Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Zomrel známy bývalý POSLANEC parlamentu! Podľahol ťažkej chorobe

Vo veku 80 rokov zomrel Milan Urbáni. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič, zoznam.sk

BANSKÁ BYSTRICA – Slovensko zasiahla smutná správa. Po ťažkej chorobe zomrel v pondelok (17.6.) vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici bývalý lekár a podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni (†79). 

Informáciu priniesol Plus 7 dní, ktorému to potvrdili zdroje blízke jeho rodine.

Milan Urbáni sa narodil 21. augusta 1944 v Ratkovskej Zdychave, okres Rimavská Sobota. Študoval na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach a následne pracoval v banskobystrickej nemocnici ako sekundárny lekár a potom ako gynekológ. V rokoch 1975 až 1980 pôsobil ako primár v Central Hospital Kabwe v Zambii, neskôr tiež ako primár  v Líbyi, kde bol zároveň riaditeľom československého zdravotníckeho tímu.

V rokoch 1987 až 1988 absolvoval kurz Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) a získal titul Master in Social Medicine and Public Health. V roku 1992 bol vedúcim gynekologického oddelenia polikliniky v Banskej Bystrici. Ako riaditeľ Polikliniky v Banskej Bystrici pôsobil v rokoch 1996 až 1999.

Od roku 2002 bol poslancom Národnej rady SR (NR SR) za stranu ĽS-HZDS, ktorej bol aj podpredsedom. V parlamente bol členom Výboru NR SR pre zdravotníctvo a Stálej delegácie NR SR do Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.

V roku 2017 kandidoval za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, mandát však nezískal.