Domáce Politika Parlamentné voľby Top

AKTUÁLNE Sulík predstavil kandidátku s Mikom aj Drobom. Na jednu odpoveď čaká

Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

BRATISLAVA – Bez Galka či Rajtára na čele, zato s prinavrátenou Nicholsonovou a pozornosť pútajúcim Václavom Mikom. Líder najsilnejšej parlamentnej opozičnej strany SaS má už spísanú kandidátku pre budúcoročné voľby. Na dnešnej tlačovej konferencii Richard Sulík predstavil svoju prvú pätnástku.

 

12:40 Aktualizované o stanovisko Jany Kiššovej 

Podľa očakávania v nej chýbajú najväčší kritici vedenia strany. Okrem Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára do nej Sulík nezaradil ani Natáliu Blahovú, Renátu Kaščákovú či Radoslava Pavelku. Otvorená je zatiaľ budúcnosť Jany Kiššovej, pre ktorú Sulík nechal “rezervované” miesto číslo tri. “Veľmi dúfam, že pozvanie prijme,” povedal Sulík. Kiššová však trvá na svojom. “Ak na kandidátke SaS, ktorú sme spolu budovali, nie je miesto pre kľúčových SaSkárov, najväčších bojovníkov proti korupcii a mafii, nie je tam miesto ani pre mňa,” uviedla v reakcii na dnešné Sulíkovo vyjadrenie.

Dvojkou na kandidátke bude europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Tá mala až donedávna svoje členstvo v strane pozastavené. Dôvodom mali byť práve interné konflikty s krídlom okolo Ľubomíra Galka. Medzi voličmi SaS sa teší popularite. V posledných parlamentných voľbách dostala 85-tisíc preferenčných hlasov a v májových eurovoľbách 52-tisíc hlasov. Nicholsonová bude vo voľbách do národného parlamentu kandidovať aj napriek tomu, že len nedávno si začala uplatňovať mandát europoslanca. Aj na dnešnú tlačovú konferenciu prišla na otočku z Bruselu, aby stála po Sulíkovom boku. “Vrátim sa na Slovensko, ak získam viac preferenčných hlasov vo voľbách, ako v roku 2016,” uviedla. Richard Sulík zároveň povedal, že pokiaľ Nicholsonová tieto hlasy získa, bude ich kandidátkou na post podpredsedníčky parlamentu. Na 11. miesto navrhol bratislavského župana Juraja Drobu. Ten dnes zdôraznil, že ostane županom. Čo bude s jeho mandátom, ak vo voľbách uspeje, sa podľa neho ukáže až po voľbách a po dohode s Richardom Sulíkom.

Hviezdny Mika

Vedľa šéfa SaS sa dnes postavil aj Václav Mika. O tom, že Sulík oslovil na spoluprácu aj bývalého generálneho riaditeľa RTVS, TV Markíza či rádia Expres vás Glob.sk informoval ešte minulý týždeň.  Mika v minulosti opakovane získal titul manažér roka. Po skúsenostiach v komerčnej sfére sa stal v roku 2012 na začiatku jednofarebnej vlády strany Smer-SD generálnym riaditeľom verejnoprávnej televízie. Tešil sa podpore vtedajšieho ministra kultúry Mareka Maďariča, a to aj napriek tomu, že jeho stranícky šéf a vtedajší premiér Robert Fico Mikovo riadenie televízie opakovane kritizoval. Maďarič ho tiež podporoval pri jeho neúspešnej kandidatúre na post šéfa RTVS v roku 2017.

Zdroj: Glob. sk / Peter Korček

O Mikovych politických ambíciách sa začalo hovoriť už v čase jeho odchodu z kresla šéfa verejnoprávnej televízie. On sám bol však vtedy ohľadom tejto témy na slovo skúpy. Oficiálne tvrdil, že sa chce istý čas venovať najmä rodine a malej dcére. Vlani v lete pred komunálnymi voľbami nakoniec oznámil, že bude kandidovať na post primátora Bratislavy ako nezávislý. Vo voľbách síce nevyhral, ale obsadil druhé miesto za víťazom Matúšom Vallom. So ziskom približne 36-tisíc hlasov za sebou nechal aj končiaceho Iva Nesrovnala. Už počas volebnej noci dal jasne najavo, že svoj politický potenciál chce ďalej zúročiť.

Odvtedy sa jeho meno spájalo s viacerými politickými stranami. Oficiálne však Mika nikdy nič nepotvrdil. Stalo sa tak až dnes, keď ho Richard Sulík predstavil ako desiatku na svojej kandidátke. “Jediný spôsob, ako Slovensko zmeniť, je politika,” vyhlásil Mika. SaS je mu podľa vlastných slov hodnotovo blízka. “Vždy som patril k pravej strane politického spektra” uviedol.

Pätnásť mien

Sulíkom navrhnutú kandidátku ešte musia schváliť jeho spolustraníci na nominančnom kongrese strany. Ten sa koná sa už túto sobotu v Jasnej. “Toto je najdemokratickejší možný spôsob, ako môžeme kandidátku schváliť,” vyhlásil Sulík. Zopakoval, že na svojich kandidátov má dva nároky a to, aby za nich mohol dať ruku do ohňa a aby prispeli k tomu, že poslanecký klub bude po voľbách stabilný. Tiež zdôraznil, že právo predložiť kandidačnú listinu má každý jeden člen strany. On zatiaľ vie o ďalších troch návrhoch.

Prvých 15 mien Sulíkovho návrhu kandidátky:

15. Ondrej Dostál

14. Peter Osuský

13. Anna Zemanová

12. Jarmila Halgašová

11. Juraj Droba

10. Václav Mika

9. Martin Klus

8. Karol Galek

7. Peter Cmorej

6. Jana Cigániková

5. Alojz Baránik

4. Branislav Gröhling

3. neobsadené (ponúknuté Jane Kiššovej)

2. Lucia Ďuriš Nicholsonová

1. Richard Sulík