Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Situácia na Slovensku sa ZHORŠUJE! U susedov už INFEKCIA zabíja, u nás hlásia výpadok VAKCÍN: Toto by ste mali vedieť

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, regiony.sk

SLOVENSKO – Takáto situácia tu nebola už desiatky rokov. Epidémia čierneho kašľa je v Českej republike najsilnejšia za viac ako 60 rokov. Počet prípadov je v porovnaní s predošlými rokmi vysoký aj u nás. Problémom je aj výpadok niektorých vakcín a taktiež znížený záujem o očkovanie.

Čierny kašeľ, nazývaný aj divý kašeľ alebo pertussis, je vysoko infekčné ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty. Prejavuje sa predovšetkým silnými záchvatmi kašľa. Prenáša sa hlavne kvapôčkovou infekciou a postihuje všetky vekové kategórie, no najhoršie je to medzi deťmi.

Od začiatku roka sa v Česku infikovalo ochorením čierneho kašľa viac ako 9-tisíc ľudí. Traja pacienti, žiaľ, na túto chorobu aj zomreli. Išlo o 62-ročného muža, 84-ročnú ženu a mesačné dievčatko. Všetci traja mali okrem čierneho kašľa aj ďalšie infekcie. Na Slovensku evidujeme za rovnaké obdobie približne 400 prípadov. Keď sa pozrieme na posledný rok, počet prípadov výrazne stúpol.

čierny kašeľ výskyt
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Čierny kašeľ postihuje všetky vekové skupiny

Najvyššiu chorobnosť zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR u detí do jedného roku. Ďalej nasleduje skupina 10 – 14 rokov a následne 15 – 19 rokov. U našich susedov je najvyššia chorobnosť v skupine 15 až 19 rokov.

Vyšší výskyt ochorenia u nularočných detí podľa hlavnej hygieničky SR Tatiany Červeňovej spôsobujú dva základné faktory. „Buď sa maminy nedali preočkovať v tehotenstve a druhý dôvod je, že nularočné deti ešte neprešli plným základným očkovaním,“ ozrejmila. Upozornila, že zaočkovanosť u detí pri povinných očkovaniach už niekoľko rokov vykazuje pokles, čo môže spôsobiť čoraz častejší výskyt ohnísk týchto ochorení.

čierny kašeľ vek
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Bez výskytu ochorenia je málo okresov

V prípade čierneho kašľa je najnižšia zaočkovanosť v Bratislavskom a Košickom kraji. Očkovanie odborníci odporúčajú rovnako deťom aj dospelým. Tehotným ženám sa očkovanie odporúča najmä v prvom a druhom, ale aj v treťom trimestri.

Čo sa týka počtu prípadov, v apríli 2024 na tom bol najhoršie okres Myjava. Z údajov ÚVZ SR tiež vyplýva, že prípady čierneho kašľa boli prítomné na väčšine západného a stredného Slovenska.

čierny kašeľ mapa
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

>> Aká je situácia s vakcínami a ako čierny kašeľ odhaliť? Všetky podrobnosti nájdete na ďalšej strane.