Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE VAROVANIE POLÍCIE Na Slovákov útočí NOVÁ hrozba, ktorá vám ľahko VYBIELI ÚČET! Zneužíva to najcennejšie

Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay (úprava regióny.sk)

SLOVENSKO – Polícia upozorňuje na novú formu podvodu, ktorý vás môže obrať o finančné úspory. Zneužíva pritom priateľstva ľudí. Na to, že podvodníci sa v posledných dňoch na internete činia, poukazuje aj ministerstvo vnútra.

Bratislavská polícia upozorňuje verejnosť na novú formu podvodov, s ktorou sa v uplynulých dňoch stretla na území Bratislavského kraja. V tejto súvislosti apeluje na ľudí, aby neposkytovali údaje o svojej platobnej karte.

Priblížila, že podvodník vydávajúci sa za kamarátku poškodenej ju mal kontaktovať cez súkromnú správu na sociálnej sieti. Oznámil jej, že údajne vyhrala 900 eur prostredníctvom telefónneho operátora, avšak najprv musí platobnou kartou uhradiť 277,96 eura. Poškodená preto prostredníctvom mobilnej aplikácie poskytla informácie o svojej platobnej karte, následkom čoho o financie prišla a kartu jej zablokovali.

Polícia v tejto súvislosti apeluje na ľudí, aby za žiadnych okolností neposkytovali žiadne údaje z platobnej karty, ako sú číslo karty, údaj o platnosti karty, CVV alebo prístupové heslá. “Ak vás kontaktuje spoločnosť, fyzická osoba, ktorú nepoznáte, prípadne poznáte, ale nemáte z toho dobrý pocit, máte pochybnosti – pýtajte sa, volajte známym a predovšetkým na číslo 158, keďže môže ísť o podvod,” dodala.

Podvodných e-shopov v posledných dňoch rýchlo pribúda

Ministerstvo vnútra (MV) SR zase upozorňuje na podvodné e-shopy, ktoré sa vydávajú za oficiálne weby známych značiek oblečenia a kozmetiky. Vyzvalo na obozretnosť pri nákupoch na internete.

“V uplynulých dňoch sme zachytili zvýšený počet registrovaných domén s podvodnými e-shopmi, ktoré sa vydávajú za oficiálne internetové stránky známych značiek oblečenia a kozmetiky. Imitáciou oficiálnych stránok a bezkonkurenčnými akciovými cenami sa podvodníci snažia dostať k vašim peniazom,” priblížilo.

Na čo si dať pozor?

Falošné stránky možno identifikovať podľa viacerých znakov. Rezort poukázal na to, že dané weby neuvádzajú všeobecné obchodné podmienky ani kontaktné údaje, sú na nich gramatické chyby a vyzývajú na odblokovanie limitu platieb na kartách. “Majú takmer totožnú vizuálnu úpravu. V hornej lište stránky sa kontinuálne zobrazujú krátke informácie, ktoré pozitívne vykresľujú daný obchod,” dodal.

Ministerstvo preto ľudí vyzvalo, aby si vždy overili, či si idú tovar kúpiť cez kredibilný internetový obchod. “Slovenská obchodná inšpekcia pravidelne aktualizuje svoje zoznamy rizikových a podvodných stránok,” pripomenulo.