Pellegrini chce mimoriadnu schôdzu parlamentu pre sociálne opatrenia. Bugár mu povedal jasné nie

BRATISLAVA – (TASR, SITA) Vláda bude v stredu (12.2.) schvaľovať návrh zákona o zdvojnásobení rodinných prídavkov, rovnako tak 13. dôchodok vyplácaný v decembri 2020. Požiada tiež o zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. Na tlačovej konferencii to uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

 

15:15 Aktualizované o stanovisko predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára 

Na tlačovej konferencii legislatívnu iniciatívu vlády predstavil premiér s vedúcim Úradu vlády SR Matúšom Šutajom Eštokom a poslancom Národnej rady SR, členom parlamentného výboru pre sociálne veci Erikom Tomášom (Smer-SD).

Pellegrini vysvetlil náhle rozhodnutie tým, že Smer-SD chce predísť situácii, aby po februárových voľbách, v prípade víťazstva strán terajšej opozície, nevznikla situácia, že sociálne opatrenia a ďalší progres opatrení v prospech seniorov či mladých rodín zastaví „nemohúcnosť (terajšej-pozn. TASR) opozície sa na hocičom dohodnúť“.

Premiér verí, že mimoriadne rokovanie bude

Koaliční partneri podľa jeho slov sú o predkladanej iniciatíve informovaní. „S vysokou pravdepodobnosťou môžem povedať, že zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu by mala podporiť strana SNS,“ dodal premiér. „Verím, že sa nájde dostatok poslancov, ktorí schvália program schôdze a budú o našich návrhoch hlasovať,“ dodal.

Náklady na realizáciu opatrení odhadol v prípade zdvojnásobenia rodinných prídavkov na vyše 300 miliónov eur na rok 2021, pokiaľ ide o dôchodky, ide o sumu okolo 500 miliónov eur, od ktorej však treba odrátať sumu alokovanú na vyplatenie vianočných príspevkov. „Dôchodcovia dostanú 13. dôchodok vo výške priemerného starobného dôchodku – 460 eur, rovnako v priemernej výške sa ich poberateľom vyplatí invalidný či sirotský dôchodok,“ priblížil Pellegrini.

Rozpočet to uniesť musí

Na tlačovej konferencii odpovedal na otázku, či takéto náklady unesie štátny rozpočet. „Bude musieť, vždy sme v rozpočte takéto prostriedky našli,“ povedal. Dodal, že sa budú hľadať rezervy, no dúfa aj vo zvýšenie daňových príjmov prostredníctvom očakávaného efektívnejšieho výberu daní.

Mimoriadne rokovanie parlamentu by malo podľa jeho slov byť spojené aj s témou Istanbulského dohovoru. „Ak bude predseda parlamentu Andrej Danko ako predseda parlamentu chcieť urobiť rozhodnutie o Istanbulskom dohovore procedúrou na pôde parlamentu, nepôjdeme cestou stiahnutia podpisu, ktorý som deklaroval ako možnosť,“ pripustil predseda vlády.

Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Most-Híd  nepodporí zvolanie mimoriadnej schôdze

Strana Most-Híd podľa jej predsedu Bélu Bugára nepodporí zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu o legislatívnych návrhoch Smeru-sociálnej demokracie v otázkach Istanbulského dohovoru, zdvojnásobenia prídavkov na deti a zavedení 13. dôchodku.

„Poslanci strany Most-Híd sa nezúčastnia rokovania v skrátenom legislatívnom konaní o týchto návrhoch,“ vyhlásil Bugár a dodal, že začína „cítiť populizmus u koaličných partnerov“. Postoj strany zdôvodnil tým, že ešte v decembri sa v koalícii dohodli, že parlament prerokuje len tie návrhy zákonov, ktoré vráti prezidentka späť do snemovne. Aj preto koalícia odmietla opozičné návrhy v parlamente. „Dané slovo musí platiť,“ zdôraznil Bugár.

O návrhoch Smeru zaviesť 13. dôchodok a dvojnásobne zvýšiť rodinné prídavky šéf Mostu-Híd povedal, že môžu v rozpočte urobiť až „800-miliónovú dieru“, čo považuje za nezodpovedné. Pripomenul tiež, že vláda už prijala návrhy o obmedzení výdavkov.

Na tému Istanbulského dohovoru Bugár uviedol, že Národná rada SR dvakrát dala stop tomuto dokumentu. Podľa neho neexistuje žiadna inštancia, ktorá by mohla donútiť parlament, aby Istanbulský dohovoru znovu prerokoval. „Nie je platný a nebude platný, kým ho Národná rada SR neodsúhlasí a Národná rada SR ho odmietla. Takisto ho odmieta aj strana Most-Híd,“ dodal Bugár.

 

Viac o téme: aktualizované, Béla Bugár, Erik Tomáš, Matúš Šutaj Eštok, mimoriadna schôdza, Most-Híd, Peter Pellegrini, premiér, Rokovanie vlády, rozpočet, Smer-SD, sociálne balíčky, vláda, zvolanie schôdze

Súvisiace články