AKTUÁLNE Slovensko sa rozhodlo, vybralo si americké stíhačky F-16

BRATISLAVA (TASR, TS) – Slovensko nakúpi stíhacie lietadlá F-16 Block 70/72 a v súvislosti s tým uzatvorí príslušné zmluvné vzťahy s vládou USA. V stredu o tom rozhodla vláda, ktorá akceptovala návrh ministra obrany SR Petra Gajdoša (SNS). O rozhodnutí vlády informovalo bez ďalších podrobností ministerstvo obrany.

„Na základe dôkladných analýz sme vybrali to najlepšie riešenie, pretože ide o špičkové moderné stroje, ktoré z hľadiska ceny, kvality a spôsobilostí, ako aj toho, čo si môžeme ako krajina dovoliť, nemajú konkurenciu,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš, ktorý zároveň poďakoval americkej, ako aj švédskej vláde za seriózne ponuky a rokovania.

Americká ponuka bola podľa ministerstva lepšia z hľadiska všetkých parametrov, pričom v tejto súvislosti odmietlo špekulácie o tom, že dôvodom výberu lietadiel F-16 sú neskoršie dodávky, a teda predlžovanie závislosti na ruskej techniky.

„Kým zmluva s vládou USA je pripravená na podpis, švédska strana trvala na rokovaní detailov až po prijatí rozhodnutia vládou. Pričom termíny dodávok oboch lietadiel sa odvíjajú až od podpisu zmluvy,“ vysvetlil šéf rezortu obrany. Navyše v prípade akceptovania švédskej ponuky by vraj musela byť časť materiálu dodaná z tretej strany, čo by opäť dodanie oddialilo.

Viac o téme: F-16, F-16 Block 70/72, Gripen, Peter Gajdoš

Súvisiace články