Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Situácia na Slovensku sa ZHORŠUJE! U susedov už INFEKCIA zabíja, u nás hlásia výpadok VAKCÍN: Toto by ste mali vedieť

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, regiony.sk

Chýbajú troj-vakcíny

Očkovanie proti čiernemu kašľu je na Slovensku zaradené do povinného pravidelného očkovania detí. Najlepšie sú deti chránené po absolvovaní všetkých troch dávok, ale čiastočnú ochranu môže priniesť už prvá dávka očkovania, ktorá sa odporúča v 3. mesiaci života. Preočkovanie proti čiernemu kašľu je možné aj v dospelosti – obvykle kombinovanou vakcínou naraz s očkovaním proti tetanu a záškrtu, ktoré sa podstupuje v 30 rokoch a následne každých 15 rokov.

Problémom ale je, že práve táto troj-kombinácia vakcíny v súčasnosti chýba. Ako uvádza RTVS, lekárne hlásia výpadok očkovacej látky pre dospelých. Kedy ju Slovensko bude mať, nevie v súčasnosti povedať ani rezort zdravotníctva. Pre deti by mali byť vakcíny proti čiernemu kašľu dostupné.

Na druhej strane, hlavná hygienička deklarovala, že Slovensko je v prípade potreby pripravené na zvýšený záujem o preočkovanie. „Čo sa týka objednávania vakcín a vôbec dostupnosti vakcín, je priamo ministerstvo zdravotníctva to, ktoré zodpovedá za túto úlohu,“ dodala. S vakcínami podľa nej v súčasnosti problém nie je a dočasné výpadky v aktuálnej situácii za problém nepovažuje. Rovnako pediatri sú podľa jej slov v prípade potreby pripravení cielene deti na čierny kašeľ testovať.

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Viete, ako čierny kašeľ odhaliť?

Čierny kašeľ je akútne respiračné ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré postihuje najmä dýchací systém. V klinickom obraze prevláda dráždivý neproduktívny kašeľ trvajúci týždne až mesiace. „Spozornieť treba, keď ten kašeľ pretrváva dlhodobo, ak sú aj iné príznaky, že to dieťa je malátne, unavené, sú tam febrílie,“ dodala hygienička.

V prvom štádiu ochorenia sú časté tieto príznaky:

horúčka u najmenších detí alebo mierne zvýšená teplota u starších detí a dospelých,

únava,

nechutenstvo,

nádcha, kýchanie,

mierny, neproduktívny a občasný kašeľ.

V druhom štádiu sa najmä pri malých deťoch vyskytuje typické štekavé nadýchnutie a následne krátke viacnásobné kašľanie, nočné záchvaty suchého a dráždivého kašľa, ktoré môžu trvať minimálne 2 týždne, ale pokojne aj 2 mesiace. V treťom štádiu kašeľ ustupuje a nastáva uzdravovanie, teda rekonvalescencia.

Mimoriadne závažný môže byť čierny kašeľ u nezaočkovaných detí alebo detí, ktorých matka nebola zaočkovaná. Rovnako aj u imunitne oslabených osôb, ozrejmil Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava.