Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Známy reťazec sťahuje TIETO ryby: POZOR! Môžu mať TOXICKÉ účinky

supermarket, obchod, nákup
V obchodoch sa objavil nevyhovujúci výrobok. ZDROJ: Pixabay (ilustračné)

SLOVENSKO – V obchodoch sa opäť vyskytol nevyhovujúci výrobok, ktorý môže spôsobiť zdravotné problémy. Tento raz o ňom neinformuje samotný reťazec, ale rovno Štátna veterinárna a potravinová správa SR, ktorá odhalila nedostatky.

 

ŠVPS SR na svojom webe informuje o nevyhovujúcom výrobku mrazeného tuniaka. Kontrola bola vykonaná v obchodnom reťazci Kaufland v Rožňave na základe podnetu spotrebiteľa.

Podrobnosti o nevyhovujúcom výrobku:

– Názov produktu: Steaky z tuniaka-hlbokozmrazený, glazúrovaný, bez kosti, 250 g,

– Dátum minimálnej trvanlivosti: 12.2.2024

– výrobná dávka: VN 573/III/010

– dodávateľ: EURO FRIGO PRAHA spol. s r.o., Ovčí hájek 2355/68, 158 00 Praha 5,

– schvaľovacie číslo výrobcu: CZ 11A00429 ES, Česká republika.

– krajina pôvodu: Vietnam

– oblasť výlovu: FAO71

– registračné číslo EÚ: DL573.

Steaky z tuniaka
Kaufland sťahuje nevyhovujúceho tuniaka. ZDROJ: svps.sk
Steaky z tuniaka
Kaufland sťahuje nevyhovujúceho tuniaka. ZDROJ: svps.sk

“V analyzovanej vzorke (s rozsahom výberu jednotiek vzorky n=9) bol zistený prekročený obsah histamínu 362.8 / 481.9 / 564.4 / 626.9 / 474.8 / 1243 / 640.5 / 644.3 / 712.3 mg/kg (n=9, c=2, m=100, M=200 mg/kg). Dodaná vzorka vo vyšetrovanom ukazovateli nie je v súlade požiadavkami Nariadenia Komisie (EC) č. 2073/2005 o mikrobiologických kritériách pre potraviny,” uviedla ŠVPS.

Aj keď bola kontrola vykonaná v Rožňave, nie je vylúčené, že sa tento výrobok nachádza v predajniach po celom Slovensku. Skontrolujte si pre istotu svoje mrazničky a pri nákupe si dávajte pozor.

Čo môže spôsobiť histamín?

Ako uvádza ŠVPS na svojom webe, histamín patrí medzi biogénne amíny a prirodzene sa vyskytuje aj v ľudskom organizme. Jeho účinky sa prejavujú pri alergických reakciách, keď sa uvoľňuje vo veľkom množstve.

Väčšie množstvo histamínu môže mať negatívny vplyv na naše zdravie. Toxický účinok môže byť zosilnený požitím alkoholických nápojov. “U ľudí citlivých na prítomnosť histamínu v potravinách sa môžu vyskytnúť akútne dýchacie ťažkosti, pokles krvného tlaku, červenanie v tvári, žihľavka so svrbením, nevoľnosť, žalúdočné kŕče, hnačka a bolesti hlavy,” dodala ŠVPS.