Domáce Šport Top

Veľká pocta pre slovenského hokejistu v NHL. Halák je najlepším brankárom ligy

Brankár Bostonu Bruins Jaroslav Halák dostal v NHL po druhý krát William M. Jennings Trophy. ZDROJ: TASR / AP

BRATISLAVA –  Jedným z mála hokejistov v NHL, ktorý má poriadny kredit, je popri Zdenovi Chárovi, Andrejovi Sekerovi či Tomášovi Tatarovi  aj Jaroslav Halák.

Brankár Bostonu Bruins je spolu s Tuukkom Raskom najlepšou dvojicou v bránkovisku v kanadsko-americkej lige. V aktuálne prerušenej sezóne to už majú aj čierne na bielom. Halák s Raskom totiž dostali William M. Jennings Trophy za najnižší počet inkasovaných gólov v základnej časti NHL. Je to ohromná pocta pre Haláka, ktorý navyše v sezóne získal trofej ako jediný slovenský hokejista v NHL.

Rask a Halák dostali v Bostone v 70 stretnutiach iba 174 gólov, čo je priemer 2,39 na zápas, pričom obaja brankári splnili kvótu minimálne 25 odohraných zápasov. Halák získal Jenningsovu trofej už po druhýkrát v kariére. Prvý raz ju dostal s Brianom Elliottom v sezóne 2011/2012, keď ešte hral za St. Louis Blues. Halák má podiel ešte aj na klubovej trofeji Bostonu. Spolu s kapitánom Zdenom Chárom si prevezme aj Prezidentskú trofej pre najlepší tím základnej časti, keď Bruins v 70 dueloch nazbierali 100 bodov.

Slovenský brankár v drese Bostonu Bruins Jaroslav Halák. Zdroj TASR / AP

“V mene celej našej organizácie chcem zdôrazniť, akí sme hrdí na hráčov, trénerov a ďalších členov realizačného tímu, ktorí vybojovali Prezidentskú trofej. Od začiatku základnej časti do jej prerušenia všetci každodenne pracovali s maximálnym odhodlaním. Aj keď sa základná časť neskončila, ako sme si predstavovali, je česť dostať túto trofej druhýkrát za sedem rokov. David, Tuukka a Jaro majú za sebou úžasný ročník. Aj keď ide o individuálne trofeje, určite vyzdvihnú prínos celého mužstva a trénerského štábu,” povedal prezident Bruins Cam Neely.

Cam Neely mal menom David na mysli útočníka Pastrňáka, keďže v zámorí rozdali aj ďalšie individuálne ceny. Maurice Richard Trophy pre najlepšieho kanoniera základnej časti dostali totiž Alexander Ovečkin a David Pastrňák – obaja dali po 48 gólov. Ovečkin ju získal má rekordný – deviatykrát v kariére. Pastrňák po prvý raz – ako druhý Čech po Milanovi Hejdukovi. No pre pandémiu COVID-19 prišiel Ovečkin o iný magický rekord, v deviatej sezóne po sebe mohol dať viac ako 50 gólov. Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča v základnej časti získal Leon Draisaitl, center Edmontonu si v 71 zápasoch pripísal 110 bodov za 43 gólov a 67 asistencií. Draisaitl bol jediný hráč, ktorý pokoril 100-bodovú métu a pred druhým v poradí, spoluhráčom Connorom McDavidom, mal 13-bodový náskok.

Ocenenia v NHL

Art Ross Trophy (najproduktívnejší hráč v základnej časti): Leon Draisaitl (Edmonton)

Maurice Richard Trophy (najlepší strelec v základnej časti): Alexander Ovečkin (Washington) a David Pastrňák (Boston)

William M. Jennings Trophy (brankárska dvojica tímu s najmenším počtom inkasovaných gólov): Tuukka Rask, Jaroslav Halák – (Boston)

Prezidentská trofej (najlepší tím základnej časti): Boston Bruins

Mohlo by vás zaujímať: