Domáce Šport Top

Šok a panika v cyklistike. Giro d´ Italia skončilo, veľký otáznik je nad Tour de France. Sagan nechce riskovať

Peter Sagan, Romain Bardet, Egan Bernal, Julian Alaphilippe pri dojazde poslednej etapy Tour de France 2019. Zdroj TASR / AP

BRATISLAVA – Globálne športové aktivity dostávajú v týchto dňoch ranu za ranou. Zrušili sa už olympijské kvalifikácie, európske a svetové šampionáty, svetové poháre. Mimo hry už je NBA, NHL, tenis. Na kraji priepasti a pred totálnym kolapsom je cyklistika. 

 

Mala to byť veľkolepá fiesta so začiatkom v Budepešti, na ktorú sa tešili tisícky Slovákov. Na maďarských cestách mal mať Peter Sagan domáce prostredie, no napokon z oslavy bude kar. Giro d´Italia v pôvodnom termíne so štartom 9. mája nebude. Organizátori ho pre koronavírus a rôzne reštrikcie, zákazy a obmedzenia zrušili. Jednoznačné, pochopiteľné a jediné možné riešenie, ako minimalizovať riziko infekcie. Na Giro d’Italia sa totiž cyklisti presúvajú všetkými regiónmi Talianska, od juhu po sever. Veď z Maďarska by sa celá logistika, všetky tímy, médiá, televízie, fanúšikovia mali presunúť na Sicíliu a úvodné preteky Grand Tour mali plánované vyvrcholenie 31. mája v Miláne.

No celosvetovú popularitu tentokrát prebila silnejšia karta – celosvetová pandémia a koronavírus. “RCS Sport berie do úvahy medzinárodnú a národnú situáciu, ktorá momentálne panuje v súvislosti s ochorením COVID-19. Začiatok pretekov preto bude posunutý. Po rozhodnutí organizátorov, že tri etapy v Maďarsku sa neuskutočnia podľa plánu, sa všetky zainteresované strany zhodli, že štart v Budapešti je potrebné odložiť na neskôr,” uvádza sa vo vyhlásení organizátora Giro d´Italia.

Britský cyklista Chris Froome s trofejou pre víťaza pretekov Giro d’Italia. ZDROJ: TASR/AP

Paradoxné je, že na Giro d´Italia mal po prvýkrát štartovať aj Peter Sagan, čo bola pre slovenských športových fanúšikov mimoriadna výzva. Vidieť tak blízko pri slovenských hraniciach Sagana v akcii na Grand Tour by bola neopakovateľná výzva. Ostro sledované preteky mali odštartovať v sobotu 9. mája v Budapešti krátkou individuálnou časovkou na 8,5 km, na druhý deň mala nasledovať etapa z Budapešti do Győru (195 km) a v tretí deň mali cyklisti súperiť na trase Székesfehérvár – Nagykanizsa (204 km). Obe tieto etapy mali mať rovinatý charakter s predpokladom hromadného špurtu a šancou Sagana zaútočiť na víťazstvo. Teraz je všetko iba v teoretickej rovine. Napĺňajú sa tak slová prezidenta Medzinárodnej cyklistickej únie Davida Lappartienta.

“Ak by sa nemohli uskutočniť Giro d’Italia a Tour de France, bola by to katastrofa pre náš šport. Veríme, že oboje preteky tento rok budú, ale zároveň sa obávame najbližších dní a týždňov vzhľadom na súčasnú situáciu v Taliansku s koronavírusom.”

Talianom veru “ide” karta, veď na Apeninskom poloostrove už zrušili jarné klasiky Strade Bianche a Miláno – San Remo, ako aj etapové preteky Tirreno-Adriatico a Giro di Sicilia. Giro d´Italia tak v kalendári cyklistickej sezóny bude chýbať prvýkrát od roku 1945 a slová riaditeľa pretekov Maura Vegniho, ktoré povedal ešte pred rozhodnutím odložiť Giro 2020, sú už viac ako reálne. “Zrušenie Giro d’Italia by vytvorilo komplikovanú situáciu nielen pre cyklistiku, ale celú našu krajinu. Ani nemyslím na to, čo by to znamenalo. Škody by boli nepredstaviteľne vysoké,” uviedol riaditeľ pretekov Mauro Vegni.

Peter Sagan, Romain Bardet, Egan Bernal, Julian Alaphilippe pri dojazde poslednej etapy Tour de France 2019. Zdroj TASR / AP

Mierne lepšiu pozíciu má Tour de France, ktoré štartuje mesiac po Giro d´Italia 27. júna. Na rozdiel od Talianska nezrušili vo Francúzsku ani aktuálne prebiehajúce etapové preteky Paríž – Nice. Iba posledná etapa do Nice dostala stopku “Možno dva mesiace medzi štartom Gira a Tour bude dostatočne dlhý čas na to, aby sa situácia zlepšila. Snáď medzitým dosiahne šírenie vírusu svoj vrchol a v lete to už bude lepšie,” naznačil Lappartient. No pri vývoji súčasnej situácie je to skôr prianie, ako realita. “Zatiaľ iba prvá a druhá svetová vojna zastavili Tour. My momentálne postupujeme ako tenisti bod po bode, game po game, set po sete. Doteraz sme riešili Paríž – Nice, potom to bude klasika Paríž – Roubaix až potom sa k slovu dostane Tour de France,” povedal riaditeľ pretekov Tour Christian Prudhomme.

Veľkým otáznikom je totiž aktuálny program na ceste, keďže po pretekoch Paríž-Nice sa cyklisti presúvajú do Belgicka a Holandska na tzv. kockové klasiky ako Paríž – Roubaix, Okolo Flámska, Liége – Bastogne – Liége alebo Amstel Gold Race. Tu je totiž vždy a na každých pretekoch niekoľko stotisíc fanúšikov a belgický región Flámsko už zrušil všetky športové podujatia v krajine naplánované na marec. Znamená to, že sa neuskutočnia ani tri klasiky spadajúce do najvyššej kategórie World Tour Svetovej cyklistickej únie, ktorými sú Bruggy-De Panne, E3 Harelbeke, Gent-Wevelgem a organizátori zrušili už aj najväčšiu a najsledovanejšiu jarnú klasiku Paríž – Roubaix. Cyklistická sezóna prakticky skončila.

Druhý “monument” sezóny – Okolo Flámska – na ktorý sa zameriava aj slovenský cyklista Peter Sagan, zatiaľ zostáva v kalendári. Na programe je 5. apríla. Výkonný riaditeľ najväčšej flámskej klasiky Thomas van den Spiegel je napriek tomu optimista. Aj keď možno naivný.  “Mám pocit, že koronavírus ako krajina zvládame. Spolu s virológom Marcom van Ranstom máme pripravený súbor opatrení na ochranu pretekárov aj divákov. Ak to bude potrebné, použijeme ich. Samozrejme, všetko závisí od vývoja situácie,” uviedol. Optimizmus je jedna vec, realita druhá. Situácia sa totiž mení z hodiny na hodinu a to, čo platí dnes, sa už zajtra môže rozplynúť dostratena.

Mohlo by vás zaujímať