Domáce Šport Top

AKTUÁLNE Slovan Bratislava začal splácať dlhy hráčom. Licenciu na extraligu však nedostal

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Hokejisti bratislavského Slovana majú za sebou poriadne horúce obdobie. Asi najhoršie vo svojej klubovej histórii, ktoré si ale spôsobili sami. Pre dlhy astronomických rozmerov, ktorých celková výška má byť až 5 miliónov eur, skončili v KHL. Takmer prišli o strechu nad hlavou, keď im pre 1,2 miliónovú sekeru mesto odmietlo predĺžiť zmluvu o prenájme zimného štadióna a teraz musí klub vyplatiť všetky dlhy voči hráčom, inak nebude Slovan hrať ani slovenskú extraligu.

 

Celý proces finančného vyrovnania, respektíve podpísania splátkového kalendára oboma stranami (klubom a hráčmi, respektíve členmi realizačného tímu), mal byť zrealizovaný do 1. júla. Podľa informácii Glob.sk sa situácia začala riešiť a peniaze začal klub postupne posielať na jednotlivé účty alebo podľa individuálnych splátkových kalendárov. Informáciu nám potvrdili aj na hokejovom zväze. Podklady, ktoré zväz od Slovana dostal, budú teraz preverované, či to je naozaj realita, koľko hráčov peniaze dostalo a kto sa dohodol na splátkach. Do konca júla má byť všetko skontrolované a 1. augusta sa na športovej a licenčnej komisii Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) rozhodne, či Slovan dostane alebo nedostane licenciu pre účinkovanie v slovenskej extralige.

Člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút. Zdroj TASR / Jaroslav Novák

Podmienka číslo 1 totiž stále platí – všetko musí byť vyplatené. Bez výnimky, čo potvrdil aj člen Výkonného výboru Martin Kohút. “Ja som jasne povedal a nikto to neurobí ani na Výkonnom výbore, že by sme dali výnimku. Sú tam väčšinou hráči, ktorí poznajú situáciu a výnimka nebude. Samozrejme, je tu návrh súťažného oddelenia na licenciu, a bude sa rozprávať o tom, či sú splnené všetky podmienky. Čiže je to vyplatené alebo je dohodnutý splátkový kalendár podpísaný oboma stranami. Ak bude čo len jedna vec, ktorá nebude splatená alebo nebude vyrovnaná splátkovým kalendárom, potom neexistuje možnosť, aby Slovan dostal licenciu. Slovan musí do 1.júla predložiť všetky doklady, že má všetko vyplatené a v poriadku. Samozrejme, ak povie, že tu máme ešte týchto dvoch hráčov, sú v Amerike, niečo si vybavujú, ale do takéhoto termínu to dodáme, tak sa dá čas posunúť, keďže súťaž začína až v septembri. Všetky kluby majú záujem, aby Slovan hral extraligu, ale Slovan musí splniť licenčné podmienky bez výnimky.” Paradoxne to však podľa našej legislatívy platí iba pre slovenských hráčov a členov realizačného tímu. Zahraniční hokejisti majú smolu, tí si dlh musia riešiť individuálne alebo súdnou cestou.

Člen predstavenstva HC Slovan Bratislava Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

K celej aktuálnej situácii v klube sa už konečne vyjadrili aj jeho majitelia. Podľa viceprezidenta a člena predstavenstva Juraja Širokého ml. dlhuje klub takmer 60. hráčom. “Naša filozofia je, že časť dlhu splatíme hráčom v najbližšom čase, zvyšok by sme sa radi dohodli na splátkových kalendároch. Hráči sa začali grupovať po agentoch a právnych kanceláriách, ale oslovili sme všetkých. Rokovania sa začali, rozbehlo sa to. Trochu nám to teraz komplikuje fakt, že viacerí hokejisti sú na dovolenkách. Celková dlžná suma je približne tri milióny eur.  Z nej sme už asi štvrtinu uhradili,” prezradil Široký. Nie každý ale slovám Širokého verí. Určite nie bývalí zámorskí hráči Slovana ako Jeff Taffe, Barry Brust či Kyle Chipchura, ktorí už deklarovali, že na žiadne splátkové kalendáre nepristúpia. “Budeme sa musieť so všetkými hráčmi dohodnúť, aj s tými, ktorí by chceli mať vyplatené všetko naraz. Je nám jasné, že na pár ľuďoch to môže celé skolabovať,” povedal Široký ml. Istým spôsobom vyznievajú paradoxne až komicky slová Juraja Širokého mladšieho o vzťahu ich rodiny ku klubu, najmä v kontexte udalostí z uplynulých mesiacov. “Verte, že bol by som nerád, keby Slovan dopadol zle. Tento klub má svoju tradíciu, je srdcová záležitosť pre mňa aj moju rodinu a mnohých ďalších zamestnancov.”  V utorok 2. júla zasadne predstavenstvo Pro-Hokeja, ktoré odporučí Ligovej rade, či udeliť alebo neudeliť prihláseným extraligovým klubom licencie. Ligová rada to posúdi a následne dá na schválenie Výkonnému výboru, ktorý vydá definitívny verdikt na začiatku augusta. Pro-Hokej však ako riadiaci orgán súťaže končí, riadenie pod seba už bude patriť SZĽH. “Nastala podľa nás nejasná situácia, také bezvládie. Nie je jasné, kto momentálne riadi ligu, či Pro-Hokej alebo už zväz. Každopádne, Pro-Hokej vždy dával iba odporúčania na udelenie licencie,” doplnil Široký ml.

Nový generálny manažér hokejistov Slovana Bratislava Juraj Bakoš. Zdroj / Michal Svítok

Novým generálnym manažérom Slovana je od 1.júla Juraj Bakoš, trénerom Roman Stantien, ktorý ale nemá zatiaľ v kabíne ani jediného hráča, Slovan totiž s nikým stále nepodpísal žiadnu zmluvu.  “Radi by sme mali k 22. júlu, keď plánujeme začať letnú prípravu, k dispozícii aspoň 20 hokejistov. Zatiaľ sú oslovení iba slovenskí hráči. Predovšetkým chceme do kádra bývalých hokejistov Slovana, respektíve hráčov s rodiskom Bratislava. Radi by sme v mužstve privítali doterajšieho kapitána Michala Sersena či Romana Kukumberga, tí by mali byť nosnými piliermi tímu. Okolo nich budeme ďalej stavať káder. Máme takisto vytypovaných jedného-dvoch Čechov. Zatiaľ som neoslovil žiadnych kanadských, švédskych či fínskych hráčov. Sme v hektickej dobe. Máme rozrobených veľa hráčov, robíme všetko preto, aby sme dali dokopy káder, na akí sú diváci zvyknutí. Chalani stále vedia že, že Slovan je Slovan. Veľa sa ich sem hlási a chce tu hrať. povedal Bakoš. Slovan už jeden problém vyriešil. Do konca júna uhradil mestu svoj viac ako miliónový dlh za prenájom Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Suma 1,196 milióna eur pozostávala z istiny, úrokov z omeškania a zmluvných pokút. Mesto je po jej uhradení pripravené rokovať s klubom o nových podmienkach nájmu a využívania štadióna.