Zahraničné Spoločnosť Politika Top

AKTUÁLNE Zomrel bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac. Podporoval Sarkozyho, ten ho však zradil

Zdroj: TASR/AP

PARÍŽ (Redakcia/TASR) – Bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac zomrel vo štvrtok vo veku 86 rokov. Informovali o tom agentúra AFP a denník Le Figaro s odvolaním sa na jeho rodinu.

 

“Prezident Jacques Chirac zomrel ráno pokojne v kruhu svojej rodiny,” uviedol jeho zať Frederic Salat-Baroux. Chirac bol stredopravicovým politikom, ktorý zastával post hlavy štátu v rokoch 1995 – 2007. V rokoch 1974 – 1976 a 1986 – 1988 bol premiérom a od roku 1977 do roku 1995 pôsobil vo funkcii starostu Paríža.

Jacques René Chirac sa narodil 29. novembra 1932 v Paríži ako jediný syn bankového úradníka, do roku 1950 navštevoval Lýceum Ľudovíta Veľkého. Následne študoval tri roky (1954-1957) na prestížnom Inštitúte politických štúdií. Jeden letný semester v roku 1953 študoval na Harvardovej univerzite v USA. Po štúdiu nastúpil do služby a prešiel výcvikom pre poddôstojníkov v Akadémii kavaleristov. Bol povolaný do alžírsko-francúzskej vojny, kde sa ľahko zranil.

Následne sa stal členom kabinetu vtedajšieho premiéra Georgesa Pompidoua, robil poradcu pre otázky Alžírska. V rokoch 1967-1971 pôsobil na viacerých ministerstvách ako štátny tajomník. Po smrti prezidenta Charlesa de Gaulla v roku 1970 sa dostal až do Elyzejského paláca, pôsobil napríklad ako minister poľnohospodárstva a známy bol tým, že tvrdo hájil záujmy farmárov. Po predčasných voľbách v roku 1974 sa Chirac stal premiérom, avšak po vnútorných nezhodách v roku 1976 dobrovoľne z postu odstúpil.

Jacques Chirac jeden letný semester študoval aj na Harvarde. Zdroj: TASR/AP

Sarkozy ho zradil

V roku 1977 sa stal starostom Paríža, vo funkcii zotrval až do roku 1995. Po víťazstve Francoisa Mitteranda v prezidentských voľbách v roku 1981 sa Chirac stal premiérom. Išlo o historický krok, pretože obaja pochádzali z odlišných krídiel politického spektra, čo dovtedy nebolo vo Francúzsku zvykom. Postu starostu Paríža sa vzdal z dôvodu, že na tretíkrát sa mu podarilo vyhrať prezidentské voľby, pričom za úspech vďačil svojmu programu.

Sľuboval v ňom napríklad zníženie daní a vytváranie pracovných miest. No nikdy sa mu to veľmi nedarilo. V roku 1997 rozpustil vtedajší parlament a vyhlásil predčasné voľby, v ktorých jeho Hnutie za republiku prehralo. Víťazné strany ho donútili prijať za premiéra Lionela Jopina, a tak aj spravil, aj keď ho to pripravilo o mnoho právomocí. Napriek tomu bol druhým najdlhšie slúžiacim povojnovým prezidentom, vo funkcii bol v rokoch 1995-2007. Na medzinárodnej scéne je pamätný tým, ako nahneval Spojené štáty svojím verejným nesúhlasom s vojnou v Iraku v roku 2003. Chirac sa oženil s Bernadette Chodron de Courcel, s ktorou mal dve dcéry.

Predtým, ako sa mu podarilo dostať v roku 1995 do Elyzejského paláca, sa jeho zverenec a neskorší francúzsky prezident Nicolas Sarkozy postavil na stranu jeho rivala Edouarda Balladura. Odvtedy Chirac prechovával k Sarkozymu hlbokú nedôveru a neskôr ho kritizoval ako “nervózneho, prudkého a príliš sebavedomého”.

Široká koalícia proti Le Penovi

K znovuzvoleniu v roku 2002 pomohla Chiracovi široká koalícia namierená proti krajne pravicovému súperovi Jean-Marie Le Penovi. Jeho druhé volebné obdobie bolo poznačené najmä tým, že Francúzi v referende v roku 2005 odmietli európsku ústavu (Zmluva o Ústave pre Európu).

V tom istom roku postihla Chiraca, známeho svojou obľubou k výdatnému jedlu a pivu, mozgová príhoda. Potom sa populárny politik, ktorý si dovtedy užíval pozornosť davu, začal čoraz viac vyhýbať verejnosti.

Na zasadnutí Európskej rady v roku 2007 sa Chirac stretol aj s Robertom Ficom.  Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Chirac bol prvým francúzskym lídrom, ktorý uznal, že francúzsky štát sa počas druhej svetovej vojny podieľal na prenasledovaní Židov a ich posielaní do nacistických koncentračných táborov.

Reakcie na úmrtie

Poslanci francúzskeho Národného zhromaždenia si uctili Chiracovu pamiatku minútou ticha hneď, ako sa dozvedeli o jeho úmrtí. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker podľa agentúry AP uviedol, že Európska únia stratila jedného z najpevnejších obrancov európskej jednoty. Chirac podľa Junckera zanechal na EÚ nezmazateľnú stopu a jeho “odkaz pre Francúzsko a EÚ zostane s nami navždy”.

Ruský prezident Vladimir Putin ocenil bývalého francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, ktorý vo štvrtok zomrel, ako “múdreho a prezieravého štátnika”.

Putin už v minulosti označil Chiraca za jedného z lídrov, ktorých najviac obdivuje, pripomína agentúra AFP. Ruský prezident si ho vážil “za jeho intelekt a veľké znalosti”, uviedol Kremeľ vo vyhlásení.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vzdala hold Chiracovi ako “skvelému partnerovi a priateľovi”. “Som veľmi smutná zo správy o smrti Jacqua Chiraca,” uviedol v mene Merkelovej na Twitteri jej hovorca Steffen Seibert. “Bol skvelým partnerom a priateľom nám Nemcom a mne osobne.”

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas označil Chiraca za “veľkého štátnika a Európana”. “Smútime za Jacquom Chiracom s našimi francúzskymi priateľmi,” uviedol Maas na Twitteri. “Jeho ‘nie’ irackej vojne a odhodlané úsilie vyrovnať sa s nacistickými zločinmi vrátane tých, ktoré spáchali francúzski kolaboranti a vichystická vláda, robia česť jeho pamiatke,” dodal šéf nemeckej diplomacie.

Ruský prezident Vladimir Putin ocenil bývalého francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, ktorý vo štvrtok zomrel, ako “múdreho a prezieravého štátnika”. Na snímke Vladimir Putin a Jacques Chirac. Zdroj: TASR/AP

Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy ocenil svojho predchodcu vo funkcii Chiraca ako učiteľa, ktorý “sa nikdy nevzdal ani piade našej nezávislosti a ani svojej hlbokej oddanosti Európe. Časť môjho života sa dnes pominula,” uviedol Sarkozy vo vyhlásení a dodal, že Chirac “stelesňoval Francúzsko verné svojim univerzálnym hodnotám”.

Britský premiér Boris Johnson ocenil Chiraca ako “obávaného politického lídra, ktorý formoval osud svojej krajiny”. Na Twitteri vyjadril po francúzsky sústrasť jeho rodine, priateľom a francúzskemu ľudu. “Jeho stratu budú vo Francúzsku pociťovať celé generácie,” uviedol v angličtine.

Podľa českého prezidenta Miloša Zemana bol Chirac schopným, silným a priateľským prezidentom, uviedol Zemanov hovorca Jiří Ovčáček na Twitteri.

Český premiér Andrej Babiš na Twitteri uviedol, že by chcel vyjadriť úprimnú sústrasť Chiracovej rodine. “Budem na neho spomínať ako na silného muža, ktorého život bol stelesnením politického úspechu. Európa dnes prišla o veľkého Francúza, o veľkého politika,” dodal.

Eiffelovka sa zahalí do tmavej farby

V reakcii na úmrtie francúzskeho exprezidenta Jacqua Chiraca vyhlásilo Francúzsko na budúci pondelok štátny smútok. S odvolaním sa na Elyzejský palác o tom vo štvrtok informovala agentúra AFP. Mesto Paríž, ktorého bol Chirac dlhé roky primátorom, si pamiatku exprezidenta uctí vo štvrtok o 21.00 h SELČ vypnutím osvetlenia na jednej zo svojich najcharakteristickejších dominánt – Eiffelovej veži, uviedla televízia BFMTV.

Galéria
Jacques Chirac je druhým najdlhšie slúžiacim prezidentom povojnového Francúzska. Zdroj: TASR/AP
Jacques Chirac víta Elyzejskom paláci v Parힾi svojho nástupcu Nicolasa Sarkozyho. Zdroj: TASR/AP
Na snímke Vladimir Putin a Jacques Chirac. Zdroj: TASR/AP
Na snímke uprostred Angela Merkelová predsedníčka Európskej rady v rozhovore s predsedom vlády SR Robertom Ficom (vpravo) pred spoločným fotením zúčastnených krajín na zasadnutí Európskej rady 8. marca 2007 v Bruseli. Vpravo francúzsky prezident Jacques Chirac. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Jacques Chirac zomrel v kruhu rodiny. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next