Domáce Šport Top

Sklamanie v americkom Killingtone. Vlhová skončila v obrovskom slalome Svetového pohára šiesta

BRATISLAVA – Zatiaľ to nebola sezóna, akú si naplánovala najlepšia slovenská zjazdárka Petra Vlhová. V úvodnom obrovskom slalome skončila štrnásta, premiérový slalom nedokončila. Dôvody boli rôzne. Zdravotné problémy, resty v kondičnej príprave aj zbytočné a školácke chyby na svahu pri jednotlivých pretekoch.

Ďalšia výrazná bodová strata by preto Vlhovej už mohla skomplikovať pozície v celkovom hodnotení Svetového pohára, ako aj v jednotlivých točivých disciplínach. V Killingtone navyše nie je Vlhovej obľúbený kopec, keď doteraz tu bola najlepšia siedma. Všetko sa malo zmeniť už v obrovskom slalome, ktorý bol z dôvodu silného vetra skrátený a pripomínal skôr slalom. Bol to 50 sekundový šprint od štartu do cieľa. Nepríjemný bol najmä úvod, ktorý bol takmer na rovine. Vlhová mala číslo sedem a začiatok bol z jej strany opatrný. Na každom medzičase mala výrazné straty, no v spodnej časti dokázala zrýchliť a napokon to bol po prvom kole druhý najrýchlejší čas. Na líderku Martu Bassinovú mala 28 stotinovú stratu.

Talianská zjazdárka Marta Bassinová počas pretekov Svetového pohára v americkom Killingtone. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Čo bolo tiež dôležité, naša pretekárka nechala za sebou aj líderku celkového poradia Mikaelu Shiffrinovú. Američanka bola po prvom kole až piata, keď mala na prvú Talianku manko 41 stotín sekundy. Na Vlhovú 13. Ale rozostupy elitnej desiatky boli minimálne a v druhom kole tak boli v hre o víťazstvo viaceré zjazdárky. „Myslím si, že som mala dobrý pocit zo svoje jazdy až od polovice trate, vrch som nešla dobre, nechytila som rytmus. Bolo treba isť hneď naplno, čo mne veľmi nevyhovuje, hľadala som sa. Uvidíme čo bude v druhom kole, je to všetko otvorené, keďže nám posunuli trať a rozostupy sú kratšie. Bassinova ma prekvapila, ale Marta vie byť rýchla, trať je krátka a vyhrať môže každý,“ povedala po prvom kole Petra Vlhová.

Americká zjazdárka Mikaela Shiffrinová počas pretekov Svetového pohára v americkom Killingtone. Zdroj: TASR / Martin Baumann

V druhom kole to preto bola lotéria. Opäť na skrátenej trati, takže každá chyba bola fatálna a rozhodovala o konečnom umiestnení. Jedinou výhodou bolo, že podmienky boli v slnečnom, ale mrazivom počasí ideálne a netvorili sa žiadne bubny. Elitná tridsiatka tak bola na tom relatívne rovnako. Zaobišla sa bez víťazky úvodného “obráku” z rakúskeho Söldenu, Novozélanďanky Alice Robinsonovej, ktorá prvé kolo pre pád nedokončila. Neskutočnú jazdu v druhom kole predviedla hneď prvá zjazdárka Alex Tilleyová, ktorá išla abnormálne rýchlo, čisto a postupne preskočila až 11 súperiek. To najlepšie nás ale ešte iba čakalo.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová počas pretekov Svetového pohára v americkom Killingtone. Zdroj: TASR / AP

Prvých desať najlepších bolo totiž natlačených do ôsmych desatín sekundy. Vpredu sa dlho držala Nórka Mina Holtmannová, trinásta po prvom kole. Až ôsma Wendy Holdenerová ju odsunula z líderskej pozície. No rukavicu všetkým hodila Talianka Federica Brignoneová. Najlepší čas a takmer sekundový odstup od Holdenerovej bol veľký výkon. Bol to útok na prvú trojku. Brignoneovú nezosadili z trónu ani Rebensburgová, Shiffrinová, Worleyová. Všetko elitné špecialistky na obrovský slalom. Tretia Gisinová to takisto nedokázala.

Potom už prišla k slovu Petra Vlhová. Na Talianku mala k dobru 36 stotín. Bude to stačiť? Nestačilo. Strácala už od štartu, bolo to kostrbaté, rozhádzané a v cieli s mankom štyroch desatín. Sklamanie po prvom kole určite. Stále to nie je Vlhová z uplynulej sezóny. Šieste miesto je pre Slovenku menej ako sa čakalo. Triumf si napokon v Killigtone pripísala Talianka Marta Bassinová. Pred reprezentačnou kolegyňou Brignoneovou a Američankou Shiffrinovou, ktorá ešte viac zvýraznila svoje postavenie vo Svetovom pohári. V tejto sezóne tak nebola ešte horšia ako tretia a celkovo je prvá – v slalome aj v obrovskom slalome.

Federica Brignoneová na trati obrovského slalomu v americkom Killingtone. Zdroj: TASR / AP

“Sme stále iba na začiatku sezóny. Ďalší obrovský slalom bude až v decembri vo francúzskom Courcheveli a Petra má dostatok času, aby dovtedy urobila ďalší krok vpred,” okomentovala Vlhovej výsledok bývalá slovenská reprezentantka Veronika Velez-Zuzulová.

“Som nadšená. Splnil sa mi sen a ešte si poriadne neuvedomujem, čo sa stalo. Keď som došla do cieľa a zbadala svietiť zelené svetlo, vedela som, že sa zrodilo moje prvé víťazstvo. Bola som trochu nervózna, ale po celý čas som sa snažila zostať sústredená,” povedala víťazka Bassinová.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – Killington – obrovský slalom žien

1. Marta Bassinová 1:38,19 min, 2. Federica Brignoneová (obe Tal.) +0,26 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,29, 4. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,31, 5. Tessa Worleyová (Fr.) +0,50, 6. Petra VLHOVÁ (SR) +0,65, 7. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,98, 8. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,12, 9. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +1,29, 10. Meta Hrovatová (Slov.) +1,34