Spoločnosť Politika Zahraničné

Aljašku zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,5. Úrady varovali pred cunami

Zdroj: pixabay.com

ANCHORAGE – Varovanie pred prívalovými vlnami cunami bolo v pondelok vydané po veľkom zemetrasení s magnitúdou 7,5, ktoré sa vyskytlo pri pobreží amerického štátu Aljaška. Informovali o tom úrady v USA, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AFP.

 

Varovanie pred cunami sa týka väčšiny južného pobrežia odľahlého amerického štátu, vrátane riedko obývaného Aljašského polostrova, uviedol Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA). Ohrozená zóna v súčasnosti siaha stovky kilometrov severovýchodne ku Cookovej zátoke, ale nezahŕňa najväčšie mesto štátu Aljaška Anchorage, ktoré sa nachádza až na konci tejto zátoky. “Stupeň ohrozenia cunami sa ešte posudzuje,” varoval NOAA.

Zemetrasenie sa vyskytlo 92 kilometrov od malého mesta Sand Point, v hĺbke 40 kilometrov, oznámila americká geologická služba USGS. “Je nízka pravdepodobnosť, že samotné zemetrasenie spôsobí obete alebo škody,” dodal USGS. Po hlavnom silnom zemetrasení nasledovali najmenej štyri dotrasy s magnitúdou 5,0 a vyššou. Zemetrasenie pocítili aj v neďalekom meste King Cove na Aljašskom polostrove, ale podľa dostupných správ všetko zostalo neporušené, uviedla miesta samospráva.

“Obyvateľov a zamestnancov konzervárne evakuujeme na vyššie položené miesta, kým nebudeme vedieť viac o cunami,” uviedol predstaviteľ mesta Gary Hennigh pre noviny Anchorage Daily News. Obyvateľ mesta Cold Bay Michael Ashley povedal, že zemetrasenie bola “celkom slušná jazda” “Všetky postele, kreslá a knižnice sa pohybovali a mal som čo robiť, aby som jednu udržal tak, aby nespadla,” dodal. Zatiaľ nie sú dostupné informácie o prípadných obetiach či škodách.

Vyše polmetrové vlny

Zemetrasenie vyvolalo niekoľko malých vĺn cunami. Krajina zatiaľ nehlási škody ani obete. Informáciu priniesla agentúra AFP. Približne 60-centimetrové vlny zaznamenali pri neďalekom malom mestečku Sand Point, ktoré leží približne 100 kilometrov od epicentra zemetrasenia, ktoré siahalo až do hĺbky 40 kilometrov. Zóna ohrozenia sa tak rozšírila niekoľko stoviek kilometrov na sever k vstupu do Cookovho zálivu.

Varovanie pred cunami sa znížilo na “menej nebezpečné”, pričom zasiahnuté oblasti by podľa NOAA “nemali očakávať rozsiahle záplavy”. Zemetrasenie pocítili aj obyvatelia komunity King Cove na neďalekom Aljašskom polostrove, no podľa slov správcu mesta Garyho Hennigha sa mesto zdá byť nedotknuté. Pondelkové zemetrasenie prišlo takmer tri mesiace po tom, čo blízky región zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,8.

Aljaška je súčasťou seizmicky aktívneho Ohnivého kruhu. USA zasiahlo v marci 1964 zemetrasenie s magnitúdou 9,2. Išlo o doposiaľ najväčšie zemetrasenie, aké v Severnej Amerike zaznamenali. Zemetrasenie zničilo mesto Anchorage a vyvolalo vlnu cunami, ktorá zasiahla Aljašský záliv, západné pobrežie USA a Havaj. Zemetrasenie a následné cunami si vyžiadali 250 obetí.