Zahraničné Politika

Američania si nechajú v Sýrii približne 200 vojakov, oznámil Biely dom

Američania si nechajú v Sýrii približne 200 vojakov. (TASR/AP)

WASHINGTON – Americké ozbrojené sily si po stiahnutí 2000-členného kontingentu zo Sýrie ponechajú v tejto krajine približne 200 vojakov. Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu.

 

“Malá, približne 200-členná mierotvorná skupina zostane v Sýrii na určitú dobu,” uviedla hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová. Podrobnosti neuviedla, ale označenie “mierotvorná skupina” by podľa AFP mohlo znamenať vydláždenie cesty pre európskych spojencov, aby vyslali svoje sily na takúto misiu.

Svoje rozhodnutie stiahnuť približne 2000 amerických vojakov zo Sýrie Trump nečakane oznámil na konci roku 2018 s vysvetlením, že džihádistická organizácia Islamský štát bola porazená. Jeho slová vyvolali medzi spojencami obavy o stabilitu nepokojného regiónu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová varovala, že unáhlený odchod amerických síl zo Sýrie môže posilniť pozíciu Ruska a Iránu na Blízkom východe.

Kurdi uvítali rozhodnutie USA

Kurdmi vedená administratíva, ktorá spravuje veľkú časť severnej Sýrie, privítala rozhodnutie Spojených štátov ponechať 200 amerických vojakov po stiahnutí svojho 2000-členného kontingentu zo Sýrie. Podľa administratívy rozhodnutie USA prispeje k ochrane kurdského regiónu a môže povzbudiť európske štáty, aby tam tiež ponechali svoje sily.

“Hodnotíme rozhodnutie Bieleho domu… pozitívne,” uviedol pre agentúru Reuters Abdulkarím Umar, ktorý má v tomto regióne, ovládanom Američanmi podporovanými Sýrskymi demokratickými silami (SDF), na starosti zahraničné vzťahy.

“Toto rozhodnutie môže povzbudiť iné európske štáty, obzvlášť našich partnerov v medzinárodnej koalícii proti terorizmu, ponechať svoje sily v tejto oblasti,” konštatoval.

Vyslovil tiež presvedčenie, že ponechanie istého počtu amerických vojakov a väčšieho počtu iných koaličných vojakov spolu so vzdušnou ochranou bude tiež hrať úlohu pri zabezpečovaní stability a ochrany regiónu.

Bojovníci Islamského štátu sa presúvajú do Iraku

Bojovníci Islamského štátu (IS), ktorým aktuálne hrozí porážka v Sýrii, prekračujú hranice do Iraku a stávajú sa tam bezpečnostnou hrozbou. Informovala o tom v piatok agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov americkej armády a irackých tajných služieb.

Stovky – pravdepodobne viac než 1000 – bojovníkov prekročili za posledných šesť mesiacov otvorenú púštnu hranicu a postavili sa na odpor voči rozsiahlej vojenskej operácii amerických, kurdských a spojeneckých síl, ktoré majú zničiť pozostatky džihádistického Islamského štátu vo východnej Sýrii.

Náznaky, že táto teroristická organizácia sa pomaly infiltruje na iracké územie, sú však jasné. Dokazujú to únosy, vraždy i prepady na cestách zamerané na zastrašovanie miestneho obyvateľstva, konštatuje AP.