AKTUÁLNE VIDEO SKAZY Slovensko pustošili SMRŠTE s krúpami! Zničili strechy a ROZBÍJALI okná: Voda brala autá


Regiony.sk/TASR

SLOVENSKO – Slovensko v pondelok (8. 7.) zasiahli veľmi silné búrky, ktoré páchali materiálne škody. Horehroním sa večer prehnala silná smršť, ktorá v Brezne a okolí lámala stromy, ničila strechy a rozbíjala okná na domoch. Mimoriadne silné prejavy mali búrky aj v oblasti Gelnice na východe. Zo záberov priam mrazí. V obci pri Gelnici vyhlásili mimoriadnu situáciu.

Ako uviedol primátor Brezna Tomáš Abel na sociálnej sieti, stačilo 15 minút a padali krúpy, aké si nepamätá. Banskobystrická regionálna správa ciest (BBRSC) v tejto súvislosti upozorňuje, že priechod Zadné Halny – Mýto pod Ďumbierom bude do utorka (9. 7.) uzavretý.

“Mestská polícia už monitoruje škody po búrke. Naši dobrovoľní aj štátni hasiči a Technické služby Brezno odstránia polámané stromy a časť škôd. Porozbíjalo viaceré okná na domoch, tiež dve okná na mestskom úrade, sú poškodené mnohé autá. Pomáhame so strechami domov, avšak techniku máme obmedzenú, aj čo sa týka plachiet na zakrývanie striech,” priblížil Abel.

BBRSC vyzvala na sociálnej sieti obyvateľov, aby jej nahlásili mimoriadne situácie na komunikáciách I., II. a III. triedy, na ktorých krajskí cestári vykonávajú údržbu. “Sme v kontakte s primátorom Brezna a sme pripravení pomôcť aj v meste, ak bude treba. Aktuálne naši zamestnanci monitorujú zverené komunikácie,” uviedla BBRSC.

Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) Brezno informovala, že silná prietrž mračien zanechala spúšť aj na ich fare. “Na fare krúpy rozbili väčšinu okien na troch svetlíkoch, tri okná na kostole a jeden okenný rám. Voda zničila omietky na schodisku na fare. Zničené sú tiež stromy a komplet celá úroda ovocia a zeleniny,” priblížila na sociálnej sieti.

Obec spláchla povodeň, vyhlásila mimoriadnu situáciu

Ako informoval portál iMeteo, popoludní sa oblasťou Hnileckej doliny prehnala prívalová povodeň. Najkritickejšia situácia bola medzi Švedlárom a Mníškom nad Hnilcom v okrese Gelnica, kde podľa radarových odhadov mohlo spadnúť plošne od 70 až do 100 mm zrážok. “Postihnutá je celá Hnilecká dolina. Kritická situácia bola najmä vo Švedlári a v Mníšku nad Hnilcom, kde voda brala všetko, čo jej prišlo do cesty. Prívalová povodeň poškodila infraštruktúru, a dokonca podmylo aj železničnú trať,” priblížil portál s tým, že voda brala aj autá

Mníšek nad Hnilcom po pondelkovej búrke vyhlásila mimoriadnu situáciu. Pre TASR to uviedol starosta Ľudovít Kujnisch s tým, že pracujú na odstránení škôd, ktoré spôsobila.

Prudký lejak s vetrom zasiahol obec v pondelok popoludní. Mimoriadnu situáciu vyhlásili o 21.00 h po zasadnutí krízového štábu, kde zhrnuli dovtedy známe škody. “Jednu miestnu komunikáciu máme úplne zničenú. V zasiahnutej časti sú zničené aj všetky priepusty k rodinným domom. Naši dobrovoľní hasiči odčerpávajú vodu a vynášajú blato z dvorov a pivníc – v niektorých prípadoch aj z obytných priestorov. Došlo i k poškodeniu strechy jedného z rodinných domov,” uviedol s tým, že došlo tiež k odtrhnutiu plynovej prípojky a prerušeniu dodávky elektriny.

Postupne zisťujú ďalšie škody, ktoré vznikli aj v extraviláne obce. Podľa neho je napríklad úplne neprejazdná spevnená prístupová cesta k vodojemom. “Práce prebiehajú aj na železničnej trati. Doprava v úseku Červená Skala – Margecany je prerušená, trať podmylo. Technika je už na mieste a tvrdo sa pracuje,” spresnil.

Zranenia v súvislosti s búrkou obec neeviduje. “Nikomu sa našťastie nič nestalo, aj keď v niektorých prípadoch to už bolo veľmi vážne,” doplnil starosta.

Hasiči zasahovali desiatky krát

Búrková činnosť na Slovensku si za uplynulý deň vyžiadala 44 výjazdov. “Príslušníci Hasičského a záchranného zboru a členovia dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí v súvislosti s nepriaznivým počasím, ktoré najviac zasiahlo územie Banskobystrického, Žilinského a Košického kraja zasahovali na území Slovenska celkovo 44 krát. Najhoršia situácia bola v Banskobystrickom kraji, kde si búrková činnosť vyžiadala celkom 25 výjazdov,” informoval Hasičský a záchranný zbor.

 

Viac o téme: aktualizované, Brezno, búrky, krupy, Mníšek nad Hnilcom, povodeň, škody

Súvisiace články