Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Prešov Košice

AKTUÁLNE Neuveriteľný zvrat POČASIA! Pripravte sa na návrat ZIMY

Počasie ešte so zmenami nekončí. ZDROJ: TASR

SLOVENSKO – Aktuálne prevláda na našom území veľmi teplé, jarné počasie, ktorému sa tešia mnohí z nás. Meteorológovia z portálu Imeteo.sk však upozorňujú na výraznú zmenu, ktorá sa k nám blíži. 

 

Nielen na Slovensku, ale i v Európe prevláda nadpriemerne teplé počasie. Dôvodom je vplyv tlakovej výše, ktorá sa nachádza nad Balkánom a tá prináša veľmi krásne, jarné počasie. Prúdi k nám zároveň veľmi teplý vzduch od juhozápadu z oblasti Španielska. “Príliv teplého vzduchu prináša do viacerých oblastí nezvyčajne vysoké teploty, ktoré sú v porovnaní s dlhodobým normálom až o 7 °C vyššie ako je bežné,” uvádza Imeteo.sk.

jar
Ilustračná foto: Zdroj: Pexels/Jonathan Petersson

Ako dlho vydržia takéto teploty?

Zmena počasia nastane už počas tohto víkendu, kedy cez naše územie postúpi studený front a s ňou súvisiaca tlaková níž. Tá prinesie veľa zrážok. “Cez víkend sa ochladí len mierne a teploty by mali byť stále nad hranicou dlhodobého teplotného normálu. K výraznejšej zmene by malo dôjsť až počas budúceho týždňa. Vyhliadka počasia avizuje, že nás čaká výrazné ochladenie, ktoré by mohlo priniesť sneh aj do nižších polôh,” dopĺňa Imeteo.sk.

V piatok večer a v noci na sobotu sa treba pripraviť na prvý dážď. Pršať bude na viacerých miestach Slovenska a nie je vylúčený ani výskyt búrok, najmä na severe a východe. Teploty ostanú ešte pomerne príjemné, približne od +8 do +15 °C. Oveľa výraznejšie ochladenie nás čaká na začiatku budúceho týždňa. Prudký pokles teplôt treba očakávať už v pondelok, kedy sa maximálne teploty budú pohybovať od 0 do +7 °C. V noci z pondelka na utorok by malo dokonca na celom území Slovenska mrznúť.