V obľúbenom lyžiarskom stredisku padla lavína. Obete stále hľadajú

ANDERMATT (Petra Hollá/TASR) – V obľúbenom švajčiarskom lyžiarskom stredisku, kam chodí počas zimy aj veľa Slovákov, padla lavína. A to priamo na zjazdovku počas jej plnej prevádzky. Záchranná služba údajne stále hľadá obete nešťastia. Zatiaľ sa údajne podarilo zachrániť šiestich ľudí, ktorí mali utrpieť ľahké zranenia.

Aktualizované 18:20 o najnovšie informácie

O udalosti informoval portál iMeteo.sk, ktorý píše, že doposiaľ sa nepodarilo nájsť všetkých lyžiarov, ktorí boli na zjazdovke. Miestne zložky tak majú podozrenie, že môžu byť uviaznutí pod hromadou snehu. Lavína, ktorej dôvody spustenia sú zatiaľ neznáme, bola podľa slov lyžiarov masívna. To, že padá, mali podľa portálu zachytiť lyžiari, ktorí sa nachádzali na lanovke.

Po páde lavíny boli na záchranu ľudí nasadení leteckí záchranári v troch vrtuľníkoch a kantonálna polícia. Dôvodom pádu lavíny môže byť aj to, že v poslednom období vo švajčiarskych Alpách padlo pomerne dosť nového snehu. Možné tiež je, že na príčine sú lyžiari, ktorí jazdili mimo zjazdovky. Niektorí svedkovia tvrdia, že videli lyžiarov aj mimo zjazdovky.

Zdroj: TASR/AP

„Išlo o neobyčajne veľkú lavínu,“ povedal DPA hovorca polície Reto Pfister. Agentúra AP informovala, že dve ľahko zranené osoby záchranári letecky previezli do nemocnice. Portál blick.ch uverejnil na svojej webstránke videozáznam, ktorý natočil jeden zo svedkov incidentu. Je na ňom vidieť masu snehu valiacu sa dolu svahom, na ktorom sa lyžuje viacero ľudí. Viacerí z nich lyžujú zjavne priamo v trase lavíny. Švajčiarske úrady zriadili v súvislosti s lavínou horúcu linku pre ľudí snažiacich sa získať informácie o svojich príbuzných.

Ďalšie obete nehlásia

Prinajmenšom šesť lyžiarov zasiahla mohutná lavína, ktorá spadla vo štvrtok priamo na zjazdovku v švajčiarskom lyžiarskom stredisku Andermatt. Dve z týchto osôb utrpeli ľahké zranenia, pričom spod lavíny ich vyslobodili záchranári. Zvyšní štyria ľudia vyviazli celkom bez zranení a z masy snehu sa dostali svojpomocne či tiež pomocou záchranárov, informovala s odvolaním sa na vyjadrenie miestnej polície agentúra DPA.

Hovorca miestnej polície Reto Pfister novinárom na tlačovej konferencii povedal, že v oblasti nebola nahlásená žiadna ďalšia nezvestná osoba. Dodal však, že pátracia akcia bude pokračovať až dovtedy, kým záchranári nepreskúmajú celú oblasť, ktorú zasiahla lavína. Tá bola podľa jeho slov dlhá 300 a široká 60 metrov.

Viac o téme: aktualizované, Andermatt, lavína, lyžiari, lyžiarske stredisko, obete, pád lavíny, plná prevádzka, švajčiarske Alpy, vrtuľník

Súvisiace články