Spoločnosť Zahraničné

Americkí chirurgovia vykonali transplantáciu pľúc u pacientky s COVID-19

Zdroj: TASR/Northwestern Medicine via AP

CHICAGO – Americkí lekári v Chicagu vykonali transplantáciu pľúc u pacientky s infekčným ochorením COVID-19, ktoré je vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o prvý takýto zákrok u pacienta s novým typom nákazy v Spojených štátoch. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Pacientkou je mladá žena, ktorá bola šesť týždňov pripojená na pľúcnu ventiláciu na jednotke intenzívnej starostlivosti v univerzitnej nemocnici Northewestern Memorial Hospital v Chicagu. “Transplantácia pľúc bola jej jedinou nádejou na prežitie,” povedal primár oddelenia hrudníkovej chirurgie Ankit Bharat.

Napriek tomu, že je táto operácia technicky náročná, dá sa vykonať bezpečne, a preto ponúka “smrteľne chorým pacientom nakazených ochorením COVID-19 možnosť prežitia”, dodal Bharat. Pred operáciou musela mať pacientka negatívny test na vírus SARS-CoV-2 a jej ostatné orgány museli byť zdravé, aby zákrok prežila.

U ľudí v jej veku je veľmi neobvyklé, aby v dôsledku nákazy koronavírusom utrpeli také rozsiahle poškodenie pľúc. Lekári dúfajú, že budú môcť jej prípad dôkladne preskúmať, aby sa dozvedeli, prečo k tomu došlo. V Číne vykonali podobnú operáciu v marci u 66-ročnej pacientky.