície na začiatku vyšetrovania bol nezákonný, ako aj prehliadka motorového vozidla. Navrhujem, aby odvolací súd zrušil napadnutý rozsudok a vec vrátil na prvostupňový súd, resp. bol obžalovaný oslobodený spod obžaloby. Alternatívne, aby odvolací KS vec predložil Súdnemu dvoru Európskej únie,” uviedol vo svojom záverečnom návrhu obhajca asistenta Marek Para. Na druhej strane, zástupca krajskej prokuratúry (KP) navrhol odvolanie zamietnuť.

Verejné zasadnutie

Predseda senátu KS v utorok rozhodol, že na rozdiel od pojednávaní na prvostupňovom OS Bratislava V bude utorkové zasadnutie verejné a vylučovať verejnosť a novinárov nebude. Z dôvodu, že sa už nebudú preberať informácie, ktoré by podliehali bankovému tajomstvu. Na odvolacom konaní sa zúčastňuje nielen neprávoplatne odsúdený asistent, poslanec Rajtár a aj jeho stranícky kolega v NR SR Alojz Baránik. KS sa na úvod oboznamoval s listinnými dôkazmi a zástupca KP a obhajoba nemali už ďalšie návrhy na dokazovanie.

Podľa minuloročného verdiktu sa asistent mal tiež verejne ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) a nemal by päť rokov pracovať v inštitúciách, v ktorých sa oboznamuje s bankovým tajomstvom. Rozsudok však nebol právoplatný, Filip Rybanič už vlani v septembri avizoval, že sa odvolá.

Posvietil si aj na bývalé “veľké ryby”

Filip Rybanič vtedy zdôraznil, že na súde sa snažili dokázať jeho nevinu, na čo mal podľa neho súd prihliadnuť. Nikde sa podľa jeho slov ale nepíše, čo vlastne vyzradil. Súd skonštatoval, že Filip Rybanič v banke urobil screenshoty a posunul ich ďalej. Poslanec Rajtár celý súdny proces kritizoval. Sudkyňa podľa neho na obžalovaného nazerala ako na vinného. “Od začiatku volala Filipa páchateľom,” podotkol Rajtár, ktorý opätovne odmietol, že by svojho asistenta navádzal na trestný čin. V procese odmietol vypovedať.

Jozef Rajtár, ktorému je Rybanič asistentom, celý súdny proces kritizuje. Zdroj: TASR / Marko Erd

Filip Rybanič mal podľa medializovaných informácií ako zamestnanec komerčnej banky, ako biznis poradca, preniknúť do účtu vtedajšieho šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka. Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách. Podobné aktivity vyvíjal asistent smerom k bankovým účtom exministra financií Jána Počiatka, právoplatne odsúdeného a najnovšie obvineného podnikateľa Ladislava Bašternáka a napokon aj v kauze televíznych zmeniek obžalovaného podnikateľa Mariana Kočnera. Asistent do komerčnej banky nastúpil v roku 2013 a do účtov uvedených osôb mal prístup, keď ich podľa banky a prvostupňového súdu zneužil v roku 2016.