Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Štát začal navštevovať státisíce Slovákov: TOTO chce zistiť priamo u vás DOMA! Vieme podrobnosti

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

SLOVENSKO – Pol milióna domácností už mimoriadne navštevujú odpočtári. Zaujíma ich aktuálna spotreba plynu. Údaje si vyžiadalo ministerstvo hospodárstva, aby mohlo využiť európske prostriedky na kompenzácie cien plynu pre domácnosti. 

Ministerstvo hospodárstva potrebuje mať údaje k dispozícii do konca júna kvôli refundácii kompenzácie, ktorá je vyplácaná dodávateľom plynu pre domácnosti. Plynári preto žiadajú odberateľov o sprístupnenie plynomerov v termíne do 30. júna 2024.

Poverení pracovníci zbierajú údaje zo všetkých domácností, ktoré mávajú odpočet štandardne až od júla do novembra a plynom ohrievajú vodu či kúria (odberatelia plynu kategórií D2 až D8). Tých domácnosti, ktoré využívajú zemný plyn iba na varenie, sa to netýka.

SPP – distribúcia zdôrazňuje, že na základe mimoriadneho odpočtu domácnosti faktúru nedostanú. “Mimoriadny odpočet nebude fakturačným odpočtom, to znamená, že dotknutým odberateľom zemného plynu nebude vystavená vyúčtovacia faktúra k vykonanému dátumu odpočtu,” vysvetľuje Milan Vanga zo spoločnosti SPP – distribúcia.

Ako rozpoznať pravého odpočtára

Odpočet spotreby zemného plynu vykonávajú pracovníci zmluvného dodávateľa – spoločnosti Stengl. Za sebou majú prvý mesiac odpočtov. Jednotliví odpočtári sa preukazujú identifikačným dokladom pracovníka Stengl a poverovacím listom SPP – distribúcia. “Odpočtári pritom nikdy nepožadujú predkladanie dokladov totožnosti od zákazníkov, ani uzatvorených zmlúv o dodávke plynu, alebo vyúčtovacích faktúr,” podotýka SPP – distribúcia.

V prípade pochybností o konkrétnom odpočtárovi si ho môžete overiť u spoločnosti Stengl na mobilnom telefónne číslo +421 918 711 191. “SPP-D odporúča podozrivé osoby bezodkladne nahlásiť na políciu, na číslo 158,” vyzýva ľudí distribútor plynu.