AKTUÁLNE VAROVANIE Medveď sa pohybuje už aj pri MESTE, kde by ste ho nečakali! TU si dávajte POZOR

SKALICA – Medveď hnedý si postupne rozširuje svoje teritórium. Najnovšie mal byť jeho výskyt zaznamenaný aj na Záhorí. Ako informovalo včera večer (6. júna) mesto Skalica, s odvolaním sa na miestnu poľovnícku obec, pohyb medveďa hnedého zaznamenali v Skalických horách.

Aktualizované: Informácie o prítomnosti a pohybe medveďa v okrese Skalica sa zatiaľ nepotvrdili. Polícia však situáciu naďalej monitoruje. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Zlatica Antalová.

„Policajné hliadky preverili okolie mesta Skalica, a to na základe informácie zverejnenej na internete. Prítomnosť a pohyb medveďa v okrese Skalica nepotvrdili,“ priblížila.

Polícia kontaktovala aj miestne poľovnícke združenie, ktoré taktiež pohyb medveďa v tejto oblasti nezaznamenalo. „Situáciu však naďalej monitorujeme,“ dodala hovorkyňa.

Mesto večer vydalo varovanie

Mesto Skalica vo štvrtok (6. 6.) večer na sociálnej sieti upozornilo na pohyb medveďa hnedého v okolí rekreačnej oblasti Zlatnícka dolina. Malo by ísť o toho istého samca, ktorého pred dvomi týždňami zachytila fotopasca v neďalekom Častkove. Predvčerom boli podľa mesta nájdené stopy v oblasti Hrubého Rinku.

Mesto vyzýva k dodržiavaniu preventívnych opatrení a teda, aby sa hubári, turisti, cyklisti v horách nepohybovali v úplnej tichosti a aby zvýšili svoju ostražitosť. „Medveď je aj napriek prezentovanému obrazu v médiách plachým zvieraťom a pred akýmkoľvek hlukom inštinktívne utečie – či už to bude zacinkanie zvončeka, rozprávanie alebo pustená hudba z telefónu,“ píše mesto.

Ľudí vyzýva, aby sa lesom nepohybovali sami, aby pozorne sledovali svoje okolie a predchádzali situácii, kedy nebudú počuť okolité ruchy. „Osobitú prosbu smerujeme na majiteľov psov – prosíme, aby ste ich v lese nepúšťali na voľno a viedli ich výhradne na vôdzke. A to z dôvodu, aby ste mali svojho psa pod kontrolou, ak by náhodou zachytil pachovú stopu medveďa,“ dodáva mesto Skalica.

O možnom výskyte medveďa hnedého v Skalici sa hovorilo už v roku 2019, kedy fotopasca v okolí prístavu na Baťovom kanáli zachytila pravdepodobne medveďa. Avšak pre nepriaznivé vizuálne podmienky nebola táto informácia úplne potvrdená.

Podľa odborníkov sa medvede dokážu pohybovať v teritóriu 500 až 1000 kilometrov, takže ich výskyt môže byť kdekoľvek na Slovensku, kde si nájdu dostatok potravy a vhodný úkryt

Viac o téme: aktualizované, medveď, Skalica, Skalické hory

Súvisiace články