Domáce Šport Top

AKTUÁLNE Vlhovej druhý zjazd v Crans Montane nevyšiel. Po chybách skončila mimo elitnej desiatky

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas zjazdu žien Svetového pohára vo švajčiarskom Crans Montana. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Štvrtá, šiesta, ôsma, jedenásta. To bola bilancia Petry Vlhovej pred druhým zjazdom v Crans Montane. Situácia sa medzitým vo Svetovom pohári pri dlhodobej absencii Američanky Mikaely Shiffrinovej zamotala.

V hre o veľký kryštálový glóbus sú nie jedna, ale hneď tri lyžiarky. Američanka, Federica Brignoneová a Vlhová. Talianka má už iba 77 bodovú stratu, kým Vlhová má manko 104 bodov. Pri hodnotení 100-80-60 za prvé tri miesta sa tak po víkende mohla na trón posadiť jedna z taliansko-slovenskej dvojice. História sa nebude pýtať prečo, ale kto. Nuž a Vlhová má momentálne šancu, na akú môže čakať roky. Ak sa Shiffrinová vráti na svahy – či už v tejto, alebo v ďalších sezónach, ťažko jej bude niekto konkurovať. To je realita.

Ale späť k druhému zjazdu. Vlhová mala číslo 18 a z najlepších štartovala ako jedna z posledných. Suterová mala trojku, Brignoneová sedmičku, Venierová deviatku a Gutová sedemnástku. Sebavedomé ambície v slovenskom tábore boli na prvú päťku, tie najoptimistickejšie posúvali našu zjazdárku do prvej trojky. Trať aj počasie bolo ideálne. Lepšie to ani byť nemohlo. Formu má Vlhová famóznu, jediné, čo by ju mohlo limitovať, mohol byť priveľký optimizmus a túžba už konečne sa bodovo dostať pred Shiffrinovú.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati Svetového pohára. Zdroj: TASR / AP

Trať bola totožná s piatkovým zjazdom, bol to skôr predĺžený a zrýchlený obrovský slalom, profilom bol jeden z najjednoduchších v sezóne. Aj preto mohla Vlhová atakovať predné pozície. Prvý čas, ktorý bol orientačný pre všetky favoritky na víťazstvo, bol Švajčiarky Suterovej, líderky v tejto disciplíne, ktorá nadelila konkurencii 60 stotín sekundy. Suterovej čas atakovala druhá v poradí zjazdu Češka Ledecká, ale zaradila sa na druhé miesto. Švajčiarka tak mohla v cieli oslavovať po prvýkrát. V zjazde získala malý kryštálový glóbus. Ďalšia, ktorá nás mimoriadne zaujímala, bola Federica Brignoneová.

Na prvých dvoch medzičasoch bola rýchlejšia ako Suterová, no v cieli nemala tak rýchle lyže ako Švajčiarka, stratila 3 desatiny a musela byť spokojná s druhým miestom. Bola to pre Vlhovú veľká výzva, ale musela ísť za hranicou rizika, technicky dokonale. Časové rozdiely boli totiž minimálne a prvá desiatka bola “natlačená” do jednej sekundy. Poradie sa dlho nemenilo, až keď sa na trať dostala Švajčiarka Gutová- Behramiová, nastal v cieli poriadny “humbuk”. Priebežne síce strácala, ale napokon zaznamenala najrýchlejší čas s náskokom o 2 stotín sekundy. To už stála na štarte Petra Vlhová, no tentokrát to nebol jej deň. Opticky to bola dobrá jazda, ale nie dostatočne agresívna, najmä v strednej časti výrazne stratila a napokon z toho bolo až 14. miesto. Najhoršie v sezóne.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati Svetového pohára. Zdroj TASR / Martin Baumann

Vlhová tak stratila na Brignoneovú v celkovom hodnotení Svetového pohára veľkú porciu bodov. Naopak, Talianka sa na dohľad priblížila Shiffrinovej. Ani Vlhová, ani Brignoneová ju však zatiaľ nezosadili z prvého miesta. Vlhová to môže dokázať v nedeľu, ak vyhrá kombináciu. Brignoneovej stačí aj šieste miesto.

Boli tu síce veľké očakávania, ale Vlhová zrejme ešte nie je pripravená na rýchlostné disciplíny tak, aby mohla uvažovať o pódiových umiestneniach. No predpoklady má a v ďalších sezónach môže svoju univerzálnosť potvrdiť. Je však otázne, či to nebude na úkor slalomu či obrovského slalomu. V Crans Montane napokon triumfovala Švajčiarka Laura Gutová-Behramiová, ktorá získala víťazné double. Druhá skončila so stratou 2 stotín jej krajanka Corinne Suterová, tretia bola Rakúšanka Nina Ortliebová. Rozdiel medzi prvými tromi bol 5 stotín sekundy.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – Crans Montana

Zjazd žien: 1. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 1:27,73 min, 2. Corinne Suterová (Švaj.) +0,02 s, 3. Nina Ortliebová (Rak.) +0,05, 4. Federica Brignoneová (Tal.) +0,35, 5. Ester Ledecká (ČR) +0,39, 6. Stephanie Venierová (Rak.) +0,59, … 14. Petra Vlhová (SR) +1,00

Celkové poradie: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 1198, 3. Petra Vlhová (SR) 1139, 4. Corinne Suterová (Švaj.) 777, 5. Marta Bassinová (Tal.) 772, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) 717