AKTUÁLNE VAROVANIE Poriadne si skontrolujte FAKTÚRY od operátora! Stačí málo a prídete nielen o PENIAZE: Vieme viac

SLOVENSKO – Podvodníci skúšajú rôzne spôsoby ako oklamať ľudí. V týchto dňoch upozorňuje poskytovateľ televíznych služieb DIGI Slovakia zákazníkov, aby si dávali veľký pozor na podvodné e-maily v jeho mene. Zákazníci dostávajú podvodné faktúry.

Operátor DIGI Slovakia vydal upozornenie, v ktorom zákazníkov varuje pred aktuálnym podvodom v jeho mene. „Dávajte si pozor na aktuálne podvody! Zaznamenali sme viacero prípadov, kedy našim zákazníkom bol doručený podvodný e-mail vydávajúci sa za oficiálnu faktúru,“ oznámil operátor.

Takéto e-maily prišli už viacerým zákazníkom operátora. Podvodník v e-mailoch používa grafiku spoločnosti, pričom sa snaží docieliť to, aby si prijímateľ e-mailovej správy otvoril prílohu, ktorá je súčasťou e-mailu. Keďže príloha môže obsahovať škodlivý kód, resp. vírus, ktorý by mohol ovládnuť vaše zariadenie, spoločnosť vyzýva ľudí, aby radšej prílohu neotvárali.

Odosielateľ v správe oznamuje, že posiela pravidelnú mesačnú faktúru za služby, pričom zákazník nájde faktúru v prílohe. Jasným podozrivým znakom je už to, že v emailovej správe nie je uvedené meno zákazníka. Odosielateľ zároveň adresáta informuje, že platbu bankovým prevodom môže vykonať na jeden z účtov uvedených v správe.

Ako spoznáte, že ide o podvod

Spoločnosť DIGI Slovakia zákazníkom pripomína, že nikdy neposiela faktúry ani iné dokumenty v ktorých nie je viditeľné meno adresáta (napr. je vyhviezdičkované, ako vo vyššie uvedenej faktúre). Každá faktúra obsahuje celé meno, preto v prípade, že vám príde takýto e-mail s faktúrou, ľahko môžete zistiť, že ide o podvod.

Zdroj: www.digislovakia.sk

Spoločnosť vždy posiela len podklady, ktoré obsahujú meno a číslo zmluvy zákazníka, ktoré zároveň predstavuje aj variabilný symbol. „V prípade, že sa tento údaj na dokumente nenachádza alebo je chybný, prosím ignorujte daný dokument a v žiadnom prípade neotvárajte prílohy, ktoré sú súčasťou e-mailu,“ radí spoločnosť. Všetky prílohy sú zároveň zasielané len vo formáte pdf., pričom názov prílohy je vo formáte číslo zmluvy (variabliný symbol)_esigned.pdf.

V prípade, že sú súčasťou dokumentu aj odkazy na Internet Banking niektorej z bánk, v ich adrese web stránky musí byť uvedené https://, ktoré značí, že stránke je zabezpečená. Ak ľudia nemajú istotu, či je dokument pravdivý, môžu si faktúry skontrolovať aj vo svojom e-konte alebo kontaktovať zákaznícku linku spoločnosti. Predídu tým tomu, že sa ľahko stanú obeťou podvodu.

Viac o téme: Digi Slovakia, faktúry, podvod, podvodné emaily

Súvisiace články