Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Slovákov okrádajú NOVÉ PODVODY! Dostať vás môžu aj BEZ toho, aby ste na niečo klikli! TAKTO prídete o peniaze

Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay (úprava regióny.sk)

SLOVENSKO – Podvody na Slovensku sa rozmohli v plnom prúde. Informuje o nich nielen polícia na sociálnej sieti. Niektorí podvodníci využívajú overené klasiky, iní ale stavili stavili na nové praktiky. Tu je prehľad aktuálnych nástrah, ktoré sa šíria internetom a môžete pri nich prísť o peniaze.

Portál tvnoviny.sk upozornil na nový podvod, ktorý využíva tzv. ​zero-day exploit. Ide o kybernetický útok, ktorý sa v počítači alebo mobile snaží využiť zraniteľnosti v softvéri. Zatiaľ pre tento typ útoku neexistuje obrana. Podľa portálu sú aktuálne ohrození prevažne používatelia iOS systému a konkrétne má byť napadnutá aplikácia iMessage.

Problémom je, že hackeri môžu získať kontrolu nad používateľmi iPhonov bez toho, aby vôbec klikali na akýkoľvek odkaz. “Trust Wallet však odporúča používateľom, aby zablokovali aplikáciu iPhone iMessage, pokiaľ Apple chybu nevyrieši. Niektorí odborníci sú však skeptickí ohľadom dôveryhodnosti zdroja, ktorý Trust Wallet uviedol,” píše portál.

Namiesto balíka prídete o peniaze

Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti informovala opäť o zneužití mena Slovenskej pošty. “Podvodníci sa vyhrážajú, že balík nebude doručený, lebo chýba číslo ulice na balíku alebo legenda, že balík je už v sklade, ale je na ňom nejasná adresa,” upozorňuje polícia.

Rovnako tak nedávno informovala ja o zneužití Ministerstva dopravy SR, pričom v oboch prípadoch ide podvodníkom o to isté. “Kliknete na nimi vytvorený odkaz, ktorý bude pripomínať platobnú bránu a zadáte údaje z vašej karty,” popisuje polícia.

Podvodníci sa skrývajú aj pod menom sociálnej siete

Portál tvnoviny.sk priniesol informácie o novom podvode, v ktorom podvodníci takisto využívajú SMS správy ako prvý kontakt, ale v tomto prípade využívajú meno známej sociálnej siete TikTok. „Pozývame vás na brigádu so spolupracovníkmi cez mobilný telefón, s denným platom 300 až 800 eur,“ znie v správe.

Následne v prípade záujmu adresáta nabádajú k tomu, aby ich kontaktoval na čísle cez WhatsApp pomocou priloženého linku a aby poslali správu a získali tak päť eur. Ak adresát klikne na link, ešte sa nemusí nič stať, no automaticky sa dostane do podvodného prostredia.

Podvodníci to môžu využiť na získanie citlivých údajov. Odborník na technológie Ondrej Macko pre portál hovorí, čo treba robiť v prípade, ak niekto naletí a rozhodne sa poskytnúť citlivé údaje: „V tom prípade okamžite kontaktujte vašu banku, aby danú kartu zablokovala. Ihneď si budete musieť vybaviť úplne novú kartu.“

ZOO Bratislava upozorňuje na zneužitie profilu

Podvody sa netýkajú však len SMS správ. Novinkou je zneužite mena Bratislavskej zoologickej záhrady na sociálnej sieti. „ZOO Bratislava vyzýva ľudí, aby nekomentovali súťaž na podvodnej stránke, neodpisovali na správy, nič na stránke neuhrádzali a na Facebooku ju nahlásili ako podvodnú. Pravá stránka má v názve „ZOO Bratislava“, podvodná „Bratislavská ZOO,“ upozorňuje zoologická záhrada na svojom webe.

Falošné lístky na hokej sú stále v kurze

Polícia opäť upozornila aj na predaj falošných lístkov na hokej. “Odbor počítačovej kriminality Prezídia Policajného zboru eviduje stále zvyšujúce sa čísla online podvodov v súvislosti s predajom lístkov na hokejový šampionát, ktorý sa tentokrát odohrá v Českej republike, pričom naši hokejisti sa predstavia blízko slovenských hraníc v Ostrave,” píše polícia na sociálnej sieti.

Práve to, že sa šampionát odohráva v blízkosti Slovenska, je lákadlo pre fanúšikov a takisto pre podvodníkov. Polícia preto odporúča nakupovať lístky cez oficiálnych predajcom. “Ak budete nakupovať lístky cez inzerát, vždy sa vystavujete riziku, že prídete o svoje peniaze a na šampionát sa nedostanete,” dopĺňa.