Domáce Kauzy Top

AKTUÁLNE Policajný funkcionár Vorobjov má na krku obvinenie v prípade lustrácie zavraždeného novinára Kuciaka

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Bývalého šéfa finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Pavla Vorobjova obvinili v prípade lustrácie zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Dnes dopoludnia ho prepustili viac ako 24 hodín po tom, čo ho zadržala policajná inšpekcia. Informáciu priniesol portál tvnoviny.sk.

 

Aktualizované 15:10

Pred malou chvíľou vyšla správa, že vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby bývalého riaditeľa spravodajskej jednotky finančnej polície obvinil pre podozrenie zo spáchania prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa v súbehu s prečinom neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Vorobjov pritom pri odchode z polície novinárom tvrdil, že obvinený nie je.

O zadržaní bývalého riaditeľa Spravodajskej jednotky finančnej polície Pavla Vorobjova informoval ešte včera portál nastope.sk. Zadržaný bol aj terajší zástupca riaditeľa Národnej finančnej jednotky Milan Mihálik. Obaja policajní funkcionári mali spolupracovať s Norbertom Bödörom a Marianom Kočnerom, ktorý je obvinený v prípade vraždy novinára.

Informácie o zadržaní neskôr potvrdilo aj ministerstvo vnútra. Práve Vorobjov mal pre Kočnera v policajných databázach vylustrovať novinárov, ktorých dal neskôr Kočner sledovať. Vorobjov najskôr tvrdil, že tak urobil na pokyn bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Neskôr svoju výpoveď zmenil. Podľa Denníka N okrem Vorobjova a Mihálika mala inšpekcia zadržať aj tretieho policajta Michala Zubčáka z odboru podpory riadenia, ktorý sa mal tiež podieľať na lustráciách novinárov a prokurátorov.

Vorobjov mal stáť aj za lustráciami novinárov v kauze Rybaniča. Po prevalení kauzy policajný prezident Milan Lučanský odvolal Vorobjova z funkcie a zaradil ho na nitrianske krajské policajné riaditeľstvo na odbor enviromentálnej kriminality.

Zdroj: Glob.sk

Rezort vnútra: Netýkalo sa to lustrácie 28 novinárov

Ministerstvo vnútra dnes popoludní informovalo, že akcia nesúvisela s neoprávnenou lustráciou 28 novinárov. Upozornili však, že v tejto veci sú aj naďalej vykonávané potrebné procesné úkony. Včerajšie zadržanie Pavla Vorobjova sa však týkalo lustrácie nebohého novinára Jána Kuciaka. Vorobjov bol zadržaný “pre podozrenie zo spáchania prečinu zneužívanie právomocí verejného činiteľa v jednočinnom súbehu s prečinom neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi, ktorému bolo vyšetrovateľom vznesené obvinenie. Po vykonaní procesných úkonov bol prepustený.”

Rezort zároveň uviedol, že pre podozrenie “zo spáchania prečinu zneužívanie právomocí verejného činiteľa v jednočinnom súbehu s prečinom neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi, ktorého sa mala dopustiť vykonaním neoprávnených lustrácií v informačných systémoch ministerstva vnútra” bol zadržaný aj Milan Mihálik. Po vykonaní procesných úkonov ho prepustili. Obvinený nateraz nebol, vyšetrovanie však naďalej pokračuje.

Zadržaný bol aj Michal Zubčák, a to pre podozrenie zo spáchania prečinu ohrozenie dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. “Tohto konania sa mal zadržaný dopustiť vykonaním neoprávnenej lustrácie v informačnom systéme ministerstva vnútra. Po vykonaní procesných úkonov bol muž prepustený na slobodu, v súčasnej dobe mu nebolo vznesené obvinenie, vyšetrovanie naďalej pokračuje,” uviedlo ministerstvo vnútra.

Dvaja išli domov už včera

Policajti z Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra prepustili zástupcu riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Milana Mihálika a Michala Zubčáka z odboru podpory riadenia po výsluchoch už včera. Bývalý riaditeľ spravodajskej jednotky finančnej polície Pavol Vorobjov ostával naďalej v budove inšpekcie.

Marian Kočner Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

O sledovaní prehovoril Tóth

Kauza sledovania novinárov sa prevalila minulý rok na jeseň. Keď polícia v októbri 2018 vzala do väzby obvinených z vraždy Kuciaka, Kočnerov bývalý priateľ a exsiskár Peter Tóth šiel na políciu. Vyšetrovateľom odovzdal auto a mobilné telefóny Mariana Kočnera a ešte v pozícií chráneného svedka im prezradil, že pre Kočnera sledoval novinárov. Tvrdí však, že nevedel ako Kočner tieto informácie využije. Myslel si, že ide o paparazovanie novinárov pre Kočnerov portál Na pranieri.

Neskôr sa ukázalo, že Kočner sa cez svoje kontakty dokázal dostať aj k informáciám z policajných databáz. K tým by mali mať pritom prístup výhradne muži zákona a to len v odôvodnených prípadoch. Novinári, ktorých sledovanie si u Tótha mal objednať Kočner, už v tejto veci vypovedali. Polícia im vtedy ukázala aj “pavúka” ich rodín, ktoré Kočner získal z prostredia polície.