Domáce Šport Top

VIEME PRVÍ Šport ešte žije. Olympiáda v Tokiu bude v pôvodnom termíne, potvrdil Jozef Liba po mítingu MOV

Budú či nebudú letné olympijské hry v Tokiu v pôvodnom termíne v lete 2020?Zdroj TASR / AP

BRATISLAVA – Zrušené alebo odložené je takmer všetko. Šport je celý v karanténe. Kompletne “v háji” je tenisová sezóna, cyklistika, futbal, golf, všetky halové športy, hokej, motorizmus, jednoducho všetko, na čo si spomeniete.

No olympiáda v Tokiu zatiaľ žije a bude v pôvodnom termíne od 24. júla do 9. augusta. Redakcii Glob.sk to v exkluzívnom rozhovore potvrdil generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru SOŠV Jozef Liba po skončení telefonického videorozhovoru s prezidentom MOV Thomasom Bachom, na ktorom sa zúčastnili všetky európske krajiny. Žiadna nebola proti. Zaujímalo nás, aký bol priebeh niekoľkohodinovej porady.

-Na základe toho, čo sme dnes mali aj po diskusii s prezidentom MOV Thomasom Bachom, termín letných olympijských hier sa nemení. Stále platí, že sa začnú 24. júla 2020. Diskusia bola viac zameraná na to, ako dosiahnuť férový prístup ku všetkým športovcom, k splneniu si kvalifikačných kritérií, lebo vieme, že množstvo podujatí, hlavne na európskom kontinente, sa ruší. Je obmedzená možnosť cestovania športovcov, je obmedzená možnosť ich prípravy, čiže MOV momentálne v rámci svojich možností aj so športovými federáciami reviduje kvalifikačné kritériá. V najbližších dňoch budeme oboznámení, aké zmeny nastanú.

Európa je momentálne celá v karanténe. Nikto nevie, či to bude mesiac, dva, tri. Je daný termín, dokedy je potrebné urobiť rozhodujúce opatrenia? Lebo olympiáda bude, ale jednotlivé členské krajiny môžu mať zatvorené hranice a nikoho nikkde nepustia…

-Takáto diskusia nebola v tomto smere. Každý si je vedomý toho, čo sa deje v Európe. Ústami prezidenta MOV Thomasa Bacha vieme, že sa denno-denne monitoruje situácia so Svetovou zdravotníckou organizáciou. Aj MOV sa bude na základe takejto renomovanej inštitúcie potom ďalej zariaďovať smerom k olympiáde

Čiže žiadne ďalšie termíny neboli v hre, olympiáda začne v termíne, v ktorom bolo naplánovaná?

-Áno, všetko ostatné bude na báze ad hoc, čiže ak bude ďalšie veci potrebné komunikovať na spoločnej platforme, tak sa uskutoční ďalšie podobné pracovné stretnutie po telefóne. Mailová komunikácia beží tak či tak. To znamená, že budeme čakať, čo sa bude diať ohľadne kvalifikácií športovcov a samozrejme otázka je, aké budú najmä v Európe možnosti pripraviť športovcov na olympiádu.

Bola niektorá krajina vyslovene proti olympiáde?

-Nie, z európskych krajín sme tam boli všetci, tak všetci sa vyslovili za pokračovanie v prípravách tak, ako sú doposiaľ naplánované a budeme veľmi podrobne monitorovať situáciu.

Budú či nebudú letné olympijské hry v Tokiu v pôvodnom termíne v lete 2020?Zdroj TASR / AP

Veľké podujatia ako Roland Garros, Wimbledon, MS v hokeji, NHL, NBA, EURO 2020, Giro d´Italia, Tour de France, formula 1 nebudú, alebo iba s veľkým otáznikom v iných termínoch. Posledným mohykánom bola olympiáda v Tokiu. Najväčšia, najsledovanejšia, najziskovejšia športová fiesta planéty, ktorá je obrovským biznisom v miliardách dolárov. Aj preto sú vyjadrenia na túto tému zo strany Medzinárodného olympijského výboru MOV razantné. “Napriek bezprecedentnej situácii stále stojíme za uskutočnením OH. Viac ako štyri mesiace pred ich začiatkom nepovažujeme za správne prijímať drastické opatrenia a špekulácie sú v týchto chvíľach kontraproduktívne,” znelo stanovisko MOV. Rovnaký názor malo aj Japonsko, ktoré neustále informuje o pokračovaní príprav. “Stanovisko japonskej vlády je nemenné, OH pripravíme k stanovenému termínu v úzkej spolupráci s Medzinárodným olympijským výborom,” povedal hovorca vlády Jošihide Suga.

Nečudo, v hre sú a aj boli obrovské peniaze. Veď iba organizácia olympiády má rozpočet vo výške 112 miliárd dolárov. Ďalšie stovky miliónov zaplatili televízne spoločnosti za vysielacie práva, sponzori za reklamu a fanúšikovia za vstupenky. Teraz by to všetko mali hodiť do koša. Predstava, pri ktorej sa riadne zapotí každý člen MOV, funkcionár z organizačného výboru aj posledný dobrovoľník v Japonsku. No pri vývoji pandémie koronavírusu vo svete  je jasné, že olympiáda – ak by sa uskutočnila bez pripravených športovcov – by bola jedna veľká fraška, povinná jazda s nulovou logikou a olympijské hry by stratili kredit, reputáciu, imidž a zmysel.

Hokejové majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku 2020 sa (ne)zrušili pre pandémiu koronavírus. Zdroj: TASR

Doposiaľ boli z politických dôvodov sabotované hry v Moskve 1980 a v Los Angeles 1984. Ale je tu jedno veľké ALE. Ak by OH v Tokiu boli, potom by ich mohli na základe odporúčaní, nariadení a zákazov odignorovať takmer všetky členské krajiny, ktoré by športovcov do Japonska nepustili z preventívnych a bezpečnostných dôvodov. Alebo by jednoducho športovci neprišli – bez poriadnej prípravy by tam aj tak boli iba na okrasu. Nuž a to by bola ďaleko väčšia strata a degradácia olympiády, ako mínus niekoľko miliárd dolárov na účtoch MOV. To by bol začiatok konca športu v tej podobe, ako ho poznáme dnes.

No hlasy zo zákulisia už také jednoznačné, aké od predstaviteľov MOV nie sú, tam prevláda názor, že olympiáda v lete 2020 je hlúposť a nemá zmysel. Členka komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Hayley Wickenheiserová z Kanady skritizovala plány tokijských organizátorov uskutočniť hry v stanovenom termíne 24. júla – 9. augusta bez uvažovania o alternatívnych možnostiach. “Táto kríza je väčšia ako olympiáda. Žiaden športovec nevie, či bude zajtra trénovať, pretože sa zatvárajú športoviská. Rušia sa olympijské kvalifikácie. Povedať s istotou, že hry sa budú konať, je nespravodlivosťou pre športovcov,” povedala. V podobnom duchu sa vyjadril aj olympijský víťaz v rýchlostnej kanoistike Max Hoff z Nemecka: “Rozumiem opatreniam, pre ktoré sa v našej krajine zavreli športoviská. Lenže ak v Európe nebudeme môcť jeden či dva mesiace trénovať, sotva budeme môcť súperiť so svetom v auguste.”

Športový svet skolaboval. Pre pandémiu koronavírusu zrušili všetky významné medzinárodné aj domáce podujatia, súťaže a šampionáty. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Nič netreba robiť nasilu. Napokon, s ohňom sa vo veľkom zahráva Medzinárodná hokejová federácia IIHF, ktorá stále špekuluje a účelovo odkladá rozhodnutie o zrušení svetového šampionátu vo Švajčiarsku. Prezident René Fasel nezmyselne, ale zároveň pochopiteľne, keďže mu končí funkčné obdobie, zachraňuje svoju “domácu misu”. Čo je sizyfovská úloha v nesprávny čas, s nevhodnými argumentami a s nepredvídateľnými následkami. “Žiaľ, momentálne nie je možné prijať žiadne zásadné rozhodnutie. Zainteresované strany otvorene diskutovali o zložitej situácii s koronavírusom, ktorá ovplyvňuje mnoho krajín, ako aj zúčastnené tímy,” povedal po rokovaní IIHF Fasel. Ak naivne očakáva, že po dvoch mesiacoch karantény naprieč Európou aj v zámorí budú hokejisti pripravení a ochotní hrať na MS, že ich majitelia klubov uvoľnia a ešte im na cestu pribalia dary pre spoluhráčov, je to smiešne a tragické zároveň.

Vyzerá to tak, že hokej zatiaľ zachraňuje iba svoje bankové konto, obchodné záujmy a jeho šéfovia nechápu, čo sa momentálne deje. Už mali Fasel a spol. dávno chlapsky buchnúť do stola a povedať – stop, šampionát nebude. Nie iba veľmi pomaly, nesmelo a alibisticky naznačovať, čo hokej čaká a neminie. “Už čoskoro padne definitívny verdikt. S istotou môžem povedať, že šampionát sa nebude presúvať, ako to bolo v prípade futbalových ME 2020. Nemá zmysel podujatie ani presunúť do inej krajiny, pretože koronavírus je všade. Ja sám nepochybujem o tom, že nebudeme schopní zorganizovať majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku, čo je veľmi smutná správa,” doplnil dosluhujúci šéf IIHF René Fasel