Kauzy Domáce

AKTUÁLNE Sudkyňu Maruniakovú, ktorú mal uplácať Kočner, Najvyšší súd do väzby nevzal

Zdroj: TASR/ Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Najvyšší súd (NS) SR dnes ponechal obvinenú sudkyňu Zuzanu Maruniakovú, ktorá rozhodovala občianskoprávny spor o jednu z miliónových zmeniek a jej vyplatenie si nárokoval Marian Kočner, na slobode. Médiám to po skončení dnešného zasadnutia súdu s vylúčením verejnosti povedala prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry. Doplnila, že do väzby nepôjde ani obvinený podnikateľ Ladislav Mojžiš. Obe osoby polícia obvinila po akcii Búrka. Špecializovaný trestný súd ani najvyšší súd sa však nestotožnili s návrhom na ich väzobné stíhanie. Dnešný verdikt NS SR je právoplatný.

 

Špecializovaný trestný súd vzal v sobotu do väzby obvinených Moniku Jankovskú, Denisu Cvikovú, Eugena Palášthyho, Richarda Molnára a Miroslava Mojta. Štyria sudcovia a advokát majú byť stíhaní väzobne pre možné ovplyvňovanie svedkov a Miroslav Mojto, Eugen Palášthy a Richard Molnár aj pre možné pokračovanie v trestnej činnosti. Súd zároveň vtedy prepustil sudkyňu Zuzanu Maruniakovú a ďalších dvoch obvinených – bývalú sudkyňu Miriam Repákovú a Ladislava Mojžiša. Prokurátor aj obvinení, ktorých vzali do väzby, podali proti rozhodnutiu sťažnosti. V prípade Miriam Repákovej však prokuratúra neskôr sťažnosť proti nevzatiu do väzby stiahla s tým, že dôvody väzby pominuli. O sťažnosti pätice vzatej do väzby bude Najvyšší súd rozhodovať v piatok doobeda.

Národná kriminálna agentúra zasahovala v stredu 11. marca na viacerých miestach. Počas akcie s názvom Búrka zadržali vyšetrovatelia viacero osôb. Polícia následne na sociálnej sieti informovala, že medzi zadržanými bolo 13 sudcov, jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Tí v súčasnosti čelia obvineniam z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a z marenia spravodlivosti. Ústavný súd SR však iba v prípade piatich sudcov povolil, aby sa rozhodovalo o ich vzatí do väzby.