AKTUÁLNE VAROVANIE Týmto miestam na kúpanie sa VYHNITE: Hygienici tam našli NEBEZPEČNÉ a škodlivé baktérie! Tu je ZOZNAM

SLOVENSKO – S príchodom horúcich letných dní sa mnohí ľudia rozhodnú pre schladenie vo vode. Niektorým vyhovujú viac kúpaliská, iným zas prírodné jazerá a vodné nádrže. Mali by ste si však dobre rozmyslieť, kam sa pôjdete okúpať. Mnohé vodné plochy totiž nevyhoveli požiadavkám na kvalitu vody.

Úrad verejného zdravotníctva SR na svojej stránke informuje o aktuálnom stave prírodných a umelých kúpalísk. V 27. týždni (ku dňu 4.7.2024) boli odobraté vzorky na viacerých miestach na Slovensku, pričom niektoré z nich nevyhoveli hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie.

Aby ste sa vyhli zdravotným komplikáciám a zhoršenému zážitku z kúpania, radšej zvážte návštevu nasledovných miest.

 1. VN Ružín (Počkaj Beach) – prekročenie medznej hodnoty ukazovateľov Escherichia coli a črevné enterokoky
 2. VN Ružín (Gelnica) – pozorované veľké množstvo naplaveného odpadu
 3. Laborec Humenné – prekročenie medznej hodnoty ukazovateľa črevné enterokoky
 4. Nitrianske Rudno – prekročenie medznej hodnoty ukazovateľa črevné enterokoky
 5. RO Gazarka Šaštín Stráže – prekročenie limitnej hodnoty ukazovateľa chlorofyl
 6. Zelená voda – Kurinec – znížená priehľadnosť a zvýšená koncentrácia chlorofylu z dôvodu prítomnosti rias (ich prítomnosť nie je zdravotne významná)
 7. VN Lipovina – Bátovce – znížená priehľadnosť
 8. Duchonka – znížená priehľadnosť
 9. Ružiná – pri obci Divín – znížená priehľadnosť
 10. Jazero Krpáčovo – znížená priehľadnosť
 11. Horná Lehota – znížená priehľadnosť

Ilustračné foto. Zdroj: Peter Korček

Čo môžu spôsobiť baktérie vo vode?

Baktéria Escherichia coli a črevné enterokoky sa okrem vodných nádrží zvyknú vyskytovať aj v studniach. Prítomnosť baktérií vo vode môže mať negatívny dopad na vaše zdravie. To platí najmä v prípade, ak by ste sa z danej vody napili, čo sa pri kúpaní môže stať. Riziko ale hrozí aj v prípade, ak by ste sa kúpali s poranenou pokožkou.

Escherichia coli patrí medzi koliformné baktérie. Môžete ju poznať aj pod označením E. Coli. „Je často zdrojom infekcií, nevoľností ale aj dlhodobých zdravotných problémov. Jej výskyt vo vode poukazuje na to, že bola čerstvo znečistená fekálnym odpadom,“ uvádza cistavoda.sk.

Enterokoky sú tiež indikátorom fekálneho znečistenia vodného zdroja. Na ich zneškodnenie je ale potrebná vyššia dávka chlóru, ktorá ale v prírodných kúpaliskách často absentuje. „Enterokoky môžu byť pôvodcami črevných nákaz, zápalov močových a žlčových ciest, gynekologických zápalov, infekčnej endokarditídy, diverkulitídy, meningitídy, pooperačných komplikácií u operácií brušnej dutín,“ približuje zdravie.sk.


NEČAKANÁ HROZBA! Množstvo domácností má PROBLÉM a ani o ňom netuší: Táto VODA môže aj ZABÍJAŤ! Ohrozené sú najmä deti


Ak je to teda možné, radšej sa týmto miestam na kúpanie vyhnite, aspoň kým sa nezlepší ich stav vody.

Viac o téme: kúpanie, kvalita vody, úrad verejného zdravotníctva

Súvisiace články