Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE VAROVANIE Do obchodov sa dostalo až 60 zdraviu NEBEZPEČNÝCH výrobkov! Skontrolujte, či ich nemáte doma aj vy

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, úprava regiony.sk

SLOVENSKO – Keď nakupujeme drogériu, len málokedy sa bližšie zaoberáme jej zložením. A to môže byť chyba. Kozmetika totiž neraz obsahuje aj látky, ktoré môžu byť pre ľudské zdravie škodlivé. Práve na takéto nebezpečné kozmetické výrobky opäť upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky.

Do systému Safety Gate Rapex – systému EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch ich nahlásili kontrolné orgány v Nemecku, v Českej republike, v Rumunsku, v Nórsku, v Maďaakrsku, v Spojenom kráľovstve a v Litve. Výrobky sa môžu vyskytovať aj na Slovensku, upozorňuje ÚVZ.

Ako nebezpečných bolo celkovo označených 60 produktov. Medzi nimi aj mydlá, telový púder, sprchovací gél, či telové mlieko, a to aj od známych značiek, ako Schwarzkopf, Dove, Adidas, FA, Palmolive a ďalšie.

Vo výrobkoch boli identifikované ťažké kovy – arzén a kadmium, zakázaná látka Butylphenyl Methylpropional, či zmes konzervačných látok – Methylchloroisothiazolinone  a Methylisothiazolinoneo, čo je v rozpore s nariadeniami Európskeho parlamentu a Rady.

Kompletný zoznam výrobkov možno nájsť na webe ÚVZ. Databáza výrobkov hlásených do systému Safety Gate/RAPEX je dostupná aj na webovej stránke Európskej komisie.