Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE VIDEO POHROMA po búrkach! Odtrhnutá cesta, ZNIČENÁ úroda, vyvrátené stĺpy aj ROZBITÉ okná: TIETO obce dopadli najhoršie

Škody po búrke. Zdroj: FB/IMEĽ

SLOVENSKO – V noci sa západným a juhozápadným Slovenskom prehnali extrémne silné búrky. Bola zaznamenaná najintenzívnejšia búrková činnosť od začiatku tohto roka a súčasne boli búrkou napáchané i najväčšie a najplošnejšie škody.

Najsilnejšie búrky sa odohrali na rakúsko-slovensko-maďarskom pohraničí, pričom na rakúsko-maďarských hraniciach sa večer vytvorila supercela, ktorá mala za následok tornádo u našich južných susedov, v maďarskom meste Szombathely. Najnebezpečnejšou búrkou na našom území bola supercelárna búrka, ktorá sa tesne pred polnocou prehnala juhom Podunajskej nížiny. Informoval o tom portál iMeteo.

Na naše územie búrka dorazila v čase okolo 20:00 hod. SHMÚ vydal v noci výstrahy tretieho stupňa, pre danú oblasť. Najhorší scenár sa napokon naplnil. Situácia vyvrcholila približne o 23:00 hod., kedy sa v oblasti Nových Zámkov a Komárna sformovala silná supercelárna búrka, ktorej súčasťou boli krúpy o veľkosti až 4 cm, úhrn zrážok až do 50 mm, silný vietor a vyše 30-tisíc bleskov.

Galéria
Škody po búrke. Zdroj: FB/IMEĽ
Škody po búrke. Zdroj: FB/IMEĽ
Škody po búrke. Zdroj: FB/IMEĽ
Škody po búrke. Zdroj: FB/IMEĽ
Škody po búrke. Zdroj: FB/IMEĽ
Škody po búrke. Zdroj: FB/IMEĽ
navigate_before
navigate_next

Zničená úroda, terasy aj rozbité okná

Silné búrky v noci napáchali veľké škody. Ako informuje iMeteo, najviac sú dotknuté obce Gbelce, Svodín a Imeľ juhozápade Slovenska, kde krúpy a silný vietor zničili takmer celú úrodu. Okrem toho búrka napáchala i mnoho ďalších materiálnych škôd. Vietor vyvracal stromy i stĺpy elektrického vedenia. Ľudia majú zničené záhrady, terasy, strechy, rozbité okná.

Predpoveď počasia nie je optimistická ani na celý dnešný deň, nakoľko búrky majú pokračovať. Do Bratislavy dorazila druhá vlna búrok už okolo ôsmej hodiny rannej. Už v noci tam búrka napáchala značné škody. Na cestách je veľa vody, zaplavené sú mnohé podjazdy, museli zasahovať i hasiči.

Zosunula sa pôda, vyhlásili 3. povodňový stupeň

Obec Čavoj v okrese Prievidza vyhlásila ešte v nedeľu (9. 6.) dopoludnia tretí stupeň povodňovej aktivity. Dlhotrvajúce a intenzívne zrážky tam spôsobili zosuv pôdy a následné odtrhnutie a zasypanie miestnej komunikácie.

Starostka Anna Gulášová v pondelok pre TASR uviedla, že dážď v obci spôsobil škody na vodozádržných opatreniach a takmer na všetkých miestnych komunikáciách. Mnohé z nich sú miestami vymyté až do hĺbky 50 centimetrov, na iných miestach sú nánosy blata, štrku a kameňov. Pôda sa podľa nej zosunula na inú ako hlavnú prístupovú komunikáciu do obce.

Dážď v Čavoji neustáva ani v pondelok. “Obec už začala s odstraňovaním škôd, práce potrvajú pravdepodobne do konca týždňa. Platiť dovtedy bude i tretí stupeň povodňovej aktivity,” dodala Gulášová.

Uzavreli Slovenský raj

Všetky rokliny v Národnom parku (NP) Slovenský raj sú od pondelka uzavreté. Informovala o tom Správa NP na webovej stránke s tým, že obmedzenie platí až do odvolania. Dôvodom je vysoký stav vody a zaplavenie chodníkov.

Prielom Hornádu zatiaľ ostáva otvorený. Informácie o obmedzeniach bude správca turistickej infraštruktúry priebežne aktualizovať podľa situácie.

Dnes varujú pred búrkami aj povodňami

Aj v pondelok treba počas dňa na celom Slovensku počítať s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti výstrahy prvého stupňa.

Výstraha platí pre väčšinu územia Slovenska do 20:00 hod. V Bratislavskom a Trnavskom kraji platí výstraha do 19:00 hod. SHMÚ upozorňuje, že sa môžu vyskytnúť búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, krúpami a nárazovým vetrom, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť do 85 kilometrov za hodinu.

Meteorologické výstrahy pred búrkami. Zdroj: SHMÚ

Vydané sú aj hydrologické výstrahy pred povodňami. Prvý stupeň platí pre viaceré okresy na západe Slovenska, tiež na väčšine stredného Slovenska a na východe v okresoch Gelnica a Košice – okolie -Hornád.