Regióny Bratislava Banská Bystrica

Alergici pozor. Peľové lapače začali zbierať prvé informácie o výskyte peľu v ozvduší

Zdroj: TASR / AP

BANSKÁ BYSTRICA – V Bratislave a v Banskej Bystrici začali v tomto týždni zbierať peľové lapače prvé údaje o výskyte peľu v ovzduší. Čiastočné výsledky tak budú mať polinotici (ľudia s alergiou na rozličné druhy peľu rastlín a drevín) k dispozícii už v stredu 27. februára. Zvyšné merače montovali tento týždeň aj na strechy regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Trnave, Nitre, Žiline a v Košiciach. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, kompletné peľové spravodajstvo z celého Slovenska zverejnia v desiatom kalendárnom týždni v stredu 6. marca.

 

Peľová sezóna prináša väčšie aj zložitejšie problémy pre ľudí alergických na peľ rozličných drevín, rastlín a spór (plesní). „Polinózy patria v súčasnosti medzi najčastejšie prejavy alergie a podľa štatistických údajov nimi trpí viac ako tretina populácie. Pre 30 miliónov Európanov, ktorí trpia alergickou nádchou, je práve toto obdobie predzvesťou nástupu nepríjemných alergických príznakov. Tieto nielenže znepríjemňujú život pacienta, ale ovplyvňujú jeho výkon v práci, v škole či zdravý spánok. Peľová alergia je ochorenie, ktorému sa nedá vyhnúť. Nie je to chrípka, ktorá človeka pri správnej životospráve obíde. Vdýchnutiu peľu v ovzduší sa totiž zabrániť nedá,“ konštatovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku.

RÚVZ Banská Bystrica okrem koordinovania PIS spravuje aj databázu výskytu peľu a spór húb – plesní v ovzduší SR. V Európe peľový monitoring zabezpečujú navzájom prepojené národné siete staníc PIS. „Na základe laboratórnych analýz o výskyte, druhovom zložení a množstve peľu sledovaných alergologicky významných rodov alebo čeľadí rastlín v danom regióne sú spracovávané aktuálne peľové správy. Tieto zverejňujeme pre laickú i odbornú verejnosť aj s textovým komentárom a prognózou na nasledujúci týždeň nielen na stránke www.alergia.sk, ale aj v tlačových správach, ktoré zverejňujeme na www.vzbb.sk a poskytujeme takmer všetkým regionálnym i národným elektronickým a printovým médiám,“ uviedla Lafférsová.

Polinózami údajne trpí viac ako tretina populácie. Zdroj: TASR / AP

Na stránke www.alergia.sk je prehľadné peľové spravodajstvo rozdelené podľa skupín, jednotlivých alergénov a tiež podľa regiónov. Verejnosť a pacienti majú možnosť dostávať upozornenia na výskyt vybraných druhov alergénov e-mailom, sledovať peľové spravodajstvo spojené s najrozsiahlejšou alergologickou poradňou a viesť si online peľový denník s možnosťou porovnania príznakov s aktuálnym výskytom alergénov. Pre odbornú verejnosť – najmä lekárov sú tieto možnosti rozšírené o voľbu sledovania grafického znázornenia aktuálneho vývoja peľovej situácie, možnosť porovnania s databázou uplynulých rokov, zasielanie upozornenia na výskyt vybraných druhov alergénov e-mailom i formou SMS a aerobiologickú poradňu. Ako dodáva Lafférsová, cieľom PIS je poskytnutím presných a včasných informácií o obsahu organických častíc, najmä peľu v ovzduší, umožniť záujmovým skupinám – alergológom i alergikom, včas začať s vhodnými preventívnymi opatreniami.