AKTUÁLNE Slovenskom sa šíri zákerné INFEKČNÉ ochorenie! Počty chorých prudko stúpajú: Zomrelo už malé BÁBÄTKO

SLOVENSKO – Čierny kašeľ sa v Slovenskej republike šíri čoraz viac, pričom pribúdajú stovky prípadov. Ochorenie si vyžiadalo aj tragickú daň v podobe úmrtia niekoľkotýždňového bábätka.

Podľa údajov, ktoré uviedli hygienici, bolo od začiatku tohto roka nahlásených už 1000 prípadov čierneho kašľa. V minulom roku ich bolo za celý rok 7000.

Najviac ohrozené sú deti do jedného roka, hoci majú protilátky od svojej matky, ak je proti čiernemu kašľu očkovaná. Bábätko z Banskobystrického kraja malo len niekoľko týždňov, keď podľahlo chorobe. Upozornil na to portál tvnoviny.sk s tým, že od roku 2019 sme tu smrť na čierny kašeľ nemali.

Ambulancie najviac plnia 11- a 12-ročné deti, ktoré sú tesne pred preočkovaním. Ďalšiu početnú skupinu medzi chorými predstavujú mladí dospelí vo veku od 20 do 25 rokov.

Príznaky ochorenia závisia od veku pacienta. U starších ľudí, ktorí majú viacero dávok očkovania, prebieha ochorenie mierne. Odborníci odporúčajú preočkovanie aj v dospelosti každých 15 rokov. Problémom je, že jedna z vakcín má časté výpadky. Pacienti preto musia čakať dlhšie. Preočkovanie na čierny kašeľ sa tiež odporúča ľuďom, ktorí v pracujú s najmenšími deťmi. A to každých 10 rokov.

Čierny kašeľ v skratke:

• Čierny kašeľ je vysoko infekčná bakteriálna choroba, ktorá postihuje pľúca a dýchacie cesty. Je známa aj ako divý kašeľ. Zapríčiňuje ho baktéria v ústach, nose a hrdle infikovanej osoby.

• Čierny kašeľ sa šíri vzduchom. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou, keď infikovaná osoba kašle.

Najzávažnejšie formy čierneho kašľa sa vyskytujú u detí. Mimoriadne závažný môže byť čierny kašeľ v prípade nezaočkovaných detí alebo detí, ktorých matka nebola zaočkovaná. Medzi komplikácie patria pneumónia, encefalopatia (ochorenie mozgu), záchvaty a dokonca aj smrť.

Príznaky na začiatku pripomínajú bežnú nádchu (kýchanie, výtok z nosa, miernu horúčku a mierny kašeľ). Do dvoch týždňov je kašeľ závažnejší a charakterizujú ho epizódy početných rýchlych zakašľaní, po ktorých nasleduje hlasný a hlboký namáhavý vdych, pri ktorom sa vydá zvuk podobný kikiríkaniu. Tieto epizódy zvyčajne končia vykašľaním hustého priehľadného hlienu, po ktorom často nasleduje vracanie.

• Čiernemu kašľu a možným komplikáciám možno predchádzať očkovaním

(Zdroj: Európsky informačný portál o očkovaní)

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Viac o téme: choroba, čierny kašeľ, zdravie

Súvisiace články