Kauzy Domáce Top

AKTUÁLNE Trnka si môže nateraz vydýchnuť. Prokurátor mu zrušil obvinenie

Dobroslav Trnka. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Obvinenie vznesené voči bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi bolo zrušené. Rozhodol o tom prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Trnka bol obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Kvôli tejto kauze skončil minulý týždeň aj v cele predbežného zadržanie a absolvoval niekoľkohodinový výsluch pred vyšetrovateľom NAKA. 

 

Informáciu priniesol ako prvý portál aktuality.sk. „Dnes nám bolo doručené uznesenie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorým zrušil uznesenie vyšetrovateľa národnej kriminálnej agentúry o začatí trestného stíhania a súčasne o vznesení obvinenia osobe D. T. pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa,” uviedol policajný hovorca Michal Slivka.

Na videu s Počiatkom

Za kauzou je video, ktoré zachytáva Dobroslava Trnku počas rozhovoru s exministrom financií Jánom Počiatkom v čase, kedy bol generálnym prokurátorom. Vzniknúť malo tajne v jeho kancelárii. Dvojica na ňom rozoberá viacero citlivých tém, vrátane káuz Lemikon a Tipos. Hovoria aj o provízii, ktorú mal vtedajší šéf SNS Ján Slota získať v súvislosti s predajom emisných kvót. Na umiestnení tajnej kamery v Trnkovej kancelárii sa mal podieľať Marian Kočner.

Trnka bol vo štvrtok minulý týždeň zadržaný príslušníkmi NAKA v ranných hodinách za zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Rovnako tak bol aj obvinený. Ešte v ten deň absolvoval približne osemhodinový výsluch na NAKA a bol umiestnený do cely predbežného zadržania.

Vyšetrovateľ navrhol pre Trnku väzbu. Prokurátor však na ňu dôvody nevidel. “V predmetnej trestnej veci bolo zo strany dozorujúceho prokurátora preštudované uznesenie o vznesení obvinenia JUDr. D. T., ako aj súvisiaci vyšetrovací spis, pričom bolo zistené, že v danom prípade nebola naplnená objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu zneužívanie právomoci verejného činiteľa,” uviedla v piatok hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Trnka tak mohol ísť domov.