Zahraničné Politika Top

Akútna “brexititída”? Britskí poslanci potrebujú kvôli nekonečným rokovaniam psychológa

Britskí poslanci sú už vynervovaní z neustáleho rokovania o brexite. Zdroj: TASR/AP

LONDÝN/BRATISLAVA – Nikto už nič nechápe a všetci toho majú plné zuby. Aj poslancom britského parlamentu dochádzajú sily. Nekonečné rokovania o brexite sa stali pre zákonodarcov takou nervovou záťažou, že by si mali zabezpečiť psychologickú pomoc. Aspoň to im odporúča podpredseda parlamentu Lindsay Hoyle.

 

V internom dokumente Hoyle radí vystresovaným poslancom, aby využili psychologické zariadenia vo Westminsteri a 24-hodinovú linku pomoci. Informoval o tom “The Sun”.

Hoyle okrem iného v liste píše: “Všetci naši kolegovia a zamestnanci pracujú nepretržite, odkedy sme sa vrátili z vianočnej prestávky. Členovia parlamentu a zamestnanci sú všetci len ľudia a je nevyhnutné, aby sme mali v čase zvýšeného stresu prístup k potrebnej zdravotnej starostlivosti.”

Môžu poslanci kvôli brexitovému stresu ochorieť?

Predseda výboru pre vzdelávanie Rob Halfon tvrdí, že áno. Bývalý minister z konzervatívnej strany pre The Sun povedal: “Je to pocit, akoby mala celá dolná komora utrpieť kolaps. Je to kombinácia ´Pána múch´ a “Preletu nad kukučím hniezdom´.” Ide o dva známe filmy, ktoré dokážu v človeku zanechať hlbokú stopu.

Halfon ďalej vysvetľuje: “Ľudia sa správajú spôsobom, aký by bol pred rokom nepredstaviteľný. A je jedno, či sa radia k odporcom alebo zástancom. Brexitové šialenstvo nás všetkých nakazilo!”

Britská premiérka Theresa Mayová stále hľadá východisko z krízy, Zdroj: TASR/AP

Slzy zúfalých poslancov

To, ako brexitový chaos zaťažuje tých, ktorí o ňom musia rozhodovať, dokumentuje britský denník aj iným príkladom. Píše o jednej konzervatívnej poslankyni, ktorá sa so slzami v očiach zdôverila kolegovi z opozície. Posťažovala sa mu, že kvôli sústavným odkladom nemôže odcestovať domov, aby videla svoje deti.

Denník cituje ženu: “Toto miesto je bosorácky kotol pre psychické choroby.”

Medzitým britská premiérka Theresa Mayová zúfalo hľadá východisko zo súčasného chaosu. V liste adresovanom Európskej únii požiadala o ďalší odklad brexitu na 30. jún 2019. Lenže presne tento návrh členské štáty pred dvoma týždňami odmietli.