AKTUÁLNE VIDEO Veľmi nebezpečné BÚRKY už páchajú ŠKODY! To NAJHORŠIE udrie už o chvíľu: TU hrozia aj PRÍVALOVÉ povodne

SLOVENSKO – Aktuálne stredné a východné Slovensko bičujú silné búrky s lejakom. Prinášajú aj blesky a krúpy. Môžu napáchať mnohé škody. Po horúčavách a dusne však priniesli ochladenie a sviežosť. Vodiči už hlásia aj zaplavené cesty. Martinom sa prehnala smršť. 

Aktualizované: Mesto Brezno zasiahla silná búrka s krúpami aj prívalová povodeň. Za 15 minút tam spadlo vyše 22 mm zrážok, píše portál iMeteo.sk. „Mestská polícia už monitoruje škody po búrke. Naši dobrovoľní aj štátni hasiči a technické služby odstránia polámané stromy časť škôd. Porozbíjalo viaceré okná na domoch aj napr. dve okná na mestskom úrade, sú poškodené mnohé autá. Pomáhame tiež so strechami domov, avšak techniku máme obmedzenú aj čo sa týka plachiet na zakrývanie striech,“ píše primátor mesta Tomáš Abel na sociálnej sieti, pričom dodáva, že takéto krúpy si v Brezne nepamätá.

O búrkovej aktivite informuje portál iMeteo.sk. Aktuálne sa vyskytuje hneď niekoľko intenzívnych búrok, ktoré spôsobujú problémy. Intenzívne búrky zasiahli Gemer aj Spiš, kde hrozia krúpy a prívalové zrážky. Zatiaľ najsilnejšie prejavy mali ranné búrky v Martine, kde vyvrátili hneď niekoľko stromov. Búrka vyvrátila aj stromy na Námestí SNP v Martine.

Najbližšie hodiny očakávame najsilnejšie búrky na východnom Slovensku, kde hrozia prívalové povodne a v jadrách búrok aj krúpy. Tieto búrky už môžu páchať aj materiálne škody,“ predpovedá portál.

Krúpy, ktoré so sebou búrka prináša, sa vyskytli aj pri Detve a v Žiarskej kotline. Podľa Slovenského meteorologického ústavu (SHMÚ) platia výstrahy pred búrkami 1. aj 2. stupňa do 20:00 hod.

Meteorológovia varujú pred búrkami 1. aj 2. stupňom výstrahy. Zdroj: SHMÚ

SHMÚ vydal výstrahu 1. a 2. stupňa pred povodňami s platnosťou do 20:00 hod. Druhý stupeň platí pre okresy Prešov, Košice okolie – Bodva a Hornád a Gelnica.

Varovanie pred povodňami. Zdroj: SHMÚ

Vodiči upozorňujú aj na popadané stromy vplyvom počasia. Medzi Trsteným pri Hornáde a Ždaňou hlásia spadnutý strom cez oba pruhy, úsek je neprejazdný. Rovnako tak to je na Folkmarskom kopci. Podľa Zelenej vlny RTVS v obci Mníšek nad Hnilcom zaplavilo cesty. Úsek je nezjazdný a obísť sa to dá cez Spišskú Novú Ves, Spišské Vlachy a Margecany. Medzi Krompachmi a Margecanmi pri Richnave je tiež zaplavená cesta, úsek je ťažko zjazdný.

Padnutý strom na ceste do Slatviny smerom zo Spišských Vlach. Zdroj: FB/Dopravný servis

Vplyvom nepriaznivého počasia meškajú aj vlaky. V úseku Turňa nad Bodvou – Moldava nad Bodvou a Mníšek nad Hnilcom – Švedlár je doprava prerušená. Osobný vlak Os 7452 bol v úseku Nálepkovo – Dobšinská Ľadová Jaskyňa odrieknutý.

Viac o téme: aktualizované, búrky, krupy, počasie

Súvisiace články