Regióny Prešov Humenné Top

AKTUÁLNE Veľký KRACH kľúčovej FIRMY! V ohrození je aj celý priemyselný park s 1500 zamestnancami: Štát rýchlo prijíma MIMORIADNE kroky

Podnikanie, prepúšťanie, peniaze, financie, Slovensko. Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik
Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik

HUMENNÉ – Spoločnosť Chemes, ktorá je kľúčová pre dodávku tepla pre väčšinu Humenčanov, definitívne krachuje. Čo je však ďalší problém, bez energie od tejto firmy hrozí zastavenie výroby aj v priemyselnom parku s 1 500 zamestnancami. Aby ministerstvo hospodárstva zabránilo najhoršiemu, chce rýchlo zmeniť zákon.

Informuje o tom Denník N. Ako píše, spoločnosť Chemes nedokáže zaplatiť svoje dlhy, a preto sa sama posiela do konkurzu. Tepláreň, ktorá spadá pod Chemes, pritom dodáva teplo cez centrálny systém pre vyše 70 percent domácností v Humennom a takisto do verejných budov.

Navyše, je aj zdrojom tepla a elektrickej energie pre firmy v dvoch priemyselné parkoch. Dôsledkom toho je ohrozená výroba v parku Chemesu, kde pre prevažne zahraničné firmy pracuje okolo 1 500 ľudí „Dňom odstávky plynu [do teplárne] sa prestane vyrábať aj elektrická energia. Prestanú im ísť stroje, všetky tie umelé vlákna, rozpustené chémie im zostanú v strojoch a budú mať škodu 60 až 80 miliónov eur,“ argumentovala šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková (Hlas), prečo je potrebné prijať rýchle zmeny v energetickej legislatíve.

Ministerstvo mení zákon, aby firmu prevzal štát

Ministerka Saková preto predložila do parlamentu zákon, ktorý má donútiť Chemes, aby v prípade bankrotu, poskytol svoje systémy na výrobu tepla a teplej vody inej spoločnosti. Tou by bol zrejme štátny MH Teplárenský holding, ktorý po Slovensku prevádzkuje šesť veľkých mestských teplární.

Sakovej zákon má teda zabezpečiť, aby kontrolu nad majetkom Chemesu získal štát. Humenčania by tak neprišli o teplo a firmy o energiu. Ako však upozorňuje denník, legislatíva by sa netýkala iba tejto firmy, ale zmení pravidlá pre všetkých hráčov na trhu.