Domáce GPlus Spoločnosť Koronavírus Top

Alkohol ho nezabije. Čo by ste o víruse storočia mali určite vedieť?

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Šíriť sa začal z Číny ešte minulý rok. Dnes má na svedomí tisíce obetí po celom svete. Zastaviť sa ho dá len zodpovedným prístupom, striktným dodržiavaním hygieny a prerušením cestovateľskej vášne. Počet európskych krajín, ktoré sa museli uchýliť k mimoriadnym opatreniam sa zvyšuje. Výnimkou nebolo ani Slovenko. Glob.sk pre vás zosumarizoval všetky podstatné informácie o novom druhu neúprosného vírusu. Nenechajte sa zmiasť mýtmi o COVID-19.

 

Za základňu koronavírusu môžeme považovať čínske mesto Wu-chan, z ktorého sa vírus začal šíriť a hlásili z neho prvé prípady. Odborníci sa zhodli, že nákaza môže pochádzať z miestnych trhov so zvieratami. Dnes už vieme, že COVID-19 spôsobuje akútne respiračné ochorenia. Príznakmi sú teplota nad 38 °C, kašeľ, nádcha, bolesť svalov a kĺbov, sťažené dýchanie. Spôsobuje až zápal pľúc. Inkubačná doba je 2 až 14 dní, priemerne však 6 dní.

O tom, že koronavírus útočí vo veľkom, niet pochýb. K dnešnému dňu sa počet nakazených vyšplhal na hranicu 150 868. Boj s nákazou neprežilo už 5 622 pacientov. Vyliečilo sa 73 756 ľudí.

Ako rozpoznať príznaky koronavírusu. Zdroj: FB / Staré Mesto – srdce Bratislavy

Ťažký nepriateľ

Keďže doposiaľ nebola na tento typ koronavírusu vyvinutá vakcína, ochorenie sa lieči symptomaticky. Antibiotiká naň nezaberajú. Pacientom, ktorí sú postihnutí vírusom, je naordinovaná liečba, ktorá len zmierňuje príznaky infekcie. O koronavíruse je dnes už známe, že postihuje predovšetkým starších ľudí s oslabenou imunitou. ,,Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia, má mierny priebeh ochorenia a zotaví sa. U starších ľudí, osôb s oslabenou imunitou či s pridruženými chronickými ochoreniami je väčšia pravdepodobnosť vážnejšieho priebehu ochorenia,” informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Prevenciou sú pritom jednoduché veci, ktoré by mali byť pre každého samozrejmosťou. Časté umývanie rúk, zakrývanie si úst pri kýchaní či dodržiavanie dostatočnej vzdialenosti od ostatných ľudí. To sú najzákladnejšie pravidlá, ktoré by ste práve teraz mali dodržiavať.

Umývanie rúk by malo byť pre každého samozrejmosťou, obzvlásť v tomto období. Zdroj: pixabay.com

Rozhodujúce dva týždne

Bohužiaľ, Slovensko nie je výnimkou a úrady aktuálne evidujú už 54 nakazených. Preto sa kompetentní rozhodli zaviesť mimoriadne opatrenia, ktoré v krajine platia celoplošne a majú zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu. Od piatkového rána sa začali mimoriadne kontroly na hraniciach. Na Slovensko sa tak dostanú len tí, ktorí tu majú trvalý či prechodný pobyt. Rovnako sa prerušila prevádzka barov, zábavných podnikov, lyžiarskych stredísk, wellness centier, aquaparkov či detských kútikov. Zatvorili sa aj tri medzinárodné letiská a to v Bratislave, Poprade a v Košiciach. Stopku dostala aj medzinárodná vlaková a autobusová doprava.

Cez víkend v nákupných centrách neuvidíte otvorené žiadne obchody, okrem potravín, drogérií či lekární. Mimoriadne opatrenia sa týkajú aj školských a predškolských zariadení, univerzít či voľnočasových združení. Výučba žiakov bude prerušená od pondelka (16. marca). Presunul sa aj termín písomných maturít a to o dva týždne (od 31. marca do 3. apríla).

Žarty bokom

Spočiatku si ľudia z koronavírusu robili žarty. S nimi išli ruka v ruke aj rôzne mýty o tom, ako koronavírus zabiť, či ako sa pred ním chrániť. Jednou z ,,osvedčených” rád bol aj alkohol, ktorý údajne ,,vypáli” aj takého zákerného ,,červa”, akým je koronavírus. Táto fáma sa rozmohla do celej slovenskej spoločnosti. S hrôzou na ňu musel reagovať aj hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Vo svojom vyhlásení jasne upozornil Slovákov na negatíve dopady popíjania alkoholických nápojov v tomto čase. ,,Konzumácia alkoholu znižuje imunologickú ochranu organizmu. Pri pití alkoholu dochádza pri spoločenskom kontakte u pijúceho k poklesu opatrnosti pri dodržiavaní preventívnych opatrení,” varuje Okruhlica.

Alkohol nezabíja koronavírus. Užívateľom znižuje imunitu a robí z nich ľahšie terče. Zdroj: pixabay.com

Mastná pokuta za nezodpovednosť

Od 10. marca vstúpilo do platnosti ďalšie oficiálne nariadenie. Každý Slovák, ktorý sa vrátil z Talianska, Číny, Iránu či Južnej Kórey je povinný zotrvať v domácej karanténe po dobu 14 dní. To sa týka aj osôb, ktoré žijú v rovnakej domácnosti. ,,Všetkým osobám s prechodným a trvalým pobytom v Slovenskej republike, žijúcim na území Slovenskej republiky nad 90 dní alebo zamestnaným na území Slovenskej republiky, ktoré sa v období od 10.03.2020 vrátili z pobytu na území Čínskej ľudovej republiky, Kórejskej republiky, Iránskej islamskej republiky a Talianskej republiky, do Slovenskej republiky sa nariaďuje, aby bezprostredne po návrate do Slovenskej republiky oznámili túto skutočnosť, a to telefonicky alebo elektronicky svojmu ošetrujúcemu lekárovi,” upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Pokiaľ sa tak nestane a vy by ste svoj pobyt v zahraničí zamlčali, alebo by ste nedodržali 14 dňovú karanténu, dostanete mastnú pokutu vo výške 1659 eur. Ministerstvo vnútra o tom začalo informovať Slovákov prostredníctvom SMS správ.

Verejnosť sa dožaduje pomoci

Otázky verejnosti kvôli koronavírusu sa hromadia a odborníci na špecializovaných infolinkách nestíhajú odpovedať. Preto sa hygienici rozhodli posilniť call centrá na svojich regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. Aktuálne je k dispozícii 36 telefonických liniek. Pôvodné kapacity rozšírili o 27 kontaktných bodov. Nepretržite je k dispozícii verejnosti aj Národné centrum zdravotníckych informácií na čísle 0800 221 234.

Zdroj: Glob.sk

Mohlo by vás zaujímať:

Galéria
Lyžiarska sezóna na Slovensku je neistá. Zdražovanie a rast cien je v zimných strediskách extrémne. ZDROJ: TASR
Ilustračná foto. ZDROJ: TASR / František Iván
V Prievidzi nebudú mať týždeň teplú vodu. Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com
Bratislavské letisko za prvých desať mesiacov vybavilo 1,27 mil. pasažierov. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Ilustračná foto. Zdroj: istockphoto
Po príchode zo zahraničia by ste mali zostať 14 dní v domácej karanténe. Zdroj: pixabay.com
Ak Vám skončila fixácia v banke s nízkym úrokom pripravte sa na ich radikálne zvyšovanie. Zdroj: archív zoznam.sk
navigate_before
navigate_next