Domáce Šport Top

Zemetrasenie v hokejovom Slovane. Skončil brankár Brust, zo zámoria prišli Daňo, Studenič a Durný

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – (Redakcia / TASR) Hokejový Slovan Bratislava je najpopulárnejší, najväčší, najslávnejší ale aj najkontroverznejší klub na Slovensku. Fanúšikov rozdeľuje na dva tábory a žiadne mužstvo nevyvoláva také veľké emócie, vášne a extréme reakcie ako práve “belasí”.

 

Po výmene majiteľov a zmenách v klubových štruktúrach sú slovanisti ešte pod väčším drobnohľadom a tlakom ako v uplynulých mesiacoch. Neobľúbených Širokých vymenil iný multimilionár Rudolf Hrubý a šikovného generálneho manažéra Juraja Bakoša vystriedal Maroš Krajčí. Návrat bývalého manažéra do Slovana vyvolal množstvo otáznikov. Odísť a vrátiť sa na miesto činu nie je cesta výťahom tam a späť. Zmenila sa situácia v klube, jeho štruktúra, personálne zloženie, podmienky a iná je aj súťaž, v ktorej bojuje. Už to nie je “smotánková” KHL, ale “iba” domáca  liga.

Aj keď možno povaha, domáce prostredie a svojrázne spôsoby Maroša Krajčího v kombinácii s minulými úspechmi a plnými tribúnami by mohli byť opäť pre Slovan plusom a bonusom do aktuálnej sezóny. Tá bude však mimoriadne náročná a psychicky vyčerpávajúca.

Slovan by mal byť po vstupe nového majiteľa “za vodou” – najbohatším klubom u nás a bez finančných problémov. Peňažné suchoty budú mať skôr iné kluby, respektíve väčšina. Nuž a to je veľká výhoda slovanistov. Pravdaže iba za predpokladu, ak nebude platiť známe porekadlo “keď vtáčika lapajú, pekne mu spievajú.”  Aj Širokí mali totiž plnú peňaženku, no postupne aj astronomické dlhy, sľuby, nulovú reputáciu a kredit.

 

Maroš Krajčí sa po vstupe nových majiteľov vrátil po troch rokoch do bratislavského Slovana. Zdroj: TASR / Andrej Galica

Mimo akciovky

Maroš Krajči ani nie po mesiaci vo funkcii nezostal nič dlžný svojmu menu, keď Slovan nepodporil novú akciovú spoločnosť – Asociáciu profesionálnych hokejových klubov (APHK), ktorá bude združovať účastníkov najvyššej súťaže namiesto doterajšieho Pro-Hokeja. Ten je v likvidácii. Akcionármi APHK sú momentálne slovenskí extraligisti okrem Slovana a bez maďarského účastníka z Miškovca.

“Predpokladáme, že do novej akciovky pristúpi čoskoro aj Slovan a na schválenie nebude potrebné ani zasadnutie valného zhromaždenia APHK, odsúhlasí to predstavenstvo. HC Slovan ešte v čase zakladania APHK prechádzal transformáciou po zmene vlastníckych pomerov, takže nemohol byť od začiatku členom,” uviedol člen predstavenstva Juraj Koval. Podľa Maroša Krajčiho dôvodom nevstúpenia Slovana do APHK je stále platný kontrakt Pro-Hokeja s generálnym partnerom extraligy Tipsportom.

 

Maroš Krajčí sa po vstupe nových majiteľov vrátil po troch rokoch do bratislavského Slovana. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

“Slovan niežeby nesúhlasil s generálnym partnerom. Slovan si vždy ctil zmluvy a zmluva s Pro-Hokejom, ktorú mal Tipsport je ešte stále v platnosti. Takže nám sa to nezdalo fér voči tej spoločnosti, aby zanikol Pro-Hokej, keď je ešte platná zmluva s partnerom, ktorý ju roky podporoval. A logicky to bol dôvod, pre ktorý Slovan nevstúpil do novej akciovej spoločnosti, pretože keď na jednej strane nesúhlasíme so zrušením Pro-Hokeja, tak nemôžeme druhou nohou vstúpiť do novej spoločnosti. Momentálne verím, že príde k nejakej dohode medzi partnermi,” povedal Krajči.

Pre Slovan je dôležité, aby jedna spoločnosť, to znamená bývalý generálny partner a potenciálny nový generálny partner, našli spolu reč. “Keď sa dohodnú spolu oni dvaja, tak pre nás nie je žiadny problém. My chceme, aby nový generálny partner našiel spoločnú reč s Tipsportom, lebo sa nám to zdá voči Tipsportu nie fér. Nechceme si obchodovať sami, chceme byť súčasťou ligy aj novej akciovej spoločnosti, ale sú niektoré zásady, ktoré sú pre Slovan a pre nášho nového akcionára neprijateľné. A to je pre neho dosť dôležité,” doplnil Krajči.

 

Útočník Slovana Branislav Rapáč počas brífingu po prvom spoločnom tréningu hokejistov pred novým ročníkom Tipsport ligy. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Slovan po príchode Krajčího začal s kupovaním hráčov na novú sezónu. Prišli obrancovia Patrik Maier, Litovčan Nerijus Ališauskas aj útočníci Bruno Mráz a Samuel Petráš. Slovan tiež podpísal zmluvy so Samuelom Bučekom, Branislavom Rapáčom, Milanom Kytnárom a Daliborom Bortňákom. S mužstvo trénujú aj hráči zo zámoria Marián Studenič a Roman Durný. No najväčšou hviezdou nového tímu je Marko Daňo. 25-ročný útočník Columbusu sa nezmestil na súpisku tímu pred reštartom NHL a začal trénovať so Slovanom. Prichádza do známeho prostredia, keďže v Bratislave už hral v rokoch 2012 až 2014. O jeho služby však prejavili záujem aj Dukla Trenčín a český Třinec, kde je manažérom mládeže jeho otec.

„Tento týždeň začnem s tréningami s tímom Slovana Bratislava, ale to je asi všetko, čo k tomu môžem povedať. Ďakujem pánovi Krajčimu za to, že mi umožnil prípravu s tímom a uvidíme, či to bude pokračovať aj v rámci zápasov. Rád by som sa dohodol s Třincom, kde je manažérom mládeže môj tatino. Viem, že by sa tam mal rozohrať aj mladý Filip Zadina z Detroitu. Ešte som s nimi nehovoril, ale ak by mali záujem, tak budem rád. Ak nie, tak by bolo príjemnou výzvou zahrať si opäť za Trenčín, čiže klub, v ktorom som vyrastal. Všetko je to však otvorené a s nikým som sa na ničom nedohodol,“ povedal pre hokej.sk Marko Daňo.

Slovenský hokejový útočník Columbusu Marko Daňo sa po návrate z NHL zapojil do prípravy Slovana Bratislava. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

Zmeny však nastali aj v opačnom garde. V Slovane skončil populárny kanadský brankár Barry Brust. “Zatiaľ jednáme s jeho agentom,” vyjadril sa na Brustovú adresu Krajči. Sám považuje jeho pôsobenie za ukončené a na otázku, či chce, aby Brust v tíme zostal, bol stručný. “Nie, pretože ho poznám.” Brankárom je zatiaľ iba Jaroslav Janus, ale to, že by ostal v Slovane, je takisto málo reálne. “Jaro dal jasne najavo, že chce čakať na zahraničie. My tým, že sa dohodneme s novým brankárom, tak v podstate Jaro padá, pretože dvoch silných brankárov neutiahneme,” doplnil Krajči. Slovan však potrebuje aspoň 25 hráčov a mužstvu chýba minimálne jedna kompletná formácia. Pod zmluvou je aktuálne 17 hokejistov.

“V podstate musí prísť ešte celá jedna lajna. Budú zahraniční hráči, jeden až dvaja obrancovia a samozrejme musíme dotiahnuť dvoch brankárov. Chceme, aby mužstvo bolo aspoň mesiac pred ligou pohromade. Ale tým, že ‘ahaelkoví’ hráči, ktorí sú u nás na skúške – Studenič, Daňo či Durný, tak uvidíme, či budú mať chuť nejakým spôsobom začať sezónu u nás, resp. či im to dovolia kluby NHL, s ktorými majú dvojcestné zmluvy. Uvidíme, ako sa s nimi dohodneme následných desať dní a potom budeme reagovať,” uviedol Krajči.

 

Trénerom hokejistov Slovana Bratislava bude aj v aktuálnej sezóne Roman Stantien. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Trénerom Slovana je aj naďalej Roman Stantien, ktorý vyjadril relatívnu spokojnosť s mužstvom. “Sme pripravení na všetko. Ak by sa aj stalo, že sa sem už nik nedostane, alebo sa niečo stane, že by tu nemohli byť, budeme hrať s tým, čo máme. Boli by sme však radi, ak by tu boli zahraniční hráči. U mňa sa už stáva akoby pravidlom, že to staviame za pochodu alebo na poslednú chvíľu. Myslím si však, že na to, aká tu bola neistá situácia, tak to nie je najhoršie. Mohlo to byť aj horšie. Myslím si, že chalani, ktorí teraz dostali dôveru, sa odvďačia a každý sa dostane na svoje maximum.”

Zloženie tímu je dilemou aj pre Michala Sersena, ktorý bol v minulej sezóne kapitánom. “Celá situácia v Európe je taká, že každý čaká, čo bude. Veľa chalanov nemá popodpisované zmluvy. Je to všetko v štádiu riešenia. Kluby majú problém, že sa čaká. V tomto sme na tom podobne.” Témou dňa sú v Slovane stále aj dlhy, ktoré sa s hráčmi ťahajú už niekoľko mesiacov.  “Je to celé v štádiu riešenia a čakáme na finále,” lakonicky skonštatoval Sersen.

Mohlo by vás zaujímať